Порушення правил збирання та утилізації трупів тварин
Трупи тварин, що загинули від інфекційних хвороб, являють собою джерело інфекції, яка може поширюватися людьми, домашніми і дикими тваринами, птахами, а також гризунами, кліщами, комахами. Відомі випадки зараження сибіркою при зйомці шкір тварин, що загинули від сибірки, та при подальшій обробці таких шкір, а також розвитку бешихового сепсису зі смертельними наслідками при пошкодженні шкіри руки в процесі оброблення свинячих продуктів, заражених бешихою в прихованій формі. Тому трупи тварин в обов'язковому порядку утилізують відповідно до Закону України «Про ветеринарну медицину» та Ветеринарного законодавства.
В даний час в цілях безпечного знищення трупів тварин, що виключає можливість поширення інфекційних хвороб і забруднення навколишнього середовища, застосовують три методи: переробку на ветеринарно-санітарних утилізаційних заводах та утильустановках; спалювання; знешкодження в біотермічних ямах.
Найбільш безпечним в медико-санітарному відношенні, ефективним і екологічно доцільним є спосіб знищення трупів тварин і вибракуваної технічної сировини тваринного походження на ветеринарно-санітарних утилізаційних підприємствах, що мають велике екологічне значення. Тут передбачені всі необхідні і достатні заходи, що виключають можливість поширення інфекційних хвороб і забруднення навколишнього середовища. Будучи спеціальними ветеринарно-санітарними підприємствами з особливим режимом, вони мають в штаті ветеринарно-санітарну службу і знаходяться під постійним медичним і ветеринарно-санітарним контролем.
Міністерство аграрної політики і продовольства України розробило умови збору сировини тваринного походження для переробки на підприємствах по виробництву м'ясо-кісткового борошна. За кожним підприємством закріплені зона обслуговування і спеціально побудовані пункти збору трупів з ряду господарств або великих тваринницьких комплексів. Для перевезення трупів сконструйована спеціальна машина з механізованими контейнерами. Перед виїздом з заводу транспорт миють і дезінфікують. Трупи тварин після оцінки супровідних документів, даних анамнезу, результатів патолого-анатомічного огляду і розтину, виключають наявність інфекційних хвороб групи А, переробляють сухим способом в автоклавах або спеціальних вакуум-горизонтальних котлах під дією високих температур. В процесі переробки з трупного матеріалу одержують м'ясо-кісткове борошно, технічний жир, клей та ін. Кожну партію готової продукції піддають бактеріологічному дослідженню. Якщо результати дослідження негативні, дозволяють вивезення та реалізацію продукції.
У місцях, де немає ветеринарно-санітарних заводів, трупи тварин спалюють або знищують в бітермічних ямах. На підставі ветеринарно-санітарних правил при особливо небезпечних інфекційних хворобах (сибірка, сап, емкар, чума великої рогатої худоби і птахів, повільні інфекції та ін.) трупи спалюють у спеціальних трупоспалювальних печах або ямах. Такі печі є у великих ветеринарних лабораторіях, а також в деяких господарствах.
У біотермічних ямах (ями Беккарі та ін.) трупи знешкоджуються і знищуються під дією високої температури (65 – 70 °С), що виникає в результаті бурхливої життєдіяльності термофільних бактерій. Протягом 40 діб трупи знищуються і знешкоджуються навіть від патогенних спороутворюючих мікробів при їх проростанні у вегетативну форму.
Заривання трупів на скотомогильниках, що широко застосовувалася в минулому, – найбільш простий, але менш безпечний і недостатньо надійний спосіб знищення та знешкодження, так як в ґрунті збудники багатьох хвороб можуть невизначено довго (а спороутворюючі мікроорганізми – століттями) зберігати свою життєздатність. В даний час цей метод утилізації трупів тварин заборонено.
У всіх випадках трупи знищують під суворим ветеринарно-санітарним наглядом. Особи, що порушують інструкції і правила ветеринарно-санітарного нагляду за прибиранням трупів тварин, утилізацією та знешкодженням їх, а також м'ясних продуктів, непридатних в їжу, і недоброякісної сировини, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 1841;