Ефекти енергозбереження.
Ефект енергозбереження – це одержання зменшення витрати енергоносіїв та зменшення витрат коштів на експлуатацію енергоощадного обладнання (агрегатів, систем, виробництв).
Енергозбереження – має два аспекти результативності, а саме:
1-й аспект – енергетичний, у відповідності до якого підприємство, що впровадило технічні рішення з енергозбереження одержує зменшення кількості спожитої енергії для вироблення продукції.
2-й аспект – фінансовий, у відповідності до якого підприємство, що впровадило технічні рішення з енергозбереження одержує зменшення витрат коштів на закупівлю ПЕР для вироблення продукції.
В ідеалі потрібно, щоб результативність по обом аспектам співпадала, тобто економія ПЕР повинна супроводжуватись економією коштів.
Наприклад, підприємство впровадило більш ефективну градирню, внаслідок чого: температура циркуляційної води, що надходить в конденсатор холодильної машини, зменшилася, температура і тиск в конденсаторі – зменшилися, робота стискання в компресорі – зменшилася, потужність і кількість спожитої електричної енергії компресором зменшилася. Як наслідок, фінансові витрати на енергозабезпечення підприємства – зменшились.
Наприклад, підприємство ізолювало паропровід гострої пари від парового котла до парової турбіни.
Внаслідок чого температура пара перед турбіною зросла, ентальпія гострої пари перед турбіною зросла, адіабатичний і реальний теплоперепади на турбіні зросли, витрата пари для вироблення необхідної електричної потужності – зменшилась, витрата палива на вироблення гострої пари в котлі – зменшилась, витрата повітря та живильної води на котел – зменшилася. Як наслідок, витрата коштів на закупівлю палива і електричної енергії на власні потреби парогенератора (вентилятор, димосос, живильний насос) – зменшилася.
Тобто, в результаті реалізації вище наведених технічних рішень енергетичні і фінансові результати робіт з енергозбереження – співпадають.
Але в реальних умовах діяльності промислових підприємств ці аспекти можуть не співпадати.
Тобто, впровадивши енергоощадні технології, підприємство одержить ефекти зменшення витрат ПЕР, але фінансової вигоди підприємство не одержить, внаслідок високої вартості встановленого обладнання, що забезпечило енергетичну ефективність енергозбереження.
Наприклад, підприємство ізолювало систему конденсатопроводів, внаслідок чого:
- конденсати надходять в деаератор з більш високою температурою;
- витрата пари на деаерацію – зменшується;
- витрата палива на власні потреби – зменшується.
Як наслідок, витрата коштів на закупівлю палива – зменшується. Але амортизаційні витрати та витрати на експлуатацію ізоляційного матеріалу стали вищі за вартість зекономленого палива.
Тобто, підприємство, впровадивши енергоощадну технологію, одержало зменшення витрати палива, але збільшення експлуатаційних витрат.
Основна задача енергозбереження це зробити його фінансово привабливим для промисловості. Тобто, щоб експлуатаційні витрати не перевищували витрати коштів на зменшений обсяг споживання ПЕР.
На жаль, заходи з енергозбереження не є однозначно привабливими для всіх галузей промисловості саме з причини їх неоднозначної результативності в фінансово-економічному плані. З метою формування у потенційного Замовника економічної привабливості енергозбереження перед початком робіт Виконавцем розробляється відповідальний фінансово технічний документ – техніко-економічне обґрунтування робіт з енергозбереження - ТЕО.
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 683;