Інтерференція хвиль
Когерентними називаються дві хвилі, частоти яких співпадають w1=w2, а різниця фаз d(t)=Ф1-Ф2 за період змінюється менше ніж на p. Надалі розглядатимуться когерентні хвиліз d=const.
На кожну частинку середовища, до якої приходять дві або декілька хвиль, діють пружні сили, викликані коливаннями, що приносять ці хвилі.
Взаємодія когерентних хвиль призводить до перерозподілу їх енергії в просторі. Це явище називається інтерференцією хвиль. Нехай в деякій точці середовища взаємодіють дві когерентні хвилі. Результат взаємодії можна визначити через додавання в цій точці двох коливань одного напрямку. Математично це виражається у вигляді:
, (1)
де
, (2)
, (3)
причому
, (4)
де
, (5)
В (5)
. (6)
є різниця фаз хвиль, х1, х2 ¾ шлях, який пройшли коливання в середовищі. Вирази (5-6) одержані з фазової діаграми для коливань (2-3).
Для інтенсивності коливання I ~ A2 і можна записати
. (7)
У виразі (7) третій доданок називають інтерференційним членом.
Як видно з виразу амплітуди результуючого коливання, при додаванні когерентних хвиль, в залежності від d, може виникнути підсилення й послаблення інтенсивності. Можливі два випадки, характерні для інтерференції. Нехай , тоді ¾ різниця ходу хвиль, причому .
1.Якщо
, то
, (8)
а результуюча амплітуда дорівнює
,
і спостерігається максимум інтенсивності. Таким чином при інтерференції максимумвиникає якщо різниця ходу когерентних хвиль дорівнює цілому числу довжин хвиль
.
2.Якщо
, то
,
а результуюча амплітуда дорівнює
і спостерігається мінімумінтенсивності. Мінімум інтерференції виникає, якщо різниця ходу когерентних хвиль дорівнює напівцілому числу довжин хвиль
.
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 1103;