УЧАСНИКИ ЦИВІЛЬНИХ Розд.лІУ „ГАВОВЩНОСИН
До історії поняття «фізична особа» |
Найчисленнішою групою учасників, суб'єктів цивільних відносин є люди. Римське цивільне право називало людей як учасників приватних відносин - persona. В латинській мові це слово означає, насамперед, «маска». Тому можна припустити, що різні люди у сфері цивільних відносин ніби накладали на своє обличчя правову маску, яка їх, таких різних, робила однаковими, з точки зору закону, рівними.
Німецький Цивільний кодекс 1896 p. (BGB) починається з розділу «Personen», перша глава якого - «Naturliche personen».
Терміном «Personen» було підкреслено спільні риси усіх суб'єктів цивільних правовідносин. У словосполученні Naturliche Personen водночас наголошувалось на природному (natur) та законодавчому (liche) началах.
Термін «naturliche personen» О. Огоновський переклав як «природна особа», і саме його він пропонував до української правничої термінології. В англійському праві вживається слово «nature» — людина .
С. Дністрянський вживав термін «підмет прав», протиставляючи його терміну «предмет». Див.: С. С. Дністрянський. Австрійське право облігаційне. У кн.: Антологія української юридичної думки. Т. 6. Цивільне право.- К., 2003.- С. 408. У сучасній українській мові слово «підмет» вживається лише для означення члена речення.
«фізична особа» чи «громадянин»? |
У Цивільному кодексі УСРР 1922 р. люди як учасники цивільних відносин мали загальну назву «особи», якою було охоплено і юридичних осіб. Загальною спеціальною назвою було -«громадянин».
Лише у статті 57 було використано термін «приватна особа». А у статті 422' серед тих, на чию користь вкладник міг розпорядитися про видачу вкладу після його смерті, були названі «фізичні особи». Однак ні термін «приватна особи», ні термін «фізична особа» не «прижилися» на радянському грунті.
Термін «фізична особа» був використаний в окремих Договорах про надання правової допомоги в кримінальних, цивільних та сімейних справах, які були укладені Союзом РСР з іншими соціалістичними державами.
Термін «фізична особа» (з грецької physike - природа) на той час використовувався у законодавстві багатьох держав для означення особи, яка існує реально, є витвором природи, на відміну від юридичних осіб, які є витвором закону.
Доцільність вживання терміна «фізична особа» радянськими ідеологами заперечувалася, оскільки, як вважалося, у ньому міститься елемент приниження. Часточка правди у цьому аргументі, на мій погляд, є.
Така ідеологічна установка не могла не вплинути на наших сусідів. «В Німецькій Демократичній Республіці,- писали німецькі цивілісти,- таке найменування людей як учасників цивільного обороту більше не відповідає поглядам трудящих, які бачать у людях не «фізичних осіб», а громадян своєї Республіки. Термінологія BGB типова для втиснення суспільних відносин в абстрактно-юридичні поняття, що властиве капіталістичному правопорядку».1
Хоча тиск радянської правничої ідеології тут відчутний, все ж не можна заперечити того, що «фізична особа» - це дійсно абстрактно-юридична категорія, чужа, принаймні до недавніх пір, нашому світобаченню.
Можна було б ввести у цивільне законодавство слово «людина», але на той час так питання не ставилося.
Термін «фізична особа» вперше було використано в Основах Цивільного законодавства Союзу РСР і республік (1990 p.). В Українській РСР його вперше було використано у статті 14 Закону
СР «Про економічну самостійність Української РСР».
Г. Дорнбергер, Г. Клейне, Г. Клиигер, М. Пош. Гражданское право Гер-манской Демократической Республики.-М., 1957-С. 169.
Українське цивільне право
Роід'іл IV. Учасники цивільних правовідносин
У проекті Закону УРСР «Про власність» було зроблено спробу зупинити розширення сфери його застосування: у ньому, як і раніше, ужито термін «громадяни». Однак це не дало результату: термін «фізична особа» продовжив витісняти термін «громадянин», доки термін не почав домінувати не лише у законодавстві, а й у науковій літературі та судовій практиці.
У статті 14 Конституції України власниками землі названо громадян, юридичних осіб та державу. Ця конституційна норма могла би бути підставою для законодавчого утвердження терміна «громадянин» як учасник цивільних відносин і водночас підставою для зупинення експансії терміна «фізична особа». Але цього не сталося. Кволі посилання на статтю 14 Конституції У країни не дали бажаного результату.
При опрацюванні проекту Земельного кодексу України авторський колектив твердо стояв на конституційній термінології, незважаючи на те, що у проекті Цивільного кодексу, який на той час уже було прийнято у другому читанні, суб'єктом права власності, у тому числі і суб'єктом права власності на землю (земельні ділянки), були названі фізичні особи.
Верховна Рада України на таку термінологічну розбіжність не звернула уваги, тому за Земельним кодексом України суб'єктом права власності на землю є громадянин, а за Цивільним кодексом України - фізична особа. У Господарському кодексі України термін «фізична особа» не використано жодного разу. У статті 128 ГК йдеться про громадянина - підприємця, у той час як у статті 50 ЦК -про фізичну особу-підприємця.
У Цивільному кодексі Російської Федерації термін «фізична особа» ужито лише у назві глави: «Громадяни (фізичні особи)». У тексті Кодексу його не використано жодного разу.
Поняття фізичної особи |
У перших варіантах проекту Цивільного кодексу України фізичною особою було названо громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства. І лише у проекті Цивільного кодексу України станом на серпень 1996 р. за ініціативою професора А. С. Довгерта у статті «Поняття фізичної особи» було написано: «Фізична особа - це людина».
3. P.: «Чудово! Але, може, поміняємо місцями?» А. Д.: «Ні, нехай буде так!»
«Поняття фізичної особи,- писав професор О. А. Пушкін,- рівнозначне поняттю людина»'.
Гражданское право Украйни,-X., 1996.-Ч. 1.-С. 77.
При науковому доопрацюванні проекту Цивільного кодексу України було-таки зроблено відповідне переміщення: «Людина V цивільних відносинах вважається фізичною особою».
Просто і зрозуміло.
Але, не буду лукавити: термін «фізична особа» мені не до душі.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 692;