Техніко-економічне обґрунтування технічних рішень з енергозбереження
Перед практичною реалізації робіт з енергозбереження Виконавець має розробити техніко-економічне обґрунтування складу робіт, т.зв. ТЕО.
ТЕО розробляються у відповідності до встановлених правил їх формування та методичних положень щодо їх структури та повноти викладу. Принципи побудови ТЕО та його форма опановувались вами під час опрацювання навчальних дисциплін економічного напряму.
Визначальним моментом у розробленні ТЕО є вирішення гарантованих умов фінансування реалізації проектів енергозбереження. Практика реалізації таких проектів в Україні засвідчує, що джерел фінансування їх може бути не менше восьми, а саме:
за кошти держбюджету;
за власні кошти промислового підприємства;
за кошти позики у іноземного банку;
за кошти позики у вітчизняного банку;
за кошти лізингової фінансової структури;
за кошти вітчизняного гранту;
за кошти іноземного гранту;
за кошти, одержані від випуску акцій акціонерного товариства, що буде вирішувати проблему енергозбереження.
Слід розуміти, що для кожного способу фінансування розроблена і існує відповідна методика визначення очікуваних фінансово-економічних показників проекту. Всі ці питання – для лекторів з економічних дисциплін.
В результаті розробки ТЕО Виконавець і Замовник одержать інформацію щодо прийнятності чи не прийнятності практичної реалізації технічних рішень з енергозбереження для конкретного підприємства.
5.6. Види енергозбереження.
Результати робіт з енергозбереження можуть бути “безпосередніми”, за якими результат зменшення витрат або втрат фіксується простими вимірами, і “опосередкованими”, якими результат визначається через взаємозвязки внутрішньо-станційних систем об’єкту.
Наприклад, ізолювання поверхонь, ліквідація нещільностей в трубопроводах, зменшення продуктових потоків, що нагріваються або випаровуються відносяться до “безпосереднього” виду енергозбереження. Перевага такого виду енергозбереження – зрозумілість для Замовника і простота формул, за якими визначаються його енергетичний і економічний ефекти.
А, наприклад, такі технічні рішення:
як додаток регенеративного підігрівника в систему регенеративного підігрівання живильної води в КЕС;
як утилізація продувальної води парових котлів;
як впровадження ВЕР в теплові схеми об’єктів;
як переохолодження холодоагенту в холодильній установці або в тепловому насосі
тощо
впливають на енергетичний і економічний ефекти енергозбереження не безпосередньо, а опосередковано, через взаємозв’язок через взаємозв’язок між складовими енерготехнологічної схеми установки, або виробництва.
Опануванню цього виду енергозбереження потребує неабияких знань в теплоенергетиці, в тепло технології, в холодильній техніці. Досвіду в аналізі та математичному оформленні таких видів енергозбереження ви маєте набути під час практичних занять в НУХТ та під час проходження виробничої практики на підприємствах – потенційних об’єктах енергозбереження.
За технічною складністю енергозбереження буває одноплановим та багатоплановим. За одноплановим на об’єкті – реалізується одне енергозберігаюче технічних рішення, за багатоплановим – реалізується взаємно збалансована система ряду (від двох до десятка) технічних рішень.
Приклади одноплановихенергозбережень, наступні:
- здійснено ізоляцію – одержали економію теплоти;
- здійснено компенсацію Cos φ – одержано зменшення величини струму і втрат теплоти Джоуля-Ленца в електромережі;
- здійснено заміну дросельного регулюючого органу на нагнітальному трубопроводі на частотний регулятор числа обертів приводу насосу – одержано зменшення споживаної потужності насосу;
- тощо.
Приклади багатоплановихенергозбережень внаслідок реалізації взаємо узгоджених і взаємно збалансованих технічних рішень, наступні:
- на цукровому заводі здійснено перетворення 4-х корпусної випарної установки в 5-ти корпусну, з відповідним перерозподілом паровідборів і впровадженням теплоти ВЕР – в ТЕЦ одержано економію палива;
- в КЕС здійснено регенерацію в термодинамічному циклі з відповідним встановленням регенеративних підігрівників, конденсатних насосів – одержано економію палива;
- тощо.
Взаємо узгодженість і взаємно збалансованість технічних рішень означає те, що в результаті їх реалізації буде одержано позитивний ефект – зменшення витрати ПЕР, а не відбудеться “взаємопогашення” позитивних ефектів кожного технічного рішення. Приклади такого вам відомі з періоду навчання під час розгляду складних енерготехнологічних систем – ТЕЦ, КЕС, цукрових заводів. Особливо факт “взаємопогашення” відчувається у разі впровадження теплоти ВЕР в складні енерготехнологічні системи.
