Суть, значення та завдання професійної орієнтації
Одним із важливих напрямів реалізації кадрової політики й формування трудових ресурсів є державне управління вибором професії через систему заходів професійної орієнтації та адаптації населення.
Структурні зрушення в економіці вимагають від людей нових якостей — підвищення професійної й географічної мобільності, що мають розвиватися на всіх рівнях професійної й загальноосвітньої підготовки.
____ Питання професійної орієнтації і професійного відбору хвилювало людство з середніх віків. У 1575 році в Іспанії вийшла книга лікаря Хуана Уарте «Дослідження здібностей до науки», яка принесла автору європейську славу. Це була перша в історії наукова праця, яка поставила своїм основним завданням вивчення індивідуальних здібностей з метою професійного відбору. Автор мріяв організувати професійний відбір у державному масштабі. Для того, щоб ніхто не помилився у виборі тієї професії, яка найкраще всього підходить до його природних здібностей, правителю пропонувалось визначити уповноважених людей великого розуму і знань, які б відкрили в кожній дитині її здібності, що змусило б її обов'язково вивчати ту область знань, яка найкраще їй підходить.
На рубежі XX століття індустріальний прогрес зацікавив суспільство в розвитку професійної робочої сили. В Бостоні (США) вийшла книга Парсона «Вибір професії». Ним же було організовано спеціальне бюро, в обов'язки якого входило:
• допомогти особистості на основі психологічних тестів одержати інформацію про свої психологічні здібності;
• ознайомити людину з вимогами, які необхідні для певної професії;
• співставити дані особистості з вимогами професії та надати реальну інформацію про її вибір.
У розвинутих країнах на всіх рівнях управління серйозно усвідомили, що лише досвідчена людина з високим професійно-кваліфікаційним рівнем, яка задоволена своєю роботою і собою в праці, реалізуючи наявний потенціал, здатна до високопродуктивної праці. У зв'язку з цим важливим є науково обґрунтоване розв'язання професійної здатності, відповідності фізичних, психофізіологічних характеристик людини вимогам професії, виду трудової діяльності. Слід зазначити, що до недавнього часу переважала думка, ніби кожна людина може оволодіти будь-якою професією.
У прийнятій урядом України «Концепції державної системи професійної орієнтації населення» (2008 р.) поняття профорієнтації визначено як науково обгрунтована система взаємопов'язаних економічних, соціальних, медичних, психологічних і педагогічних заходів, спрямованих на активізацію процесу професійного самовизначення та реалізації здатності до праці особи, виявлення її здібностей, інтересів, можливостей та інших чинників, що впливають на вибір професії або на зміну виду трудової діяльності.Профорієнтація - це сукупність способів допомогти людині правильно зробити свій професійний вибір, обрати професію, яка найкраще б задовольняла її потреби, відповідала здібностям, психофізіологічним можливостям.
Головною метою профорієнтаційної роботи є:
• формування конкурентоспроможного працівника на ринку праці та досягнення повної продуктивної «вільно обраної» зайнятості;
• збалансованість інтересів, бажань і можливостей людини з одного боку, та потреб ринку, інтересів суспільства - з іншого.
Професійна орієнтація дає можливість людині зорієнтуватись у величезному розмаїтті сучасних професій і спеціальностей, об'єктивно визначити свої професійні здібності та обрати саме ту сферу діяльності, в якій максимально реалізується її потенціал.
Професія - рід трудової діяльності людини, який вимагає комплексу спеціальних теоретичних і практичних знань, набутих у процесі спеціальної підготовки та досвіду роботи. Назва професії визначається характером і змістом службових функцій, а також використовуваними засобами виробництва.
Професія поділяється на спеціальності, що є більш вузькоспеціалізовані, наприклад, професія — лікар, а спеціальність — лікар- хірург, лікар-терапевт; професія — економіст, а спеціальність — економіст-фінансист, фінансист, бухгалтер-ревізор.
У даний час існує близько 40 тис. професій, ВНЗ готують спеціалістів з 340 професій, технікуми — з 450, ПТУ — з 1100 професій.
Основою ефективного та якісного забезпечення підприємств та організацій кадрами потрібних професій і кваліфікації є профорієнтаційна робота серед учнів середніх загальноосвітніх шкіл, які є основним джерелом поповнення народного господарства трудовими ресурсами.
В умовах багатогалузевого народного господарства випускнику школи важливо знати потреби виробництва в кадрах, у тих чи інших професіях, реальні можливості працевлаштування, продовження навчання, знати специфіку різних професій, правильно оцінити свої здібності та бажання.
З розвитком НТП відмирають одні професії і з'являються інші, формуються робітничі професії широкого профілю, відбувається їх поєднання. Щорічно з'являється більше 500 нових професій, причому природне відмирання старих професій проходить повільніше, ніж виникають нові.
В той же час результати багатьох досліджень свідчать, що продуктивність праці на 20 % вища у працівників, які за своїми якостями відповідають вимогам професії, ніж у тих, які таким вимогам не відповідають, а близько 50 % працівників, що змінюють місце роботи, — це ті, що обрали професію не за здібностями. Тому організація професійної орієнтації молоді виступає важливою умовою підвищення ефективності діяльності підприємств і організацій.
Профорієнтаційна робота повинна сприяти своєчасному і усвідомленому вибору молодими людьми професії, навчального закладу, місця роботи, раціональному працевлаштуванню, швидкій професійній та виробничій адаптації, допомагати професійно самовизначитись як молодим людям, так і людям, що в силу тих чи інших обставин змушені змінювати або заново вибирати професію (особливо жінкам).
Профорієнтація має економічне і соціальне значення.
Економічне значення полягає в економії коштів на професійну підготовку, зменшенні плинності кадрів, покращанні якості робочої сили.
Соціальне значення полягає в задоволенні потреб молодих людей в одержанні професії, яка відповідає бажанням і здібностям. Тоді людина є конкурентоспроможною на ринку праці, може швидко адаптуватись і готова до набуття нової професії.
Вся робота з профорієнтації передбачає вирішення двох головних завдань:
· формування в молодих людей особистих орієнтацій та інтересів з урахуванням потреб суспільства;
· приведення у відповідність особистих орієнтацій молоді з можливостями їх реалізації.
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 844;