Становлення і суть товарного виробництва.

Товар та його властивості.

План.

1. Характеристика форм суспільного господарювання.

2. Товар і його властивості. Величина вартості товару.

3. Теорії вартості.

4. Закон вартості, його суть та функції.

 

-1-

Взаємодія людини з природою в процесі праці відбувається з моменту виникнення людства, в усіх суспільно – економічних формаціях. В одних основною метою виробництва є задоволення власних потреб, в інших – збагачення, отримання максимального прибутку. Це означає, що суспільне виробництво має різні форми свого вияву. Серед них виділяють три основні форми: натуральну, товарну і безпосередню суспільну. Відповідно розрізняють натуральне, товарне та безпосередньо суспільне виробництво.

а) Історично першим типом суспільного виробництва було натуральне виробництво в якому виготовлення продуктів праці здійснювалося для власного споживання, для задоволення внутрішніх потреб.

Натуральне господарство – такий тип виробництва, за якого продукти праці призначалися для задоволення власних потреб або внутрішнього господарського споживання.

Характерними рисами натурального господарства є економічна замкнутість, універсальний характер робочої сили, низький рівень спеціалізації і продуктивності праці, примітивні знаряддя праці і технології,

обмеженість товарних зв’язків, консерватизм. Йому відповідають такі технологічні способи виробництва, які здійснюються за допомогою примітивних знарядь праці та методів обробки матеріалів. Типовою формою натурального виробництва в наших умовах є багатогалузеве особисте підсобне господарство селян.

б) З розвитком товарних зв’язків в епоху пізнього середньовіччя натуральне господарство перестає бути панівною формою виробництва.

В його надрах зародився новий тип господарства – товарне виробництво. Матеріальною основою елементів товарного виробництва є: суспільний поділ праці та відособлення виробників на основі розвитку приватної власності.

Товарне виробництво – такий спосіб суспільного виробництва, при якому люди спеціалізуються у визначених видах діяльності, виробляючи продукти та послуги не для власного споживання, а для обміну чи продажу за гроші.

Риси товарного виробництва:

1. суспільний поділ праці;

2. повна соціальна і економічна відокремленість виробників;

3. еквівалентність і відплатність товаровиробників;

4. економічна обмеженість ресурсів;

5. стихійність та анархічний характер розвитку;

6. використання грошей як універсального посередника при обміні;

7. вільне ціноутворення;

8. наявність конкуренції.

Матеріальною основою виникнення товарного виробництва є суспільний поділ праці. Він зумовлюється дією закону економії робочого часу і веде до підвищення продуктивності праці, збільшення виробництва продуктів.

Існують три форми товарного виробництва:

1) Просте товарне виробництво. Характеризується низьким рівнем СПП; функціонуванням індивідуальної робочої сили; приватна власність; мало відчутна конкуренція товаровиробників; стихійність.

2) Розвинене (капіталістичне) товарне виробництво. Йому притаманні такі риси – розвинутий СПП; функціонування колективної робочої сили; приватно – підприємницька та колективно-кооперативна форма власності; жорстока конкуренція та стихійність; кризи перевиробництва.

3) Соціальне ринкове господарство. Характерними рисами цієї форми є досить розвинутий поділ праці, поступове формування сукупної суспільної робочої сили, соціальний захист товаровиробників і всього населення, відсутність глибоких економічних криз.

Таким чином СПП є необхідною умовою і матеріальною основою будь – якого товарного виробництва, а відособлене привласнення благ та послуг виступає його корінною причиною.

Просте та розвинене товарне виробництво мають спільні та відмінні риси.

Спільні:

1. обидві ці форми в своїй основі мають приватну власність на засоби виробництва;

2. економічні зв’язки між виробниками здійснюються у формі обміну або купівлі-продажу.

Відмінні:

1. при простому товарному виробництві власник засобів виробництва і виробник поєднані в одній особі, а при розвиненому товарному виробництві виробниками є переважно особи найманої праці;

2. суспільний характер простого товарного виробництва прихований і виявляється лише у взаємному обміні товарів, а розвиток товарного виробництва має суспільний характер;

3. просте товарне виробництво ніколи не було панівним способом господарювання,а розвинене товарне виробництво має панівний характер в суспільстві, стає загальним, тобто весь вироблений в суспільстві продукт призначається для обміну або продажу. І в цих умовах товаром стає робоча сила людини.

