комбіновані зусилля (зміни в системі управління, вживання комплексних заходів тощо). 6 страница

 

Стратегії компанії можна декомпонувати на конкретні і локальні за різними ознаками. Одним із найпоширеніших факторів при цьому є система збалансованих показників (СЗП, англ. — Balanced Scorecard, BSC) на базі УРП (управління ресурсами підприємства, англ. — Enterprise Resourse Planning, ERP), яку розглядають як механізм перетворення стратегії компанії на послідовність дій, спрямованих на досягнення визначених цілей на всіх рівнях управління компанією.

Своїм змістом УРП (ERP)-системи стосуються ключових аспектів управлінської діяльності підприємства, надають керівництву інформацію для прийняття рішень, формують інфраструктуру обміну даними підприємства з постачальниками і споживачами.

Сучасні УРП-системи — набір інтегрованих додатків, які комплексно у єдиному інформаційному просторі підтримують всі основні аспекти управлінської діяльності підприємств: планування ресурсів (фінансових, кадрових, матеріальних) для виробництва товарів (послуг), оперативне управління виконанням планів (постачання, збут, виконання договорів), облік, аналіз результатів господарської діяльності. Вони охоплюють усі фінансові функції, звітність, автоматизацію продажів, виробництво, функції управління якістю, надання сервісу, управління персоналом, інженерні функції, розповсюдження і логістику.

Оскільки УРП як стандарт ще остаточно не затвердився, його трактують як типовий набір функцій, технологічні особливості, орієнтацію на масштаб підприємства й обсяги оброблюваних даних. У сучасному менеджменті УРП (ERP)-системи мають широке застосування, адже вони виконують функцію управління ресурсами підприємства на якісно новому рівні інформаційно-технологічного забезпечення. УРП-система є комп’ютерною мережею всіх елементів виробництва та управління, які забезпечують функціональні потреби кожного підрозділу. Раніше з цією метою використовувалися різноманітні АСУ (АСУ-кадри, АСУ технологічних процесів, комплексні АСУ управління якістю продукції тощо).

Сучасні УРП розглядають на загальному (методологія ефективного планування і управління ресурсами підприємства, необхідна для здійснення продажів, виробництва, закупівель та їх обліку при виконанні замовлень) та прикладному (інформаційна система планування ресурсів, необхідних для здійснення продажів, виробництва, постачання та обліку, задоволення потреб споживачів) рівнях.

УРП-системи призначені значною мірою для великих підприємств. Істотною їх ознакою є можливість глобального (інтернаціонального) управління виробництвом, товарами і послугами, оскільки вони передбачають механізми управління транснаціональними корпораціями, підтримку кількох часових поясів, мов, валют, систем бухгалтерського обліку і звітності. Це особливо важливо для корпорацій, компаній, підрозділи яких активно взаємодіють, перебуваючи в різних країнах і регіонах.

Виконання стратегічних планів є серйозним випробуванням для організацій, оскільки їм необхідно підпорядкувати всі заходи і дії співробітників. Цьому сприяє система збалансованих показників (СЗП), сформована як інструмент, що забезпечує спрямування дій підрозділів, співробітників на досягнення основної мети компанії. Основний принцип цієї системи управління виражається словами: «Управляти можна тільки тим, що можна виміряти». Це означає, що для досягнення конкретної мети необхідно мати чіткі, зрозумілі показники, які піддаються цифровому вираженню, на підставі яких керівник може сформувати об’єктивні висновки про зроблене, побачити те, що необхідно здійснити у контексті мети підприємства. Система збалансованих показників орієнтується не так на фінансові показники, як на показники, дещо віддалені від проблем організації: ступінь лояльності клієнтів, інноваційний потенціал компанії.

Загалом вона передбачає оцінювання ефективності роботи за такими важливими для забезпечення успішної діяльності компанії напрямами:

— фінанси (оцінювання фінансового стану компанії акціонерами й інвесторами);

— клієнти (бачення компанії покупцями її продукції);

— бізнес-процеси (ті, що потребують оптимізації, перспективні і безперспективні);

— навчання і розвиток (можливості для розвитку компанії).

