Правочини, які порушують публічний порядок
Стаття 49 ЦК 1963 р. визначала недійсність угод, укладених з метою, що завідомо суперечать інтересам держави і суспільства. Такими угодами, як було зазначено у ст. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 квітня 1978 р. «Про судову практику в справах про визнання угод недійсними», належало вважати ті, що «порушують основні принципи існуючого суспільного ладу», тобто ті, що спрямовані на використання всупереч закону чужої власності з корисливою метою; приховування від оподаткування доходів; використання майна на шкоду правам, свободам, гідності громадян, інтересам суспільства; на незаконне відчуження землі або незаконне користування нею; відчуження чи придбання всупереч встановленим правилам предметів, вилучених з обігу або обмежених в обігу (в ред. від 25 травня
1998 р.).
Історія застосування статті 49 ЦК була складною і навіть драматичною. За її допомогою, зокрема, пригнічувалася приватна ініціатива.
Показовою у цьому сенсі була така справа: на Далекому Сході кілька корейців уклали з колгоспом договір оренди землі, виростили на ній нечуваний для того регіону урожай цибулі. Дохід мали і вони, і колгосп. Та, оскільки оренда землі суперечила Конституції СРСР, суд визнав цей договір недійсним і все одержане сторонами стягнув у дохід держави.
Такими, що суперечили інтересам держави і суспільства, суди визнавали іноді договори купівлі-продажу житлового будинку, якщо сторони, щоби сплатити меншу суму державного мита за його нотаріальне посвідчення, зазначали у ньому нижчу ціну, ніж домовилися насправді.
За допомогою санкції статті 49 ЦК боролися із спробами придбати автомобіль за фіктивними документами, які засвідчували пільги на купівлю автомобіля, яких у покупця насправді не було.
Під дію цієї статті підпадали авторські договори українських авторів з іноземними видавництвами, укладені без дозволу спеціальних органів СРСР.
Після здобутгя Україною незалежності стаття 49 ЦК використовувалася іноді як засіб боротьби з розпродажем за безцінь державного майна.
В останні роки суди застосовували статтю 49 ЦК щодо договорів, спрямованих на приховування фізичними та юридичними осо-
Українське цивільне право
Розділ V. Рух цивільних відносин. Правочини
бами доходів від оподаткування. Такі позови подавалися відповідними податковими державними адміністраціями1.
При опрацюванні проекту Цивільного кодексу України питання про включення до проекту статті, аналогічній за змістом статті 49 ЦК 1963 p., було предметом дискусії. Стаття то включалася, то виключалася з проекту. Дебатувалися і наслідки укладення договору, який порушує публічний порядок. Пропозиція про збереження конфіскаційної санкції більшістю членів Робочої групи категорично заперечувалася.
Стаття 228 ЦК із змістом, який увійшов до Кодексу, була визначена Тимчасовою спеціальною комісією по доопрацюванню проекту Цивільного кодексу. Причому, предметом голосування було не лише питання про потребу такої статті взагалі, а й питання про збереження, у разі умислу однієї чи обох сторін, конфіскаційної санкції: вилучення одержаного у дохід держави. Проти останнього категорично заперечувала народний депутат І. Богословська, врешті - ця позиція одержала перемогу.
Такими, що порушують публічний порядок, названі правочини, спрямовані:
1) на порушення конституційних прав та свобод людини і гро
мадянина;
2) на знищення, пошкодження майна, незаконне заволодіння ним.
Це дає підставу для висновку, що у статті 228 ЦК мова йде про
договори, спрямовані на вчинення різноманітних протиправних дій (договір про поширення про кандидата напередодні виборів неправдивої інформації; договір про організацію терористичного акту; договір про знищення майна конкурента тощо).
Порівняння статті 49 ЦК 1963 р. та статті 228 ЦК України дає підставу стверджувати, що суть антипублічного договору окреслена чітко, а сфера застосування статті 228 ЦК звужена.
Правочин, який порушує публічний порядок, оголошений нікчемним. Додатковим наслідком його вчинення є реституція.
У статті 208 Господарського кодексу визначені інші наслідки визнання «господарського зобов'язання» недійсним, якщо воно «вчинено» з метою, що завідомо суперечить інтересам держави та суспільства. За наявності «наміру» в обох сторін - в дохід держави за рішенням суду стягуватиметься все одержане ними «за зобов'язанням» .
' Див.: Рішення Верховного Суду України.- Щорічник. 2003 / За ред. В. Т. Маляренка-К., 2004.-С. 99-100.
2 Для порівняння подаю зміст статті 169 ЦК РФ:
«Правочин («сделка») укладений з метою, завідомо суперечною основам правопорядку або моральності («нравственности»), є нікчемним.
Попри словесну еквілібристику, якою переповнена ця стаття, не можна все ж не побачити у ній раціонального зерна.
Відмова від стягнення в дохід держави всього одержаного за правочином, що порушив публічний порядок, як це зроблено у статті 228 ЦК, є передчасною.
Оскільки маємо не лише словесну, а й змістову неузгодженість статті 228 ЦК та статті 208 ГК, слід зробити такий висновок: якщо публічному порядку суперечитиме господарський договір, тобто той, суб'єктами якого є юридичні особи та фізичні особи - підприємці, то наслідком його недійсності буде перехід всього одержаного в дохід держави; якщо ж суперечитиме публічному порядку інший договір, негосподарський, то настане повна реституція.
Практика життя, на мою думку, примусить внести до Цивільного кодексу відповідні зміни.
Модель правочину Модель правочину, що порушує публіч-
ний порядок, така: 1) сторонами можуть бути фізичні та юридичні особи;
2) наявність вини у формі умислу хоча б однієї сторони;
3) спрямованість правочину на порушення конституційних прав
та свобод людини і громадянина, на порушення права власності
інших суб'єктів;
4) нікчемність такого правочину не пов'язується із криміналь
ним покаранням осіб, які його вчинили.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 1008;