Запобігти цьому негативному явищу вам допоможуть:
- використання досконалих методик теплоенергетичних розрахунків систем, які дозволять визначати прогнозований результату;
- знання прийомів взаємо узгодженості технічних рішень;
- дотримання номінальних режимів експлуатації;
- впровадження систем автоматизації.
Ефекти енергозбереження можуть бути:
- Явними, тобто, однозначно визначеними. Ознакою таких є можливість зафіксувати ефект енергозбереження відповідним витратоміром енергії:
o лічильником, електроенергії:
o витратоміром пари;
o витратоміром палива;
o витратоміром теплової потужності, т. зв. “тепломіром”.
§ Не явним, визначеним опосередковано, як правило в зовсім іншому місці енерготехнологічної системи. Ознакою такого “виходу” є можливість зафіксувати ефект енергозбереження тільки в кінці процесу, в місці, де споживається енергія (пара, паливо) теж відповідним витратоміром енергії.
Такий спосіб характерний для складних енерго-технологічних систем. В таких системах слід розуміти і передбачити глибину взаємозв’язку факторів, які “залучені“ у енергозбереження, їх взаємовпливу на кінцевий результат.Залучених факторів може бути і мало (2...3), і багато (5...10). Чим більше факторів, тим складніше для розуміння і реалізації, але тим почесніше для спеціаліста реалізувати таку систему.
Приклади з енергетики неявного енергозбереження:
1-й – Впроваджено два підігрівника ПНТ в регенеративному циклі ТЕС замість одного. Результат енергозбереження – одержано зменшення витрати палива, але в тільки в парогенераторі, а не в підігрівниках. На підігрівники навпаки, витрата пари – зросла.
В цьому випадку логічний шлях від реконструкції ПНТ і збільшення витра ти пари з колів на турбіну і ПНТ до економії палива а довгий, а саме:
- з’явився додатковий відбір пари з турбіни з меншим тиском, а значить з більшим адіабатичним тепло перепадом;
- зросло число паровідборів з турбіни;
- збільшилася кількість відібраної пари з турбіни;
- зменшився потік пари в конденсатор;
- збільшилася витрата гострої пари на турбіну;
- збільшилася витрата гострої пари з парогенератора;
- підвищилася температура живильної води на парогенератор;
- збільшився ККД термодинамічного циклу і ККД ТЕС в цілому;
- зменшилася витрата палива в ТЕС.
2-й – Впроваджено проміжний перегрів пари в циклі ТЕС – одержано економію палива в ТЕС.
3-й – Впроваджено теплофікаційний пучок в конденсаторі турбіни “Т-...”– одержано економію палива в ТЕС.
4-й – Впроваджено КТАН в систему парогенератора– одержано економію палива в котельній.
5-й – Впроваджено переохолодження холодоагенту в холодильній установці– одержано збільшення її холодопродуктивності, але і збільшення споживаної електроенергії на привод компресора.
6-й – Впроваджено “вентиляторне” охолодження циркуляційної води в системі градирні холодильної установки – одержано зростання енергоємності градирні, але одержано зменшення споживаної електроенергії на привод компресора.
Вдома, кожен має можливість скласти логічний ланцюг операцій від впровадження технічного рішення до одержання результату енергозбереження по кожному з вищенаведених прикладів, записавши необхідні формули для кожної окремої складової.
5.7. Методи енергозбереження
На сьогодні спеціалістам з енергозбереження відомі стандартні і не стандартні методи, що гарантують зменшення енергоспоживання.
5.7.1 Стандартні методи енергозбереження:
- Удосконалення технології процесу в напрямку зменшення потоків або діапазонів нагрівання, або концентрацій.
- Удосконалення термодинаміки процесу в напрямку зменшення втрат теплової енергії в холодне джерело (Наприклад регенерація і т. д.) .
- Збільшення ККД машин, що використовуються при реалізації процесів;
- Зменшення марнотратних втрати теплової енергії. Наприклад, ізолювання поверхні, ліквідація свищів, утилізація дренажів, тощо.
- Використання теплоти вторинних енергоресурсів (ВЕР).
- Автоматизація процесів, систем та виробництв.
- Номіналізація режимів експлуатації обладнання.
- Укрупнення одиничних потужностей технологічних процесів та обладнання.
- Зменшення рівня неритмічності роботи агрегату, підприємства.
Для кожного методу потрібно розуміти, за рахунок чого досягається ефект енергозбереження і вміти за відповідними формулами розрахувати ефект енергозбереження
5.7.2. Не стандартні методи енергозбереження:
До нестандартих методів енергозбереження відносять нові ресурсо- та енергоощадні технології, а саме:
1. Заміна “загального” водяного опалення “локальним” інфрачервоним.
2. Виробництво аміаку за новою технологією.
3. В провадження “сухого” способу виробництва цементу.
4. Двостадійний метод одержання сировини для синтетичного каучуку.
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 818;