У процесі побудови СЗП (BSC) компанії використовують такі технологічні елементи:

— карту стратегічних завдань, логічно пов’язаних із стратегічними цілями;

— карту збалансованих показників, що кількісно вимірюють ефективність бізнєс-процесів, точку і терміни досягнення мети;

— цільові проекти (інвестиції, навчання та ін.), що забезпечують впровадження необхідних змін;

— критерії контролювання й оцінювання діяльності керівниками різних рівнів, тобто показники, якими вони оперують у своїй діяльності (для топ-менеджера — показники вартості компанії, ефективності використання капіталу, ефективності інвестицій тощо; для керівника виробничої одиниці — показники операційних витрат, завантаження потужностей, величини браку та ін).

Побудова СЗП (BSC) має бути зорієнтована на те, щоб завдання і показники менеджерів вищого рівня інтегровано відображали завдання і показники менеджерів нижчого рівня оргструктури. СЗП поліпшує систему управління, узгоджує дії конкретних співробітників із цілями, встановленими вищим керівництвом. Це дає змогу декомпонувати кожну із стратегій вищого керівництва на дрібніші компоненти, що охоплюють відповідні проекти і завдання (види робіт, які виконують підлеглі й устаткування). Завдяки декомпонуванню стратегії визначають завдання (дрібніші компоненти стратеги) відділам, підрозділам, за необхідності — конкретним співробітникам. Завдяки цьому забезпечується зв’язок стратегій високого рівня з конкретними діями і цілями співробітників.

Для формування системи збалансованих показників стратегію підприємства декомпонують за такими напрямами:

— фінансовий стан підприємства;

— клієнти і ринок збуту;

— внутрішні бізнес-процеси;

— розвиток підприємства і персонал.

Кожен із напрямів оформляють у вигляді стратегічних карт — спеціальних таблиць, які містять чотири типи інформації:

1) завдання, які має намір розв’язати організація;

2) показники, які допомагають виміряти успішність розв’язання завдань;

3) цільові значення показників (мети, яку переслідує підприємство);

4) способи та ініціативи щодо їх досягнення.

Аналіз стратегічної карти допомагає співробітникам зрозуміти логіку, раціональне спрямування стратегії, взаємозв’язок між різними цілями і завданнями підприємства.

Концепція СЗП (BSC) спирається на декомпонування загальної стратегії на компоненти: цілі, проекти, завдання. Кожний компонент характеризує показник, цільове значення якого відповідає досягненню мети, реалізації проекту, виконанню завдання.

Контролювати досягнення цілей можуть керівник компанії, керівник її підрозділу, проекту, бригадир, співробітник. Дотримання співробітниками посадових обов’язків, здійснення додаткових заходів, що зумовлюють підвищення ефективності діяльності компанії, окремого підрозділу, співробітника, сприяють успішному досягненню цілей.

Типовий проект розроблення системи збалансованих показників охоплює такі етапи:

1. Формалізування мети. Для уникнення розбіжностей у розумінні і тлумаченні цілей підприємства (компанії) їх необхідно узгодити із зацікавленими структурними підрозділами, особами, надати їм чіткої, зрозумілої, вираженої економічною мовою (через певні показники) форми. Ця робота є першим кроком у стратегічному орієнтуванні підприємства.

2. Визначення перспектив або напряму показників і розподіл мети за перспективами. Для визначення напряму діяльності, необхідного для реалізації стратегічних цілей, використовують запропоновану американськими вченими Д.-П. Нортоном і Р.-С. Капланом у 1990 р. схему, на якій зображено напрями (перспективи) діяльності, яким підприємство повинно приділити відповідну увагу. При цьому показники діяльності обирають залежно від «конфігурації» перспектив.

Наприклад, для поліпшення фінансового стану підприємства потрібно орієнтуватися на такі фактори, як прибутковість, темпи зростання, лідерство на ринку. їх конкретизують вартість акціонерного капіталу, частка у загальній реалізації на ринку.

3. Визначення завдань, спрямованих на досягнення цілей і розподіл їх за напрямами діяльності. Суть цього етапу полягає в уточненні завдань по кожному напряму, виконання яких наближатиме до основної мети.

