Українське цивільне право. Розділ III. Цивільні правовідносини
Розділ III. Цивільні правовідносини
Гроші є засобом платежу, без них була би неможливою значна кількість договорів. Гроші є засобом накопичення, приносячи як дохід додаткові гроші.
«Українська РСР ... при необхідності впроваджує свою грошову одиницю»,- так було записано у частині 7 статті VI Декларації про державний суверенітет України, прийнятій Верховною Радою УРСР 16 липня 1990 року.
Гривня як грошова одиниця України була визначена у статті 99 Конституції України1.
Гривня Гривня була випущена в обіг 2 вересня
1996 р. на підставі Указу Президента України від 25 серпня 1996 р. «Про грошову реформу в Україні».
Гривня, згідно із статтею 192 ЦК, є законним засобом платежу, обов'язковим до приймання на всій території України.
Гривня - це символ незалежності України, її своєрідна візитна картка на міжнародній арені.
На відміну від держав з безперервною історією державного життя, у яких на грошах - портрети королів, царів, президентів, на українських гривнях - духовні лідери нації у різний період її історії: монархи доби Середньовіччя, гетьмани, перші президенти, великі поети.
Автором портретів цих видатних діячів був заслужений художник України Василь Лопата. «Творячи гривню,- згадував він,- мені хотілося заявити світові: «Ось дивіться! Ми є! Ми - українці! На гривнях мені хотілося показати нашу історію, гідність, наш загнаний у підпілля, але збережений патріотизм»2.
На українських грошових знаках зображені:
1 гривня - Князь Володимир Великий
2 гривні - Князь Ярослав Мудрий
5 гривень — Гетьман Богдан Хмельницький 10 гривень - Гетьман Іван Мазепа 20 гривень - поет і громадський діяч Іван Франко 50 гривень - Президент Української Народної Республіки Михайло Грушевський
100 гривень - поет, академік Петербурзької Академії мистецтв Тарас Шевченко1.
200 гривень - поетеса і громадський діяч Леся Українка.
Роздрібною монетою в Україні залишено копійку. Спроба повернути шаги, які були в обігу в 1917-1920 pp., не вдалася.
Гривня виконує різноманітні функції: вона є не лише засобом платежу, а й засобом накопичення; може бути товаром; може бути засобом забезпечення виконання зобов'язання (застава).
За постановами Національного банку України були введені в обіг ювілейні монети, у тому числі із дорогоцінних металів.
Емісія грошових знаків становить монополію Національного банку України.
Гроші завжди є річчю, наділеною родовими ознаками, а тому не можуть бути витребувані від добросовісного набувача (стаття 389 ЦК). Від недобросовісного набувача (злодія) фізично ті ж самі купюри можуть бути вилучені і повернуті власникові.
Відповідно до статті 1087 ЦК, розрахунки за участю фізичних осіб, не пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, можуть проводитися у готівковій або безготівковій формі, а розрахунки між юридичними особами, а також за участю фізичних осіб,- підприємців - у безготівковій формі, якщо інше не встановлено законом.
Гроші, які є на рахунку фізичної або юридичної особи, не можуть вважатися річчю. Вони - грошові кошти. Особа, на чий рахунок вони внесені, має право вимоги до відповідної банківської (кредитної) установи, тобто є суб'єктом зобов'язальних, а не речових правовідносин.
Безготівкові гроші виконують такі ж функції, як і готівкові. Вони можуть бути переведені у готівкові за вимогою фізичної особи, володільця рахунку, беззастережно і в повній сумі. Можливість такого переведення за вимогою юридичної особи, володільця рахунку обмежена законом.
Гривня була засобом платежу ще у Київській Русі. Спроба Української Народної Республіки відновити її у 1918 році не вдалася. Гроші були намальовані видатним художником Георгієм Нарбутом. Оригінали малюнків цих грошей зберігалися у одному з львівських музеїв, але після Другої світової війни були спалені як націоналістичні твори.
Див.: Василь Лопата. Надії та розчарування, або метаморфози гривні.-К., 2000.-С. 133.
