Засоби індивідуалізації юридичних осіб
Юридичні особи можуть розмежовуватися за профілем діяльності, складом керівних органів, майновим станом, високим чи низьким рівнем ділової репутації. Усі ці ознаки, безперечно, є важливими, однак засобами юридичної індивідуалізації юридичної особи не є.
Найменування юридичної особи |
У статті 27 ЦК 1963 р. було записано: «Юридична особа має своє найменування». А у статті 9 Закону України «Про підприємства» зазначалося, що «у найменуванні підприємства визначається його назва (завод, фабрика, майстерня)». На підставі цієї статті був зроблений висновок, наче «найменування» та «назва» - це різні речі. У статті 90 ЦК йдеться виключно про «найменування», яке має містити інформацію про організаційно-правову форму юридичної особи, а також відомості про характер діяльності. Ця вимога щодо змісту найменування стосується усіх юридичних осіб.
Особливі, додаткові вимоги встановлені щодо господарських товариств. Найменування повного товариства має містити імена (найменування) усіх його засновників або одного чи кількох з них
1 Грешников И. П. Субьектьі гражданского права.- СПб., 2002.-
С. 169.
2 Цивільний кодекс України. Науково-практичний коментар / За ред-
розробників проекту.- К., 2004- С. 68, 115-116.
з додаванням слів «і компанія», а також слів «повне товариство» (стаття 119 ЦК). Такі ж вимоги встановлені щодо найменування командитного товариства (стаття 133 ЦК).У найменування товариства з обмеженою відповідальністю мають бути включені слова «товариство з обмеженою відповідальністю», а акціонерного товариства - слова «акціонерне товариство».
Юридична особа може мати, крім повного, скорочене найменування. За частиною 2 статті 90 ЦК, підприємницьке товариство може мати комерційне (фірмове) найменування.
Але вже сьогодні своє власне найменування мають і інші юридичні особи: дитячий садок «Сонечко», Фонд «Надія». Така можливість не може виключатися на майбутнє.
Чи слід міняти найменування Львівського університету? |
Найменування установи, як записано у частині 1 ст. 90 ЦК, має містити інформацію про її організаційно-правову форму. Отже, зміст цієї норми дає підставу для ствердної відповіді на поставлене запитання, оскільки включення до найменування юридичної особи інформації про її організаційно-правову форму є обов'язковим.
Проте для виконання цієї формальності слід би спершу визначити, у якій організаційно-правовій формі діє Львівський університет. Він - і не товариство, і не установа. Тоді - хто?
«Університет» - це організаційно-правова форма чи профіль діяльності? Очевидно,- друге, а не перше. Таким чином, виходить, що вимогу статті 90 ЦК стосовно Львівського університету виконати неможливо. Воно і добре.
А як записати організаційно-правову форму у назві, наприклад,
обласної організації політичної партії? Оскільки про них мусимо го
ворити, певно, як про непідприємницькі товариства, то у їх наймену
ваннях мало би бути зазначено щось на зразок: «Львівська обласна
організації Народної партії (непідприємницьке товариство)».
Готель «Дністер», Найменування потрібне юридичній особі
ансамбль «Дністер» - Для її індивідуалізації, зокрема на ринку
чи це можливо? товарів та послуг. Це потрібно не лише
самій юридичній особі, це потрібно пересічному споживачеві, а також відповідним органам для фінансового та іншого контролю за діяльністю кожної юридичної особи.
У Львові віддавна діє готель, ресторан, страхова компанія, магазин, до найменування котрих входить географічна назва «Дністер». Це нікого особливо не бентежило, адже кожна з цих юридич-
Розділ IV. Учасники цивільних правовідносин
них осіб займається нетотожним, неконкурентним видом діяльності. Однак частина 5 статті 90 ЦК містить вимогу: «Юридична особа не має права використовувати найменування іншої особи». То ж чи мають настати для декого з цих юридичних осіб негативні правові наслідки? Ні, адже характер їхньої діяльності, а отже і повна назва, не збігаються.
Така особлива увага до Дністра, з одного боку, зрозуміла, вона нікого не вводить в оману, проте, з другого боку, слід би, озирнувшись довкола, побачити й інші, не менш красиві слова, котрими можна було б скористатися для найменування юридичної особи.