4. Встановлення причинно-наслідкових зв’язків і факторів впливу між цілями і завданнями. Йдеться про з’ясування впливу виконання конкретних завдань на досягнення мети, взаємозв’язків між завданнями, що не менш важливо, ніж зрозуміти загальні цілі діяльності. Визначення факторів впливу допомагає узгодити завдання і мету, звести їх у єдину систему, що завершує етап створення карти стратегічних завдань.

5. Визначення показників вимірювання цілей. Ступінь виконання кожного стратегічного завдання і досягнення загальної мети має вимірюватися певними вираженими в цифрах показниками. У межах побудови СЗП (BSC) показники ефективності визначають для кожного завдання; вони мають нормативне значення, що свідчить про необхідність досягнення цілі у певний термін. На основі показників, їх нормативних значень, а також допустимих меж відхилень від цільових значень формується карта показника. Критеріями вимірювання ефективності діяльності топ-менеджера можуть бути показники вартості компанії, ефективності використання капіталу, ефективності інвестицій; керівника виробничої одиниці — показники операційних витрат, завантаження потужностей, величини браку тощо.

6. Розроблення програми (ініціатив), спрямованої на досягнення цілей і виконання завдань, узгодження її з менеджерами. Цільові програми розробляють для здійснення необхідних змін у найпроблемніших сферах діяльності компанії, де показники неможливо істотно поліпшити у межах управління поточною діяльністю. Формування цільових програм передбачає: 1) виявлення «проблемних місць» у ланцюжку стратегічних завдань; 2) пошук стратегічних ініціатив; 3) визначення пріоритетів і відбір цільових програм; 4) організацію і контролювання виконання цільових програм.

7. Інтегрування СЗП (BSC) у систему керування. На основі розроблених показників розподіляють людські й фінансові ресурси, встановлюють відповідальність за виконання завдань. Система збалансованих показників інтегрується у планово-бюджетну систему компанії і в управлінську звітність. Для кожного відповідального співробітника формують так звані приладові панелі менеджерів. Вони являють собою картки для визначення основних напрямів діяльності і містять необхідні для контролю за виконанням завдань показники. На цьому етапі мотивація співробітників пов’язується з виконанням завдань, передбачених системою збалансованих показників.

8. Впровадження системи збалансованих показників. На даному етапі відбувається реалізація плану змін на основі концепції СЗП (BSC) і започатковується функціонування системи управління компанією.

9. Перегляд системи збалансованих показників. Сформована на підприємстві СЗП (BSC) розвивається разом з ним, оскільки виконання завдань, різкі зміни на ринку вимагають їх аналізу і корекції. Перегляд і корекція СЗП (BSC) залежить від динаміки змін в організації, в середньому їх здійснюють раз на рік.

Отже, у процесі декомпонування стратегію підприємства розкладають на завдання, які необхідно виконати для її реалізації. Цю роботу спочатку здійснюють стосовно компанії, потім — для кожного підрозділу. Після визначення завдань встановлюють терміни їх виконання, пріоритетність і розраховуються ресурси.

Практичне використання процесу декомпонування можна продемонструвати на прикладі підприємства, що займається імпортом і торгівлею офісними меблями. Підприємство здійснює багатооптові поставки у регіони, місцеві мережі роздрібної торгівлі і місцеві ринки корпоративних клієнтів. Для підвищення ефективності роботи на місцевих ринках підприємство розширило асортимент продукції за рахунок супутніх канцелярських товарів. Різноманітність сфер господарської діяльності, диференційованих за ринками і видами продукції, обумовила складність профілю зовнішніх завдань підприємства.

Внаслідок декомпонування стратегії і наступного її синтезу на підприємстві створено три збутові підрозділи, кожен з яких обслуговує свій ринок, і дві товарні групи, що працюють зі своїми видами продукції. Відділ регіонального розвитку відповідає, крім оперативного збуту, за реалізацію стратегічного проекту створення регіональної мережі дилерів. Завданнями товарних груп є оперативне управління запасами, оновлення й розширення асортименту, розроблення методів просування, ціноутворення, зберігання, облік руху товарів.

