Основні ідеологічні концепції глобалістики
Формування, структуризація і динамічні зміни світової економіки відбуваються під впливом певних ідеолого-стратегічних концепцій, які відображають реалії геополітичних практик. Сучасний етап її розвитку визначається як глобальний.
На думку О. Білоруса, «Глобалізм – це деспотична політична, економічна і соціальна влада глобальних корпорацій. Це політична, економічна і соціальна система, в якій ринкові відносини розповсюджується на всі без винятку сфери суспільного життя». Також О. Білорус зазначає: «Глобалізм – це система абсолютної економічної і політичної влади нових глобальних монополістичних корпорацій, які вийшли з-під контролю націй-держав свого походження і базування». Отже, враховуючи тісний взаємозв’язок у рамках глобалізму процесів політики, економіки та ідеології, яка їх обґрунтовує, можна вважати доцільною точку зору Т. Кальченка щодо глобалізму як ідеолого-політичної платформи, своєрідної доктрини, надбудови, змістовного центру процесів глобалізації, тією точкою відрахунку, звідки виходить уся множина векторів сучасного світового економічного розвитку.
Економічна політика є важливою складовою сучасної геополітики. Лідируючу роль у сучасній геополітиці займає західна атлантична геополітика (в тому числі її американський і західноєвропейський варіанти).
Американська атлантистська лінія геополітикипісля 1945 р. ґрунтувалася на теоріях Макіндера, Мехена, Спікмена. Американський вчений С. Коуен вважав, що кожний конкретний регіон планети може бути поділений на чотири геополітичні складові: 1) зовнішнє морське середовище; 2) континентальне ядро; 3) дисконтинуальний пояс (берегові сектори, орієнтовані або всередину континента, або у протилежний бік; 4) регіони, геополітично незалежні від усього ансамблю.
Концепція дисконтинуальних поясів набула розвитку в ідеологічній концепції Г. Кіссінжера, за якою політична стратегія США щодо берегових зон полягає в їх об’єднанні в одне ціле з метою повного домінування ідеології атлантизму на просторах Радянської Євразії. Ця доктрина одержала назву «Анаконда».На практиці ця політика була реалізована шляхом війни у В’єтнамі, активізації американо-китайських відносин і продемонструвала найбільшу ефективність у 80-х рр. ХХ ст. у процесі розпаду Варшавського договору та СРСР.
У 60 – 80-х рр.ХХ ст. виникла і набула розвитку європейська лінія геополітики – континенталізм, завданням якої було протистояння на ідеологічному рівні атлантизму (визначним представником якого є США). Лідер цього руху – філософ Ален де Бенуа (Франція). Він вважав, що централістська держава-нація, у класичному своєму розумінні, вичерпала зараз свої ресурси і що майбутнє належить тільки «Великим Просторам» або «Федеральним Імперіям», до яких на рівних засадах мають входити як об’єднання різних держав, так і етнічні групи різних масштабів. «Великим Простором»А. де Бенуа називає Європу, що є континентальним геополітичним утворенням, яке ґрунтується на етнічному ансамблі індоєвропейського походження і має спільне культурне коріння. «Захід», навпаки, є геополітичним поняттям, що заперечує етнічні та духовні традиції, ґрунтується на чисто матеріальних критеріях існування і є раціоналістичною буржуазною цивілізацією. Саме таким закінченим втіленням «Заходу», на думку А. де Бенуа, є США. Результатом реалізації такої геополітики стала інтеграція Європи до «Федеральної Імперії» (Європейського Союзу), спроможної протистояти «Заходу» і США.
Наприкінці 70-х рр. ХХ ст. Ж. Тіріар головною умовою майбутньої могутності Європи вважав її об’єднання із СРСР і запозичення радянської моделі соціалізму, що відобразилося у його концепції «Євро-Радянської імперії від Владивостока до Дубліна».
Континенталістська орієнтація бельгійського геополітика Р. Стойкерса полягає в активізації співробітництва Європи з країнами Третього світу.Він акцентує увагу на ролі Індійського океану для майбутньої геополітичної структури планети: контроль над ним забезпечуватиме вплив на три великі простори – Африку, Південно-Євразійський та Тихоокеанський регіони. Таким чином, океан має стати ядром всієї Європейської геополітичної стратегії.
Аналог поглядівФ. Фукуями можна знайти і в працях європейських авторів (Ж. Атталі, колишнього радника президента Франції, історика Ф. Реріга і Ф. Броделя). Вони розробили концепцію геоекономіки, особливість якої полягає тому, що в якості стратегічнихпріоритетів виділяються не географічні, культурні, ідеологічні, етнорелігійні фактори, а суто економічні (світові фінансові та інформаційні центри, ресурсна база, зони виробництва). Ж. Атталі пропонує власну версію майбутнього світового розвитку, де буде домінувати єдина ліберально-демократична ідеологія та ринкова система. Ж. Атталі виділяє три базові регіони, які в Єдиномі світі можуть претендувати на роль центрів економіки: 1) Американський; 2) Європейський; 3) Тихоокеанський (включаючи Токіо, Тайвань, Сінгапур).
