Поняття й ознаки корисної моделі
Як відомо, поняттям "корисна модель" звичайно охоплюються такі технічні нововведення, які за своїми зовнішніми ознаками нагадують патентоспроможні винаходи, однак є менш значущими з погляду їхнього внеску у рівень техніки. Законодавство тих країн, які передбачають особливу охорону подібних об'єктів, установлює, як правило, більше спрощений порядок видачі на них охоронних документів (іноді іменованих малими патентами), скорочений строк їхньої дії, менш значні мита й т.п. Що стосується кола охоронюваних як корисні моделі об'єктів, то у світовій практиці намітилася виразна тенденція до визнання корисними моделями лише рішень-пристроїв, що відносяться до форми або конструкції виробів.
Обов'язковою ознакою корисної моделі є те, що вирішення завдання полягає в просторовому розташуванні матеріальних об'єктів. Як корисні моделі не охороняються рішення, що відносяться до способів, речовин, культур кліток рослин і тварин, а також до їхнього застосування за новим призначенням. В зв’язку з цим, корисними моделями не зізнаються проекти й схеми планування споруджень, будинків, територій; пропозиції, що стосуються лише зовнішнього вигляду виробів, направлені на задоволення естетичних потреб; пропозиції, що суперечать суспільним інтересам, принципам гуманності й моралі, а також деякі інші об'єкти, які взагалі не попадають під поняття технічних рішень.
Корисна модель, як і винахід, є технічним рішенням завдання. Їхні основні розходження полягають у двох моментах. По-перше, як корисні моделі охороняються не будь-які технічні рішення, а лише ті, які відносяться до типу пристроїв, тобто конструкторському виконанню засобів виробництва і предметів споживання. По-друге, до корисних моделей не пред'являється вимога винахідницького рівня. Це, однак, не означає, що корисною моделлю може бути визнане очевидне для будь-якого фахівця рішення завдання. Корисна модель, так само як винахід і більшість інших об'єктів інтелектуальної власності, повинна бути результатом самостійної винахідницької творчості. Але ступінь цієї творчості може бути меншої, чим це потрібно для визнання рішення винаходом. Крім того, наявність винахідницької творчості не перевіряється при видачі охоронного документа на корисну модель.
Для визнання рішення корисною моделлю воно повинно мати новизну і промислову застосовність.
Корисна модель є новою, якщо сукупність її істотних ознак невідома для рівня техніки. До істотного відносяться всі ті ознаки корисної моделі, які впливають на результат, що досягається, тобто перебувають у причинно-наслідковому зв'язку із зазначеним результатом. Якщо сукупність істотних ознак, достатніх для досягнення забезпечуваного корисною моделлю технічного результату, не є загальновідомою, корисна модель визнається новою.
Як і відносно винаходів, новизна корисної моделі встановлюється через рівень техніки, тобто сукупність загальнодоступних у світі відомостей. Однак сам цей рівень техніки визначається не зовсім однаково. Якщо стосовно до винаходів у нього включаються будь-які відомості, що стали загальнодоступними, то відносно корисних моделей у рівень техніки не входять відомості про відкрите застосування за межами України засобів, тотожних заявок корисної моделі. Іншими словами, до корисних моделей пред'являється вимога не абсолютної, а відносної світової новизни. Відомості про відкрите застосування тотожного технічного засобу за рубежем новизну корисної моделі не ганьблять. Що стосується опублікованих у світі відомостей про засоби того ж призначення, що й корисна модель, що заявляється, то вони повинні бути загальнодоступними. Секретні, закриті, службові й т.п. відомості, з якими не могла ознайомитися будь-яка зацікавлена особа, публікацією, що ганьбить новизну, не визнаються.
Промислова застосовність
Корисна модель є промислово застосовною, якщо вона може бути практично використана в промисловості, сільському господарстві, охороні здоров'я й інших галузей діяльності. Зазначений критерій стосовно корисних моделей має точно таке ж значення, як і стосовно винаходів. Він свідчить про те, що заявлене рішення є здійсненним і заявником розроблені й відбиті в заявці конкретні засоби, достатні для його втілення в життя. Ні сфера використання корисної моделі, ні позитивний ефект, що дає впровадження корисної моделі, ні масштаби використання юридичного значення для надання охорони заявленому рішенню не мають. Однак промислова застосовність має на увазі можливість кількаразового використання корисної моделі. Якщо запропоноване рішення, незважаючи на його приналежність до типу пристроїв і новизну, розраховано на будь-які унікальні умови й об'єктивно не може бути відтворено, воно не вважається промислово застосовним.
Дата добавления: 2015-11-10; просмотров: 1736;