Виведення рівняння теплопровідності для нерухомих тіл
Аналітичне вивчення процесів теплопровідності неможливе без встановлення залежності між фізичними величинами, які характеризують ці процеси і є функціями просторових координат і часу. Математичне вираження цієї залежності, що має форму диференціального рівняння, називають основним диференціальним рівнянням теплопровідності. Воно характеризує протікання процесу теплопровідності в будь-якій точці тіла в будь-який момент часу і дає залежність між температурою, часом і координатами довільного елементарного об’єму. Диференціальне рівняння теплопровідності є наслідком закону збереження енергії і закону теплопровідності Фур'є.
Припустимо, що розглянуте тіло нерухоме, процес теплопровідності нестаціонарний, а температурні деформації елементарного об’єму дуже малі в порівнянні з об’ємом.
Розглянемо нескінченно малий об’єм dx dy dz у прямокутній системі координат Oxyz (Рис.1). Через грань dydz до поверхні елементарного об’єму за час dt уздовж осі Ox підводиться кількість теплоти dQx, що визначається рівністю
dQx = qx×dy×dz×dt (1)
Через протилежну грань x + dx відводиться кількість теплоти
dQx+dx. Розкладемо функцію dQx+dx у ряд Тейлора, залишивши тільки два перших члени розкладу:
dQx+dx = dQx + … (2)
Підрахуємо різницю між кількістю теплоти, підведеної за рахунок теплопровідності до елементарного об’єму за час dt уздовж осі Ох і кількістю теплоти, відведеної від нього за цей же час уздовж осі Ох:
dQx - dQx +dx = - (qx)×dx×dy×dz×dt (3)
Рисунок 1– Схема до виведення диференціального рівняння теплопровідності
Аналогічним чином записується зміна кількості теплоти уздовж осей Oy, Oz
dQy - dQy +dy = - (qy)×dx×dy×dz ×dt,
dQz - dQx + dz = - (qz)×dx×dy×dz×dt (4)
Склавши рівності (3) і (4), одержимо різницю між загальною кількістю підведеної і відведеної теплопровідністю теплоти за час dt через поверхню елементарного об’єму:
dQ1 = - (5)
Отже, до елементарного об’єму за час dt, підведена за рахунок теплопровідності кількість теплоти dQ1, яка обумовлена рівністю (5).
Усередині тіла може виділятися чи поглинатися теплота в результаті, наприклад, хімічних перетворень, випаровування вологи, дії електричного струму та інше. Тобто в тілі можлива наявність об'ємних джерел (стоків) теплоти. Позначимо qv потужність внутрішніх джерел теплоти (її ще називають об'ємною густиною теплового потоку), що визначається як кількість теплоти, яка виділяється ( поглинається) внутрішніми джерелами (стоками) за одиницю часу в одиниці елементарного об’єму середовища.
Припустимо, що qv є відома функція координат і часу qv=qv(x, y, z, t), тоді кількість теплоти, виділена в елементарному об’ємі внутрішніми джерелами теплоти за час dt
dQ2 = qv×dx×dy×dz×dt (6)
Акумульована в елементарному об’ємі за рахунок теплопровідності теплота dQ1, а також виділена об'ємними джерелами теплота dQ2, відповідно до закону збереження енергії, витрачається на збільшення внутрішньої енергії , якщо процес протікає при постійному об’ємі V, або на збільшення ентальпії Н, якщо процес протікає при постійному тиску. Складемо рівняння теплового балансу за час dt для елементарного об’єму dxdydz в кожному з цих випадків: при ізохорному процесі (V = const).
dQ1 + dQ2 = d ; (7)
при ізобарному процесі ( p = const)
dQ1 + dQ2 = dH (8)
Вважаючи внутрішню енергію одиниці об'єму функцією об’єму і температури, одержуємо
= Cv× , (9)
де - ізохорна теплоємність одиниці маси, Дж/кг×К;
r - густина речовини, кг/м3;
Сv – ізохорна теплоємність одиниці об'єму, Дж/м3×К.