Одним із найяскравіших прикладів європейської версії глобалізму є футурологічна концепція Міланського Інституту міжнародних політичних досліджень (ISPI), розроблена під керівництвом професора К. Санторо. Санторо стверджує, що зараз світова система перебуває на перехідному до глобалізації етапі (та існує на засадах геоекономіки). Але цей світ схильний до катастроф (війн, революцій, тероризму). Загроза планетарного хаосу призводить до необхідності створення нових міжнародних інститутів (іншими словами Світового уряду).
Але проекти континенталістів не знайшли широкого практичного застосування. Американська версія атлантизму опанувала провідні ідеологічні позиції в Європі, агресивність подальшого її розвитку знайшла вираження у глобалізмі.
Зміст глобалізму формують лібералізм та ідея повномасштабної планетарної інтеграції. Основними провідниками глобалізму виступають США, відомі міжнародні організації, неофіційні структури (Рада з міжнародних відносин, Більдерберзька група, Тристороння комісія, деякі провідні політики – З. Бжезинський, Г. Кіссінджер, Дж. Сорос).
Основне завдання глобалістських проектів полягало у створенні умов переходу до єдиної світової системи з домінуванням Заходу і «прогресивних», «гуманістичних», «демократичних» цінностей. Для цього утворювалися різні професійні клуби, реалізовувалися гуманітарні проекти, що об’єднували журналістів, політиків, інтелектуалів, фінансистів, аналітиків задля цілей підготовки громадської думки до широкого оприлюднення глобалістського проекту.
З’явилися і глобальні концепції, які сформували ядро сучасного глобалізму. Їх діапазон коливається від ідеології «палкого лібералізму» Ф. Фукуями до «ліберального антифундаменталізму» Дж. Сороса.
Ідеологія «палкого лібералізму» Ф. Фукуямирозвинута ним у праці «Кінець історії ?». Автор стверджує, що тріумф Заходу, західної ідеї є очевидним внаслідок повного краху всіх альтернатив західного лібералізму. Ми спостерігаємо не просто кінець «холодної війни» або певного етапу післявоєнної історії, а кінцевий етап ідеологічної еволюції людства та універсалізацію західної ліберальної демократії як кінцевої форми управління суспільством. Міжнародні інститути є достатньо розвинутими, щоб стати ядром «Світового уряду». Але заява Ф. Фукуями про зникнення всіх альтернатив Заходу і про кінцевий етап ідеологічної революції людства не витримує жодної наукової критики.
Ідеологія консервативного оптимізму С. Хантінгтона.С. Хантінгтон намагається визначити джерела конфліктів сучасного глобалізованого світу. Головним таким джерелом він вважає відмінності культури різних націй і цивілізацій. При цьому найгостріші конфлікти відбуватимуться вздовж кордонів цивілізацій, а центральним буде конфлікт між Заходом і рештою країн. Але тільки-но мова заходить про рекомендації щодо вирішення конфліктів, С. Хантінгтон з неупередженого вченого перетворюється в ангажованого політика і наголошує на необхідності агресивної політики Заходу щодо решти країн світу.
Ідеологія політичного екстремізму З. Бжезинськогоє ще одним концептуальним проявом глобалізму. З. Бжезинський пропонує світу Новий порядок, головні події якого повинні відбуватися на Євразійському континенті. Правила гри формує США, а решта країн підкорюються їм. Використовуються такі методи, як: маневрування, кооперування, утворення коаліцій, дипломатія. У результаті утворюється система глобального співробітництва, яка виконує роль світового регента (наглядача), здатного відповідати за світову стабільність. При цьому узаконюється роль США як першої світової держави. Патріотизм, підкріплений національними інтересами, політична агресивність і повна байдужість до інших країн світу, – характерна ознака всіх праць З. Бжезинського, що поєднує його концепції з концепціями С. Хантінгтона.
Ліберальний антифундаменталізм Дж. Сороса. Дж. Сорос не пропонує жодних концепцій глобалізму і моделей майбутнього розвитку світу, вважаючи, що така модель вже існує. Він має на увазі ідеї Карла Поппера про відкрите суспільство. К. Поппер стверджує, що досконале суспільство в принципі не є досяжним. Люди повинні задовольнятися тим, що можуть мати. Проте недосконале суспільство може постійно вдосконалюватись. К. Поппер назвав таке суспільство відкритим.
У свою чергу Дж. Сорос вважає, що у відкритого суспільства з’явився ворог у вигляді капіталізму, котрий спирається тільки на ринкові сили, а роль держави у регулюванні національної економіки значно зменшується. Дж. Сорос визначає це явище як «ринковий фундаменталізм». На думку Дж. Сороса, міжнародні фінансові ринки накопичили таку силу, що їм не може протистояти жодна держава, а інститутів, які могли б захистити інтереси держав, практично немає. Таким чином, виникає необхідність створення нової організації з метою стабілізації світового розвитку.
Дата добавления: 2015-11-18; просмотров: 1544;