Поетапна побудова технологій бухгалтерського обліку.
Організація бухгалтерського обліку складається із трьох взаємопов'язаних етапів:
—методичного;
—технічного;
—організаційного.
Методичнийетап — це вибір конкретного застосування елементів методу бухгалтерського обліку, тобто вибір системи певних способів і прийомів, що дозволяють бухгалтерському обліку здійснювати свої функції (документація і інвентаризація, рахунок і подвійний запис, оцінка і калькуляція, баланс і звітність).
Технічний етап— це вибір оптимальної форми бухгалтерського обліку, що найбільш повно відповідає галузі та масштабу підприємства. Він полягає у виборі способу оброблення облікових даних (вручну чи комп'ютеризовано), розробленні переліку і форм облікових регістрів, встановленні порядку здійснення і переносу записів в регістрах.
Організаційний етап— це організація роботи облікового апарату. Він поєднує наступні чинники:
— встановлення найбільш економної та ефективної системи обліку (централізована або децентралізована);
— визначення оптимальної структури облікового апарату (розподіл облікової праці за ділянками);
— встановлення норм праці та часу, необхідного для виконання робіт, визначення оптимальної чисельності бухгалтерів;
— набір кадрів та їх навчання;
— організацію робочих місць бухгалтерів;
— встановлення належних інформаційних зв'язків між окремими частинами бухгалтерії;
—організацію матеріального, інформаційного і технічного забезпечення облікових працівників;
— мотивацію працівників бухгалтерії;
—встановлення правильного і точного обліку роботи працівників і контроль за виконанням ними функцій;
—організацію архіву бухгалтерських документів;
—організацію безпеки та захисту облікової інформації.
Організація бухгалтерського обліку як цілісна наука включає в себе елементи (складові). Виділяють наступні основні елементи організації бухгалтерського обліку:
—положення про бухгалтерську службу;
—положення про головного бухгалтера;
—схеми документообігу;
—посадові інструкції;
—організаційне, правове і методологічне забезпечення;
—технічне забезпечення;
—наукова організація праці;
—тощо.
Організація бухгалтерського обліку залежить також від обсягу облікових робіт та облікової політики, яку провадить підприємство.
Однією з важливих передумов раціональної організації обліку є розробка плану організації бухгалтерського обліку, яким визначається зміст, послідовність і строки виконання облікових робіт на підприємстві, порядок одержання інформації, складання і подання звітності.
План організації бухгалтерського обліку має містити:
—план звітності;
—план документації і документообігу;
—план рахунків та їх кореспонденцію;
—план інвентаризації;
—план технічного оформлення облікової інформації.
План звітності— це перелік форм встановленої звітності, строки її складання і подання. При цьому планується як зовнішня звітність, що подається відповідним органам, так і внутрішня. План зовнішньої звітності ґрунтується на нормативно-правових актах держави та її уповноважених органів. Форми і строки складання внутрішньої звітності, необхідної для управління і контролю, визначаються керівником підприємства і головним бухгалтером.
Зміст звітності, порядок її складання і подання є вихідною базою при плануванні всієї облікової роботи і значною мірою визначають організацію поточного, фінансового й управлінського обліку. Складання відповідних форм звітності й оперативно-аналітичної інформації закріплюються в плані за конкретними виконавцями.
План документації і документообігускладається на підставі переліку типових і спеціалізованих форм документів, встановлених для підприємств відповідної галузі. Основне завдання плану полягає у визначенні порядку документального оформлення господарських операцій найзручнішими для підприємства документами з урахуванням специфіки його діяльності, а також визначення послідовності проходження документів за всіма стадіями облікового опрацювання.
План рахунків та типова їх кореспонденція.Відповідно до типового Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій на підприємстві складають власний план рахунків бухгалтерського обліку, з урахуванням особливостей діяльності і отримання необхідної інформації для управління та звітності. Враховуючи те, що при відображенні ряду господарських операцій можливі різні алгоритми, затверджуються також єдині алгоритми відображення однорідних господарських операцій. При цьому має передбачатись можливість прямого вибору інформації для податкових розрахунків за даними бухгалтерського обліку.
Планінвентаризації передбачає строки і порядок проведення інвентаризації матеріальних цінностей, грошових коштів та інших активів підприємства, а також зобов'язань за розрахунками з різними дебіторами і кредиторами. Цим планом передбачаються як повні інвентаризації, так і часткові, визначаються орієнтовні строки і порядок проведення раптових інвентаризацій. При цьому строки раптових інвентаризацій не повинні бути завчасно відомі матеріально відповідальним особам. План інвентаризації повинен бути складений так, щоб інвентаризація в одній ланці господарства не спричиняла порушення нормальної роботи інших його ланок. При складанні плану інвентаризації керуються Інструкцією щодо інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів та розрахунків, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 11.09.1994 № 69.
План технічного оформлення облікупередбачає детальну характеристику форми, за якою має вестися бухгалтерський облік на підприємстві, перелік і порядок ведення облікових регістрів, а також заходи щодо раціональної організації облікового процесу, і в першу чергу, — за рахунок забезпечення й ефективного використання сучасних засобів обчислювальної техніки.
Методологічне керівництво організацією бухгалтерського обліку в Україні здійснює Міністерство фінансів України, при якому створено
Методологічну раду з бухгалтерського обліку, яка складається з висококваліфікованих наукових працівників, спеціалістів міністерств та інших центральних органів, органів виконавчої влади, підприємств, представників громадських організацій, бухгалтерів і аудиторів. Методологічна рада з питань бухгалтерського обліку займається наступними питаннями:
— організацією розробки і розгляду проектів нормативних положень (стандартів) з ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності;
— удосконаленням організаційних форм і методів бухгалтерського
обліку в Україні;
— методологічним забезпеченням впровадження сучасної обчислювальної техніки, збору й обробки обліково-економічної інформації;
— розробленням рекомендацій щодо вдосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації облікових працівників.
1.8. Тести
1. Організація бухгалтерського обліку на підприємстві визначається:
а) законами України;
б) наказами Міністерства фінансів України;
в) підприємством самостійно.
Дата добавления: 2015-09-29; просмотров: 1609;