Розвинене товарне виробництво стало панівним у розвинених країнах починаючи з XVII-XVIII ст. Але найвищого рівня досягло в середині XIX ст.

За середніх умов поряд з ринковими або товарними регуляторами починає використовувати методи державного регулювання.

В реальному житті збереглися елементи натурального господарювання та простого товарного виробництва існують у вигляді укладання бартерних угод.

в) Безпосередньо суспільне виробництво – це безтоварне планомірне, високоорганізоване виробництво продуктів і послуг, яке виникає на вищих ступенях еволюції капіталізму.

Характерними рисами його є те, що воно розвивається на основі одиничного поділу праці в межах окремих гігантських компаній, національних держав, так і в межах міжнародного масштабу (інтернаціоналізація одиничного поділу праці).

Таким чином найпростішим елементом товарного виробництва, його клітиною являється товар.

-2-

 

Товар – це продукт праці, який виготовлено не для власного споживання, а для обміну та продажу за гроші.

Товари можна класифікувати по таким критеріям:

- по призначенню: товари споживацького попиту,

товари виробничого призначення

- по терміну використання: товари короткострокового використання,

товари тривалого використання

- по способу виготовлення: стандартна продукція,

унікальна продукція

- по характеру споживання і ступеню обробки:

сировина,

напівфабрикати,

проміжна продукція (деталі…),

готові вироби

- по призначенню товару і ціні: товари повсякденного попиту,

товари вибіркового попиту,

престижні товари,

предмети розкоші.

Товар має такі властивості:

1. Споживчу вартість(корисність),тобто здатність товару задовольняти певну потребу окремої людини, колективу або суспільства. Потреби можуть бути особистими, виробничими, екологічними. Щоб виконати цю функцію, будь-який товар або послуга повинні мати певні властивості. Таким чином споживна вартістьце певна річ або послуга, яка завдяки своїм корисним властивостям задовольняє різноманітні людські потреби. Щоб задовольнити ці потреби, конкретна річ або послуга повинна мати мінову вартість.

2. Мінова вартість -це здатність товару обмінюватися на інші товари у певних кількісних пропорціях. Спільним у всіх товарів і послуг, що обмінюються на інші є втілена в них праця. Споживну вартість створює конкретна праця, тобто корисна праця, яка витрачається в особливій доцільній формі з використанням певних засобів і предметів праці. Сукупність багатьох якісно різних корисних видів праці становить суспільний поділ праці.

3. Вартість є другою важливою стороною товару, яка має два основних аспекти: а) якісний аспект вартості – це техніко – економічні відносини між людьми, які в умовах суспільного поділу праці спільно виробляють товари, та відносини власності, що виникають між товаровиробниками при обміні цих товарів; б) кількісний аспект вартості – це вираження величини втіленої у товарі суспільної праці товаровиробника та суспільної корисності цього товару. Вартість товару створює абстрактна праця, тобто праця товаровиробника, що характеризується затратою робочої сили взагалі, незалежно від її конкретної форми, створює вартість і є специфічною формою праці за умов товарного виробництва.

На вартість товару впливають багато факторів серед яких:

продуктивність праці це кількість продукції, що виробляється за одиницю робочого часу. Рівень продуктивності праці цілком залежить ві досконалості засобів виробництва і технологій. Зі зростанням продуктивності праці вартість одиниці товару зменшується, а вартість всієї виробленої продукції залишається незмінною.

інтенсивність праціце напруженість праці, тобто затрати праці за одиницю часу. Зростання інтенсивності праці рівноцінне подовженню робочого часу. З ростом інтенсивності праці вартість виробленого товару не змінюється, а вартість всієї виробленої продукції пропорційно зростає.

Таким чином величина вартості товару перебуває в обернено пропорційній залежності від продуктивності праці і прямо пропорційній залежності від інтенсивності праці.

Праця, що виробляє товар може бути простою – та яка не потребує попередньої освіти і кваліфікації, та складною – це праця, для виконання якої потрібні спеціальна підготовка, оволодіння певною спеціальністю, що передбачає потребу у здобутті освіти.