Крім цього, товарна група канцелярських товарів самостійно здійснює збут своєї продукції спеціалізованими каналами руху товарів, які відрізняються від каналів збуту основної продукції (меблів). Кожен із відділів є самостійним центром прибутку. Відділи збуту відповідають за обсяг поточного прибутку, пов’язаний з обсягом продажів на своїх ринках, товарні групи — за рентабельність операцій і перспективну прибутковість, що досягається внаслідок своєчасної зміни і диференціації продукції. Оскільки масштаби фірми невеликі, її центри прибутку не наділені правами юридичних осіб. Планування і контроль їх діяльності здійснюється на основі сучасних інформаційних технологій.

Успішне впровадження стратегії збалансованих показників можливе за наявності таких факторів:

1. Зміни у компанії повинні відбуватися під керівництвом її перших осіб.

2. Впровадження СЗП (BSC) вимагає постійних зусиль, спрямованих на реалізацію стратегії і цілей компанії.

3. Реалізація стратегії повинна бути спільною справою всіх співробітників, кожен з яких повинен знати й усвідомлювати мету своїх дій у межах загальних цілей підприємства. Для цього потрібно знати загальну стратегію і стратегічні цілі, бути інформованим про зміни. Не менш важлива наявність на підприємстві і в його підрозділах системи показників оцінювання ефективності реалізації стратегії.

За використання принципу ієрархічності процес стратегічного планування щоразу починається з розроблення базової стратегії, яка визначає курс на реалізацію пріоритетних цілей розвитку підприємства у межах наявних ресурсів і стратегічних альтернатив. Дослідники називають таку стратегію корпоративною (лат. corporatio — спілка). їй надають перевагу вчені, які належать до Гарвардської школи бізнесу.

На відміну від них, І. Ансофф приділяє увагу декомпонуванню корпоративної стратегії на основі диверсифікації діяльності підприємства (фірми, компанії) і використання при цьому системного (синергічного) ефекту.

Синергія (грєц. synergos — той, що діє разом) — стратегічна перевага, що виникає при поєднанні кількох підрозділів чи видів діяльності у єдину систему, за якої ефект спільних дій повинен бути вищим, ніж сума окремих дій.

Використанню можливостей синергетики сприяє організаційне проектування, за якого на першому етапі визначають сфери господарської діяльності, що полегшує досягнення цілей на основі максимального використання можливостей підприємства, прогнозування стану зовнішнього середовища з урахуванням усіх його очікуваних змін. Оскільки на цьому етапі відбувається поєднання синергічного ефекту і переваг диференціювання продукції, технологій і ринків попиту, сформований комплекс сфер господарської діяльності складає основу стратегії підприємства. На другому етапі здійснюють її декомпонування, доповнюючи розподіл за сферами господарської діяльності розподілом за рівнями організаційної стратегії і функціями господарської діяльності у кожній сфері. Завдяки цьому структура підприємства набуває гнучкості, адекватної особливостям зовнішнього середовища. На третьому етапі відбувається синтез організаційних одиниць на основі поєднання отриманих на другому етапі елементів стратегії за однорідністю функціонального потенціалу. Усе це сприяє використанню позитивного ефекту масштабу, закладеного в стратегію на першому етапі проектування.

У процесі використання досягнень синергетики потрібно уникати спрощеного розуміння її можливостей. Наприклад, у нестабільному оточенні на перший погляд може здатися ефективною відмова від формалізації відносин між співробітниками і підрозділами підприємства. Однак сподівання, що це сприятиме виникненню нової ефективної системи, суперечать логіці еволюції систем. Адже самостійне функціонування елементів може мати наслідком появу нової ефективної організаційної структури лише за високого рівня управлінської культури персоналу.

