Формування природи Землі в кайнозойську еру.
Остання в геологічній історії Землі – кайнозойська ера (в перекладі з грецьк. – ера нового життя). Вона настала після крейдового періоду мезозойської ери і завершується сучасною історичною епохою.
Протягом кайнозою на Землі розвинулись природні умови та форми життя незрівнянно різноманітніші, ніж у попередні ери, що призвело до створення сучасного вигляду природи нашої планети.
Структура тектоносфери в кайнозойській ері зазнає істотних змін у результаті напружених тектонічних рухів. У середземноморській та тихоокеанській геосинкліналях відбулося горотворення. Виникли грандіозні гірські хребти Альп, Піренеїв, Балкан, Карпат, Криму, Кавказу, Копетдагу, Гіндукушу, Гімалаїв, Примор'я та всього тихоокеанського узбережжя. Оновились старі гірські споруди Тянь-Шаню, Уралу, Прибайкалля, Алтаю та гірські масиви Центральної Азії. Цей етап тектоногенезу відомий як альпійське горотворення.
Гірські кряжі піднялися на дні геосинкліналей. В результаті цього в Тихому океані утворилися окраїнні моря — Берінгове, Охотське, Японське, Східне-Китайське та інші, відокремлені від океану острівними гірськими дугами Алеутських, Курільських, Японських та інших островів. Середземний океан Тетіс розпався на окремі западини-моря: Середземне, Чорне, Каспійське, Аральське. Тектонічні рухи в тихоокеанській і середземноморській рухливих зонах тривають і досі.
На початку кайнозойської ери завершилося розчленування Гондвани на окремі материки, яке почалося ще в ранньому мезозої. В місцях опускання суші між Африкою, Антарктидою, Австралією та Індією утворився Індійський океан. Подібним способом утворилася південна частина Атлантичного океану. Індійська плита з’єдналася з гірськими кряжами та із сибірською сушею – так завершилось утворення Азії. Дальші тектонічні рухи спричинились до утворення грандіозних глибинних розломів земної кори. У процесі горотворення піднімались материки, особливо Європа, Північна Америка та Гренландія.
Розподіл суші та моря на початку кайнозою дуже відрізнявся від сучасного, а під кінець ери набув сучасних рис. У зв'язку з горотворчими рухами дуже посилилась вулканічна діяльність, про що свідчать численні споруди згаслих вулканів (Вигорлат-Гутинський вулканічний хребет в Карпатах, величні згаслі вулкани Кавказу — Ельбрус, Казбек і т. д).
Клімат Землі на початку ери в наших широтах наближався до тропічного. Межа тропічної зони в Європі проходила приблизно по лінії Лондон – Саратов. У другій половині ери межа ця змістилася до середземноморського узбережжя й передгір'їв Кавказу. Під кінець кайнозойської ери різко похолодало. На великих просторах північної півкулі настало зледеніння. Безперервна зима тривала близько мільйона років. Крига великого зледеніння розтанула в результаті потепління, яке продовжується і в наш час. Проте зледеніння тримається ще в Антарктиді. Релікти (залишки) його збереглися також у Гренландії, на Шпіцбергені і Новій Землі, на північному узбережжі Сибіру.
Рослинність за кайнозойської ери була подібна до сучасної. Проте розміщення рослинних зон не збігалося із сучасним. На широті України росли вічнозелені ліси і чагарники. Поширені були лаври, мирти, хлібне дерево, фікуси, тропічний дуб, тиси, секвої, туї, пальми, велика тропічна папороть, бамбук. Зарості сприяли утворенню покладів бурого вугілля. Викопна рослинність раннього кайнозою була подібна до сучасної рослинності Південної Азії та Японії.
На північ від тропічної рослинної зони була зона широколистих лісів. У ній переважали листопадні породи: дуб, бук, каштан, в'яз, береза, клен, тополя; зустрічалися магнолія і гінкго, а з хвойних — секвоя, тис, ялина. Така рослинність поширювалась аж до арктичних островів.
У середині кайнозою – 35-40 млн. років тому – у складі буйних лісів тропічної зони з'явились північні форми рослин. У Південних районах теперішньої помірної зони почали формуватися степи; усе більше поширювалась трав’яна рослинність, яка оселялась на просторах, що їх звільняло море. На північ від степу продовжували існувати ліси, але в їх складі зникли листяні вічнозелені види. Панівними стали сосни, ялини, граб, береза. В кінці ери, 5-10 млн. років тому, північні країни вкриваються хвойними лісами. В той час (кінець неогену) у північній півкулі визначаються зони тропічної рослинності, степу, листяних лісів і тайги.
Тваринний світ кайнозойської ери вже не такий, яким він був у крейдовому періоді. Тепер у морях поширені велетенські, розміром із п'ятак, корененіжки — нумуліти. З їх черепашок утворилися потужні відклади вапняку. Стають численними молюски з класу черевоногих та двостулкових. Розвиваються костисті риби; розповсюджуються китоподібні тварини.
На суші панівну роль відіграють ссавці. Відбувається “спеціалізація" видів. Під кінець першої половини кайнозойської ери вже існують предки хижаків, хоботних, носорогів, з'являються напівмавпи – лемури, справжні гризуни. Багато спеціалізованих форм ранньокайнозойських тварин вимерло.
У другій половині кайнозойської ери тварини пристосовуються до існування в степу і лісах. Розвиваються групи коней, биків, антилоп, жираф, гієн, котячих. Під кінець кайнозойської ери існують однокопитні коні, мастодонти, справжні слони, шаблезубий тигр (махайродус).
На прикладі зміни природних умов протягом геологічної історії Землі простежується нерозривний зв'язок між тектонічними рухами, трансгресіями та регресіями моря, змінами клімату, осадкоутворенням та розвитком органічного життя. З кожним посиленням горотворення цілком змінювалися фізико-географічні умови на Землі й оновлювався органічний світ.
Наприкінці кайнозойської ери остаточно складається сучасна фауна ссавців. Великий шлях розвитку пройшли примати, з’явилась людина.
Кайнозойську еру за фізико-географічними умовами та розвитком життя поділяють на три періоди: палеогеновий, неогеновий та антропогеновий.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 1200;