Магазин «Україна» -чи це можливо? |
У радянський період нашої історії назва колгоспу, готелю, магазину чи іншої юридичної особи «Україна» була своєрідним ствердженням наявності України та українців, не даючи забути чужим та собі, хто ми та чиї ми діти.
У сучасних умовах, коли існування України як держави уже ні у кого не може викликати сумніву, київський універмаг «Україна» чи львівський стадіон «Україна» можна сприймати як пострадянський унікум. Держава в особі Верховної Ради України, Президента України мали би заявити протест проти такого невідповідного використання своєї назви.
Найменування юридичної особи і мовна політика |
У контексті українізації нашого суспільного життя неабияке значення набуває політика щодо назв юридичних осіб. Наші вулиці зарясніли вивісками із словами іноземного походження, вичурними буквосполученнями, утвореними з окремих літер чи частинок прізвищ засновників.
Конче необхідна українізація власних найменувань юридичних осіб, яка мала би здійснюватися у загальному контексті вимог Закону «Про мови».
Стаття 23 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» зобов'язує засновника юридичної особи подати заяву про резервування найменування юридичної особи строком на два роки, а для відкритих акціонерних товариств - строком на дев'ять років.
Якщо у Єдиному державному реєстрі відсутнє тотожне найменування, реєстратор вносить до нього заяву про резервування найменування. Якщо протягом строку резервування до Єдиного державного реєстру не буде внесено запис про державну реєстрацію юридичної особи, запис про реєстрування найменування виключається з реєстру.
V цьому Законі немає жодних особливих вимог до найменуван-юоидичної особи. Отже, виходить, що його вибір є виключним правом засновника юридичної особи. Так не повинно би бути.
Юридична особа мусить мати територі-
Місце знаходження ше місце свого знаходження, тобто, так
юридичної особи звану «юридичну адресу»: місто, вулиця,
номер будинку, де розміщуються її органи управління. Місцем знаходження юридичної особи може визначатися власне чи орендоване приміщення або навіть помешкання когось із засновників. Місце знаходження юридичної особи заноситься у її статут.
Атрибути юридичної особи |
Юридична особа має печатку зі своїм найменуванням. Печатки є з державним гербом України (гербові) та звичайні. Гербові печатки мають державні некомерційні та комерційні організації. Печатка з державним гербом має бути круглою. Звичайну печатку мають недержавні організації. Звичайна печатка виготовляється за довільним зразком, може бути круглою або трикутною.
Юридична особа може мати свій штамп. На печатках і штампах суб'єктів підприємницької діяльності повинен вказуватися номер свідоцтва їх державної реєстрації.
Символіка юридичної Юридична особа може мати свою сим-
особи воліку.
Символіка - це спосіб вираження певної ідеї за допомогою умовних знаків або предметів (символів).
Закон України «Про об'єднання громадян» дозволяв цим об'єднанням мати і використовувати власну символіку, однак не конкретизував, про що, власне, іде мова.
Слово «символіка» походить від грецького symbolon - умовний речовий знак, який використовується для розпізнання певної особи чи певного товариства. Законодавчі акти, які регулюють діяльність інших юридичних осіб: підприємств, господарських товариств, споживчих кооперативів тощо,- питання символіки оминають. Така прогалина у законодавстві може бути заповнена ініціативою засновників юридичної особи або самою юридичною особою, оскільки все те, що не заборонено законом, має вважатися таким, Що Дозволено.
Символіка юридичної особи може складатися з прапора, емблеми і навіть гімну (урочистої пісні). Проте у символіці юридичної особи не можуть бути відтворені державні чи релігійні символи.
Українське цивільне право |
Своїми прапорами нині користуються політичні партії, релігійні організації, спортивні товариства, професійні спілки, інші юридичні особи.
Своєрідним символом юридичної особи, яка займається підприємництвом, є торговельна марка.
Символи організації можуть використовуватися у діловій кореспонденції, під час вчинення різноманітних акцій тощо.
Символіка юридичної особи зазначається у її статуті та затверджується у порядку, встановленому законом. Юридична особа має виключні права на свою символіку, які охороняються законом.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 1858;