При ієрархічній побудові стратегічного плану одночасно з корпоративною (базовою) стратегією розробляють стратегії розвитку кожного великого структурного підрозділу підприємства. Класифікаційною ознакою, що визначає якісні відмінності таких стратегій, є поділ структурних одиниць на лінійні (використовують стратегію «продукт/ринок») і функціональні (відповідають за ефективність використання конкретного ресурсу або за певну сферу діяльності). Відповідно до цього базова стратегія визначається і як стратегія «ресурси/можливості». У лінійних підрозділах розробляють бізнес-проекти, що охоплюють весь життєвий цикл продукту. Функціональні підрозділи розробляють функціональні стратегії. Матричний характер формування бізнес-проектів і функціональних стратегій (стратегічні ресурси використовують при виробництві кожного продукту, а критерієм пошуку компромісу є найефективніше їх використання) дає змогу побачити, наскільки функціональні стратегії відповідають базовій. У цьому полягає процес стратегічного регулювання й координації.

Формування стратегічного плану є не самоціллю, а лише початком тривалого процесу його реалізації, у якому відбувається аналіз і оцінювання загальної стратегії підприємства. Якщо дані аналізу свідчать про високу ефективність затрачених зусиль, роботу над реалізацією сформованої стратегії продовжують. За низької ефективності виникає необхідність у переформулюванні базової стратегії і розробленні нового стратегічного плану. Переформулювання базової стратегії необхідне й у випадку реалізації стратегічного плану.

Існує чимало різних підходів до декомпонування стратегії підприємства, залежно від ознак декомпонування:

- За рівнем управління.

- За стадією життєвого циклу підприємства.

- За характером поведінки на ринку.

- За позицією в конкурентному середовищі.

Отож за рівнем управління розрізняють стратегії:

- Корпоративну;

- Конкурентну;

- Функціональні;

- Операційні.

За стадією життєвого циклу підприємства:

- Стратегія зростання;

- Стратегія стабілізації;

- Стратегія скорочення;

- Стратегія реструктуризації підприємства.

За характером поведінки на ринку:

- Активна стратегія - характеризується:

а) диверсифікацією (постійним розширенням діяльності);

б) технологічною орієнтацією (розробка нової продукції, а потім використання можливостей ринку); в) наступальністю (намаганням випередити конкурента у випуску та продажу нової продукції.

- Пасивна стратегія - характеризується:

а) концентрацією діяльності на визначеній сфері; б) ринковою орієнтацією (вивчення потреб споживача передує визначенню технологічних можливостей для розробки відповідного товару); в) обороною (захист своєї частки ринку шляхом оновлення продукції у відповідь на дії конкурента). Пасивна стратегія може набувати двох форм: а) рецептивна стратегія - використання перевірених управлінських рішень і методів при обмеженні інновацій; б) адаптивна стратегія - утримання серед новаторських фірм шляхом застосування новаторських рішень.

За позицією в конкурентному середовищі:

Стратегія лідера на ринку – підприємство займає ведучі позиції на ринку і активно їх відстоює за допомогою однієї з чотирьох стратегій конкурентної боротьби:

а) лідера в інноваціях - ведучі позиції у створенні нових продуктів і систем їх доведення до клієнтів;

б) стратегія закріплення конкурентної сили шляхом підтримки прийнятих цін;

в) стратегія конфронтації - швидкі адекватні дії у відношенні виклику, що кидається шляхом цінових випадів проти атакуючого, просування свого продукту на його ринку, проникнення в його мережу розподілу тощо;

г) стратегія війни з конкурентом - потужна критика, вплив на його оточення, переманювання співробітників тощо.

Стратегія виклику, що кидається ринковому оточенню. Її проводить достатньо сильне підприємство, яке ще не займає позиції лідера. Стратегічна мета росту таких фірм - захоплення додаткових частин ринку за рахунок відвоювання їх у інших. Напрями атаки: а) на лідера, б) на слабшого і дрібнішого конкурента. Способи атаки на лідера: а) прямий відкритий удар по лідеру - сила на силу, удар не по слабких, а по сильних сторонах. Перемагає той, у кого потужніші ресурси або сильніші переваги; б) флангова атака - удар по слабких сторонах лідера. Це або регіон, де лідер не має сильних позицій, або потреба, яку не покриває продукт лідера; в) атака в усіх напрямках - і по сильних, і по слабких позиціях лідера. Це може зробити лише дуже сильне підприємство.

