Вплив культури Візантії на культуру Київської Русі
Впродовж багатьох віків й українська культура зазнавала значного впливу унікальної духовної спадщини Візантії. Це яскраво виявилося у збереженні тісних зв'язків українського православ'я з Константинопольською церквою, системі навчання в школах церковних братств України, діяльності Острозької та Києво-Могилянської академій. Як і в Росії, українське богослов'я, іконопис, церковна архітектура та література тривалий час дотримувалися візантійської традиції. Мотиви візантійської філософії відчутні в українській православній полемічній літературі, творчості видатного українського мислителя Григорія Сковороди.
- з IX ст, починаються активні контакти Візантії та Київської Русі знаменитим шляхом "з варягів у греки".
- 860 р легендарний похіду князя Аскольда на Царгород (фактично започатковане хрещення Русі,
- середина X ст. - поїздка київської княгині Ольги до імператора Константина Багрянородного (велике значення у дальшому розвитку торгово-політичних відносин між обома країнами і поширенні християнства на Русі)
- шлюб сестри візантійського імператора Василія II — Анни з київським князем Володимиром (довершив перетворення християнства на державну релігію Русі (акт хрещення 988 р.).
Після падіння Константинополя Московська держава вважала себе прямою спадкоємницею Візантійської імперії. Вона запозичила герб Візантії (орел з двома головами), а її князі перейняли титул царів (цесарів). Становище православ'я в Росії нагадувало візантійську схему взаємовідносин церкви, держави і монарха. Російське іконописне мистецтво, значну роль в якому відіграв виходець з Візантії Феофан Грек, архітектура, книжкове видавництво, філософія, богослов'я, освіта, вишукана словесність (література) і політичні теорії аж до XVII ст. зберігали незаперечні риси візантійської традиції.
Важко переоцінити значення візантійської культури для розвитку Київської Русі, а згодом України, і Московської держави.
Особливо відчутно цей вплив виявлявся у галузі образотворчого мистецтва, релігії та філософії, суспільної думки та космології, писемності й освіти, політичних ідей та права.
З Візантії у великій кількості прибували богослужебні книги і предмети християнського культу, був запозичений церковний спів.
Дата добавления: 2015-08-04; просмотров: 4501;