Глава 4. Порівняльне цивільне право зарубіжних країн
я (квазікорпорації) визнаються єдиною структурою для досягнення евних цілей, наприклад, профспілки, але не завжди законодавство шглії визнає їх юридичними особами. Згідно із законодавством Анг-:ії профспілки не є юридичними особами, хоча окремими ознаками іридичної особи вони володіють. Так, профспілки мають закріплене а ними відокремлене майно, можуть укладати від свого імені дого-;ори, виступати стороною в суді тощо1.
У законодавстві ФРН юридичні особи поділяються на спілки та 'станови.
Ознаками спілки є:
— досягнення певної мети, визначеної членами об'єднання;
— структура, що забезпечує організаційну єдність;
— незалежність існування об'єднання від зміни його учасників. Спілки є господарські, мета яких — підприємницька діяльність.
Установи — це юридичні особи, що створюються на підставі односторонньої угоди приватної особи, яка складає установчий документ, визначає мету створення установи і для досягнення цієї мети виділяє майно. Засновник визначає структуру установи, в тому числі органи управління. Крім установчих документів, для створення установи у ФРН необхідно мати дозвіл компетентного органу державної влади. Після отримання такого дозволу виникає юридична особа, яка володіє закріпленим за нею майном. Майно може бути різноманітним за своєю природою. Установи можуть мати різноманітні цілі.
У законодавстві країн розвиненої економіки суб'єкти господарювання повинні бути зареєстровані. Як правило, реєстрація здійснюється у спеціальному реєстрі із зазначенням таких характеристик суб'єкта, що реєструється, щоб кожний бажаючий міг одержати про нього повну інформацію. При реєстрації, згідно з Торговельним зводом ФРН та Комерційним кодексом Франції, передається засновницький капітал у грошовій та натуральній формі.
Державна реєстрація суб'єктів господарської діяльності у західному законодавстві розглядається як визнання їх суб'єктами права. Виникнення господарської правосуб'єктності пов'язується або з реєстрацією у відповідному органі, яким здебільшого є суд, або з опублікуванням відомостей про реєстрацію у спеціальному інформаційному виданні. Поряд з інформацією інколи в інформаційному виданні передбачається дублювання відомостей про реєстрацію в одній з газет. Реєстрація має бути здійснена протягом певного стро-
1 Гражданское и торговое право капиталистических государств / Под ред. Е. В. Васильєва. — М., 1993. — С. 83-84.
ку. Загалом у країнах Західної Європи поширений явочно-нормативний порядок виникнення суб'єктів господарської діяльності1.
У країнах ЄС реєструються, як правило, товариства, які об'єднують капітал. Об'єднання осіб не підлягають реєстрації. Наприклад, у ФРН товариства, які об'єднують осіб (тобто засновані на участі особи, а не лише капіталів), не підлягають реєстрації в торговому реєстрі.
Згідно з Типовим законом про комерційну корпорацію США установчі документи названого виду бізнесової організації мають бути зареєстровані секретарем штату. Документи, що подаються для реєстрації, повинні бути підписані головою ради директорів національної або іноземної корпорації, її президентом або іншою посадовою особою, або засновником корпорації (уповноваженим представником). У разі відмови зареєструвати документ секретар штату повинен його повернути до національної або іноземної корпорації чи представнику в 5-денний строк з часу отримання документа у супроводі стислого письмового пояснення причин відмови.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 669;