Оскільки ця стратегія передбачає просування на всі ринки лідера і на всю його продукцію; г) обхідна атака - підприємство не нападає на лідера безпосередньо, а створює новий ринок, на який виманює лідера і маючи там перевагу, перемагає його. Поширений приклад - створення продукту, що відкриває нову географію ринків або впровадження цілком нової технології; д) партизанська боротьба, яку проводять невеликі підприємства, яким не під силу інші способи боротьби з лідером. Суть: підприємство вибирає слабкі ринки лідера і атакує досить швидко, щоб отримати перевагу. Мета - застати лідера зненацька, зібрати „здобич» і вийти з атаки без втрат.

Стратегія послідовника - це така стратегія конкурентної поведінки, коли підприємство не намагається атакувати лідера, однак жорстко охороняє свою частку ринку.

Воно намагається утримати своїх клієнтів, хоча не відмовляється зайняти частку новоствореного ринку. Така стратегія уникає інтенсивної і дорогої конкурентної боротьби, зосереджується на прибутку і тому є досить високоприбутковою.

Стратегія конкуренції підприємства, що знає своє місце на ринку. Здійснюється шляхом концентрації на пошуку і захопленні тих місць на ринку, що не викликають інтересу чи тимчасово не зайняті більш сильними конкурентами. Щоб успішно вести бізнес у таких нішах підприємство повинно мати дуже сувору спеціалізацію, розвиватись у межах допустимих темпів, мати сильного керівника.

Здійснюючи документування розроблених на підприємстві стратегій (розробку стратегічного плану, а також програм, проектів і бюджетів їх реалізації), ще раз проводять декомпонування стратегії підприємства, особливо за рівнями управління, з метою остаточно переконатись, що складові стратегії підприємства дорівнюють її параметрам, що сума цілей і функцій по їх забезпеченню всіх рівнів управління відповідають загальним стратегічним цілям підприємства його корпоративній стратегії. Таким чином:

Декомпонування стратегій підприємства означає розподіл його цілей і стратегічних функцій по їх досягненню на складові цих цілей і функцій. Себто корпоративні місія і цілі та корпоративні функції по їх досягненню повинні бути розподілені по кожному рівню управління, доведені до кожного оперативного виконавця, кожного працівника.

Тобто корпоративні місія, цілі і стратегія трансформуються у місію, цілі і стратегії СОБ, потім у функціональні підрозділи всередині СОБ, затим у підрозділи і функціональні служби нижчого порядку і нарешті - до кожного робочого місця. Місії, цілі та стратегії названих рівнів повинні бути взаємопов'язані і взаємообумовлені.

Декомпозиція стратегії підприємства повинна тривати доти, доки стратегічні завдання на останньому рівні декомпозиції не стануть відповідати, як уже зазначалося, двом ознакам:

Виконання кожного із стратегічних завдань можна доручити окремому стратегічному підрозділу. Міру виконання кожного стратегічного завдання можна визначити за допомогою певного показника.

Цього, зокрема, досягають і шляхом розробки програм та проектів реалізації стратегічного плану. Виникає проблема управління проектами, реалізації стратегічного плану підприємства в цілому.

 

Література: [1, с. 58-53], [2, с. 277-344], [4, с. 247-279]

 

ТЕМА 13. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ СТРАТЕГІЇ

1. Сутність та призначення функціональних стратегій.

2. Типологія функціональних стратегій підприємства.

3. Маркетингова стратегія підприємства.

4. Стратегія наукових досліджень і проектно-конструкторських розробок.

5. Виробнича стратегія підприємства.

6. Стратегія фінансування.

7. Стратегія управління персоналом підприємства.

8. Інші функціональні стратегії підприємства.

