Пряма і непряма спін-спінова взаємодія.
Магнітні ядра можна уявити собі як точкові магнітні диполі, що мають певний магнітний момент. Якщо до складу молекули входять два магнітних ядра А та В, моменти яких дорівнюють відповідно µА і µB, то ядро з моментом µA зумовить утворення у точці локалізації ядра з моментом µB додаткове магнітне поле, напруженість якого можна обчислити за формулою
DH = mA(3Cos2q – 1)/r3 (1.22)
де r - відстань між ядрами; θ — кут між векторами µА та Hо.
Якщо ядра мають спін 1/2, то, залежно від магнітного квантового числа ядра А,на ядро В буде діяти сумарне магнітне поле (Hо- ΔH) або (H0 + ΔH). Отже, спектр ядра В буде дублетом з КССВ, що дорівнює J=2ΔH. Аналогічний спектр спостерігатиметься і для ядра А. У наведеному випадку спін-спінова взаємодія передається через простір, що розділяє ядра А та В. Така взаємодія називається диполь-дипольною, або прямою спін-спіновою взаємодією. Найчастіше з прямою ССВ доводиться мати справу при вивченні ЯМР спектрів твердих зразків. У твердому стані атоми чи молекули практично нездатні до поступального або обертального руху, вони лише коливаються поблизу положення рівноваги. Внаслідок цього локальні магнітні поля на різних магнітних ядрах кристала можуть набувати значення в діапазоні від -5µ/r3 до +µ/r3 (0° < θ < 90°). У випадку протонів напруженість локальних магнітних полів становить приблизно 10-3 Т, тому константи прямої ССВ і ширина сигналів у спектрах твердих тіл становлять від 100 до 1000 кГц.
У нев'язких рідинах магнітні моменти ядер швидко реорієнтуються один відносно одного, тому за час життя ядра А у певному спіновому стані для ядра В, що з ним взаємодіє, спостерігаються всі можливі орієнтації кута θ. При цьому у точці розташування ядра А напруженість локального магнітного поля, індукованого ядром B усереднюється до нуля (середнє значення соs2θ дорівнює 1/3, звідси 3соs2θ - 1 = 0). Отже, у звичайних рідинах і розчинах пряма ССВ не може спостерігатися.
Однак існує клас розчинників, у яких бачити прямі КССВ все-таки можна. Це так звані рідкокристалічні розчинники. Для розчинів у цих розчинниках соs2θ = 1/3.
Розщеплення сигналів ЯМР для рідких зразків зумовлюється іншим механізмом — непрямою спін-спіновою взаємодією ядерних спінів. У цьому випадку передача взаємодії не залежить від орієнтації молекул відносно зовнішнього магнітного поля і відбувається через електрони хімічних зв'язків. Константи спін-спінової взаємодії, що при цьому спостерігаються, на декілька порядків менші, ніж відповідні прямі КССВ. Ефективність ядерної спін-спінової взаємодії у випадку рідин визначається електронною будовою молекул і швидко спадає із збільшенням числа хімічних зв'язків між ядрами, що взаємодіють. Величини КССВ розчинів несуть важливу інформацію про електронну і просторову будову молекул хімічних сполук.
Дата добавления: 2015-08-11; просмотров: 630;