Підставляючи вираз для з (9) у рівність (7) і враховуючі (5,5), (6), знаходимо
(10)
Оскільки qx/ x + qy/ y + qz/ z = div , перепишемо (10) у вигляді
(11)
У випадку ізобарного процесу, розглядаючи ентальпію одиниці об'єму Н як функцію температури і тиску, можна одержати:
(12)
де - ізобарна теплоємність одиниці маси, Дж/(кг×К);
Ср – ізобарна теплоємність одиниця об'єму Дж/(м3×К);
Підставляючи (12) у (7) і використовуючи рівності (5), (6), одержуємо:
(13)
Вираз (11), (13) є диференціальними рівняннями енергії відповідно для ізохорного та ізобарного процесів. Для твердих тіл близькі, тому можна прийняти . Величину Сv називають ще об'ємноютеплоємністю. Використовуючи закон Фур'є, запишемо рівняння (13) у вигляді:
Cv× (14)
чи при l = const:
(15)
Рівняння (15) називають диференціальним рівняннямтеплопровідності. Воно встановлює зв'язок між зміною температури будь-якої точки тіла в просторі і часі. При виведенні рівняння (15) була використана декартова система координат, а елементарний об’єм вибирали у формі паралелепіпеда. Однак можна одержати диференціальне рівняння теплопровідності більш загальним способом у довільній системі координат, використовуючи формулу Остроградського-Гаусса.
Виділимо в деякому середовищі, де здійснюється процес теплопровідності, довільний об’єм V, обмежений поверхнею S. Кількість теплоти, що проходить в одиницю часу через поверхню S, відповідно до закону Фур'є
dQ1 = - l×grad TdS (16)
За рахунок внутрішніх джерел виділиться кількість теплоти
dQ2 = (17)
Теплота, акумульована теплопровідністю і виділена внутрішніми джерелами в одиницю часу, викликає зміну внутрішньої енергії об’єму V на величину
d = (18)
Відповідно до закону збереження енергії
dQ1 + dQ2 = d
чи відповідно до формул (16) – (18)
(19)
Перетворимо поверхневий інтеграл у правій частині рівності (19) в інтеграл за об'ємом, використовуючи формулу Остроградського-Гаусса:
(20)
Тоді рівняння (19) прийме вигляд
(21)
У силу довільного вибору об’єму V, з (12) витікає рівняння
, (22)
яке є найбільш загальною формою запису основного диференціального рівняння теплопровідності. При цьому передбачається, що l, CV , qv можуть бути довільними функції температури чи координат і часу.
У багатьох практичних випадках теплопровідність мало залежить від температури і її можна вважати постійною. Тоді рівняння (22) значно спроститься
(23)
Коефіцієнт пропорційності в рівнянні (23) називається температуропровідністю і виміряється в м2/с. Зупинимося на фізичному змісті температуропроводності. Можна показати, що дорівнює кількості теплоти, яка протікає в одиницю часу через одиницю поверхні при перепаді об'ємної концентрації внутрішньої енергії або ентальпії в 1 Дж/м3 на одиницю довжини нормалі, тобто температуропроводність є коефіцієнтом дифузії внутрішньої енергії при V = const чи ентальпії при Р = const. У зв'язку з чим розрізняють температуропроводність при постійному об’ємі і температуропроводність при постійному тиску . Для твердих тіл 2.
Можна надати температуропроводності й інший фізичний зміст. З рівняння (23) видно, що при qv =0 швидкість зміни температурного поля залежить від однієї фізичної величини – температуропроводності , а саме похідна прямо пропорційна величині . Величина, обернена температуропроводності , характеризує інерційні властивості тіла у відношенні поширення температурного поля.
Одним з найбільш теплоінерційних тіл є вода, її температуропроводність при T = 363 К та тиску P = 0,1 МПа дорівнює:
.
Гази володіють малою тепловою інерцією, наприклад, для повітря за тих самих умов
Температуропроводність, так само як l і Сv залежить від температури, а температуропроводність пористих і порошкоподібних тіл – від щільності і вологості. Однак для ряду задач у першому наближенні можна вважати постійною величиною.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 1206;