1. Сутність та призначення функціональних стратегій

Функціональні стратегії - це забезпечуючі стратегії, що визначають стратегічну орієнтацію функціональних напрямків - підсистем управління підприємством (маркетингу, виробництва, фінансів, науково-дослідного сектору, управління персоналом, екологічної і соціальної сфер) і забезпечують досягнення їх цілей, а також керованість процесом виконання корпоративної та конкурентної стратегій, приймаючи при цьому відчутну участь у розробці і коригуванні останніх

Тобто, функціональні стратегії мають узгоджуватись і працювати на корпоративну та конкурентну стратегії. У свою чергу корпоративна і конкурентна стратегії повинні спиратися на функціональні, без врахування аналітичних даних і можливостей яких, розробити повноцінну і, головне, придатну для реалізації загальну чи бізнесову стратегію неможливо.

Відповідальність за розробку функціональних стратегій лежить на керівниках і головних спеціалістах відповідних функціональних служб.

Таким чином, призначенням функціональних стратегій є забезпечення розробки і досягнення довгострокових цілей кожною функціональною службою в руслі корпоративної і конкурентної стратегій підприємства, будучи при цьому:

а) одним із елементів системи формування корпоративної і конкурентної стратегій;

б) суб'єктами реалізації цих основних декомпонованих стратегій підприємства.

Функціональні стратегії не ідентиферентні, а становлять систему. Тобто вони взаємодіють між собою. Але основоположною серед них в ринковій економіці є маркетингова стратегія. Вона дає стратегічні установки всім іншим функціональним стратегіям при відповідних змінах ринкового середовища.

Специфічні чинники

Кожна функціональна служба (функція управління) має свої специфічні і найбільш загальні характеристики по яких їх розрізняють:

а) мета;

б) інформаційна база;

в) методи прийняття, оформлення і доведення рішень;

г) кадри певної кваліфікації;

д) спеціальна технічна база і обладнання;

е) специфіка планування;

є) організація діяльності і управління;

ж) мотивація діяльності і контроль.

Ці характеристики безумовно є одночасно специфічними чинниками, що впливають на розробку тієї чи іншої функціональної стратегії.

 

Загальні чинники

Крім того, функціональні стратегії розробляються з урахуванням наступних загальних чинників:

- змісту діяльності підприємства;

- взаємозв'язку змісту та напрямку впливу конкретної служби на досягнення місії та конкретних цілей підприємства в цілому;

- характеру впливу виконання робіт кожною службою на розвиток чи занепад підприємства в цілому;

- меж функціональних служб та сфер інтересів, що перехрещуються;

- сильних і слабких сторін в діяльності окремих функціональних служб, у їх взаємодії;

- наявності вузько специфічних інтересів і підходів та конфлікту інтересів у розв'язанні загальних проблем підприємства;

- збалансованості інтересів підприємства і функціональних служб, між напрямками розвитку фірми в цілому і компетенцією фахівців, які є виконавцями окремих функцій, їх професіоналізмом, етичними нормами, підприємницьким духом тощо.

Функціональні стратегії інколи називають субстратегіями.

 

Елементи функціональної стратегії

До структури функціональної стратегії входять наступні елементи:

а) цілі даної функціональної служби узгоджені по вертикалі і горизонталі, тобто з цілями підприємства та інших функціональних підрозділів;

б) характеристика існуючих і потенційних умов середовища діяльності служби;

в) параметри корпоративної і конкурентних стратегій, які має забезпечувати служба;

г) основні напрямки їх розв'язання, тобто, напрямки діяльності служби за різних сценаріїв розвитку подій;

д) послідовність і взаємоузгодженість розв'язання завдань;

е) перелік основних заходів по забезпеченню цілей і завдань.

 

2. Типологія функціональних стратегій підприємства

Корпоративна, ділова стратегії підприємства спира­ються на функціональні стратеги, які конкретизують окремі напрями в загальному плані розвитку підприєм­ства і реалізуються шляхом визначення підходів, необхід­них дій, практичних кроків щодо управління окремими під­розділами або функціями бізнесу.

Функціональні стратегії чітко орієнтують мене­джмент і персонал підприємства у конкретних ситуа­ціях його функціонування

Теорія загального менеджменту виокремлює функціональний та альтернативний йому предметний підходи до управління підприємством. З позицій стратегічного менеджменту, предметний підхід вдосконалює існуючий продукт, однак у перспективі це, як правило, не забезпечує його стійкої конкурентоспроможності.








Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 1267;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.049 сек.