- 3-

 

Вартість і ціна - одні з найбільш складних економічних категорій, вивченню яких були присвячені наукові праці і дослідження цілих шкіл і течій в економічній науці. Їх різний підхід у трактуванні суті вартості та ціни знайшов своє відображення в теоріях вартості, що сформувалися в ході розвитку економічної науки

Теорії вартості та їх різновиди:

1. Трудова теорія вартості – виникла у XVIII ст., основоположниками якої були В.Петті, А.Сміт, Д.Рікардо, К.Маркс. Виходили з того, що субстанція і величина вартості, як основи ціни, визначається затратами праці на виробництво товарів. Праця є єдиним загальним мірилом вартості.

2. Теорія витрат виробництва – виникла у XVIII ст., основоположником став Ф.Кене, який вважав, що величина вартості товару залежить від цін на окремі елементи витрат (паливо, сировина, матеріали, робоча сила). До складу витрат виробництва поряд з матеріальними витратами і оплатою праці включають так званий нормальний прибуток.

3. Теорія трьох факторів виробництва – виникла у першій половині XIX ст., основоположниками були Ж.Б.Сей, Ф.Бастіат. Трактували формування вартості в процесі виробництва, як суму затрат трьох основних факторів: праці, капіталу, землі.

4. Теорія граничної корисності – виникла в 70-их роках XIX ст., основоположниками були К.Менгер, Ф.Візер, Е.Бем-Баверк. Тут вартість розглядалась як суб’єктивна категорія, результат оцінки індивідуумом споживних благ залежно від інтенсивності потреб і рідкісності блага. Така суб’єктивна оцінка визначалася у вигляді граничної корисності, тобто корисності останньої одиниці товару, яка задовольняла цю потребу.

5. Теорія попиту і пропозиції ґрунтується на твердженні, що вартість і ціна товару визначається виключно коливаннями попиту і пропозиції(договірна ціна).

- 4 -

 

Закон вартості – це об’єктивний економічний закон, що регулює зв’язки між виробниками і пов’язує між собою вартість і ціну.

Суть закону вартості полягає в тому, що мінові пропорції при обміні товарів регулюють їх вартості, тобто, сума цін товарів дорівнює сумі їх вартостей. Ціна при цьому є граничним виразом вартості.

Закон вартостізагальний економічний закон (діє у деяких суспільних способах виробництва), який виражає внутрішньо необхідні, суттєві і сталі зв’язки між суспільно необхідною працею і цінами товарів за умов відносної відповідності попиту та пропозиції.

Сутність цього закону розкривається у таких його основних рисах:

1. Закон вартості виражає внутрішньо необхідні, суттєві і сталі зв’язки між індивідуальним і суспільно необхідним робочим часом. Тут він діє у сфері безпосереднього виробництва.

2. Закон вартості виражає обмін еквівалентів, тобто обмін товарів відповідно до кількості та якості затраченої на них суспільно необхідної праці. У цьому випадку він діє як закон у сфері обміну.

3. Наявність сталих зв’язків між виробниками одного виду товарів через конкуренцію, при якій здійснюється взаємний тиск одного підприємця на іншого. Тут закон діє у нерозривній єдності сфер безпосереднього виробництва й обміну.

4. Наявність сталого зв’язку між попитом і пропозицією. Тут закон вартості стихійно регулює пропорції розподілу суспільної праці між галузями.

5. Виражає внутрішньо необхідні зв’язки між працею виробника товарів у минулому і теперішніми умовами виробництва.

6. Закон вартості виражає внутрішньо необхідні і сталі зв’язки між вартістю і цінами товарів.

Закон вартості виконує такі основні функції:

1. Стихійного регулятора пропорцій товарного виробництва у поєднанні з іншими економічними законами;

2. Рушійної сили стихійного розвитку продуктивних сил;

3. Основи диференціації товаровиробників.

Отже, закон вартості – це закон руху товарів виробництва, який діє в умовах вільної конкуренції через співвідношення ціни попиту та пропозиції.

 

Питання для самоконтролю.

1. Назвіть головні відмінності між натуральним і товарним виробництвом.

2. Загальна характеристика товарного виробництва.

3. Особливості форм товарного виробництва.

4. Характеристика властивостей товару.

5. Порівняйте теорії вартості.

6. Особливості дії закону вартості.

 

 

Тема 5.








Дата добавления: 2015-11-10; просмотров: 1391;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.016 сек.