Василь Лопата так описує своє враження від стогривневої купюри: «Коли гроші нарешті з'явилися в обігу 1996 р., те, що я побачив, викликало у мене шок. 100-гривневу купюру було спотворено до невпізнання: інша композиція, електронний дизайн. А особливо вразив ортрет. Замість тонко промальованого Шевченка дивиться якийсь РУоо намальований дядько з мутним поглядом... Грубий бездарний а?ТО ЦЄ 3Р°ИВ ~ невідомо» (Див.: Василь Лопата. Цит. праця.-
Українське цивільне право
Розди III. Цивільні правовідносини
§ 5. Судно
Плавуча спорудаСудном, відповідно до статті 15 Кодек-
су торговельного мореплавства України, вважається самохідна чи несамохідна плавуча споруда.
Власником судна може бути будь-яка особа. Власником ядерного судна - лише держава.
За статтею 18 КТМ, на судна, що є власністю держави, встановлено «судновий імунітет». Це означає, що на нього не може бути накладено арешт чи стягнення без згоди органу, який управляє державним майном, якщо ці судна використовуються виключно для несення державної служби.
Судно повинно мати свою назву. Назву судну присвоює власник. Будь-якому судну, що має обладнання зв'язку, присвоюється позивний сигнал, а також, залежно від його технічної оснащеності,- ідентифікаційний номер суднової станції супутникового зв'язку і номер вибірного виклику суднової радіостанції.
Українські судна підлягають реєстрації у Державному судновому реєстрі України або у Судновій книзі України і тільки в одному морському порту України.
Судно одержує право плавання під Державним прапором України з часу його реєстрації та одержання свідоцтва про право плавання під прапором України.
Поняття «українське судно» або «судно України» означає національну належність судна, на яке поширюється юрисдикція України. Національна належність судна визначається його державною реєстрацією в Україні та одержанням права плавання під Державним прапором України.
Право плавання під Державним прапором України має судно, яке є державною власністю або власністю фізичної особи - громадянина України, а також юридичної особи в Україні, заснованої виключно українськими власниками, або судно, яке знаходиться у цих осіб на умовах договору бербоут-чартеру1.
Повітряне судно Відповідно до Повітряного кодексу Ук-
раїни від 4 травня 1993 p., повітряним
судном є літальний апарат, що тримається в атмосфері за рахунок його взаємодії з повітрям, відбитим від земної поверхні, і здатний маневрувати у тривимірному просторі.
1 Бербоут-чартер - це договір фрахтування, за яким судновласник передає в оренду судно без екіпажу.
Повітряні судна поділяються на державні, цивільні та експериментальні.
Державним є повітряне судно, якщо воно використовується на
військовій, митній, прикордонній та міліцейській службах.
Усі повітряні судна підлягають обов'язковій державній реєст-рації-На зовнішню поверхню повітряних суден повинні бути нанесені державний і реєстраційний розпізнавальні знаки.
Допускається також нанесення на повітряне судно додаткових знаків (символів, написів, емблем та ін.) за погодженням з державним органом з питань сертифікації і реєстрації.
Цивільному повітряному судну, обладнаному засобами радіозв'язку, надається позивний номер і позивний радіосигнал.
§ 6. Наркотичні засоби та психотропні речовини
Законом України від 15 лютого 1995 року «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів» встановлено особливий правовий режим цих речей.
Наркотичними засобами є речовини природного чи синтетичного походження, препарати, рослини, які становлять небезпеку для здоров'я людини у разі зловживання ними.
Психотропними є речовини природного чи синтетичного походження, препарати, природні матеріали, які здатні викликати стан залежності та справляти депресивний чи стимулюючий вплив на центральну нервову систему або викликати порушення сприйняття, емоцій, мислення або поведінки і становлять небезпеку для здоров'я людини у разі зловживання ними.
Прекурсорами є речовини та їх солі, що використовуються при виготовленні наркотичних засобів або наркотичних речовин.
Особливо небезпечні наркотичні засоби і психотропні речовини, що включені до списків № 1 та № 2, повністю виключені з обігу. Обіг інших наркотичних засобів, психотропних речовин може бути дозволений лише з метою застосування у медичній практиці, науково-дослідній роботі, для експертної та оператив-но-розщукової діяльності.
Заборонено обіг аналогів наркотичних засобів і психотропних речовин.
Закон зобов'язав юридичних осіб, які не мали ліцензії на культивування рослин (маку, коноплі), та фізичних осіб, на земельних Д!лянках яких вони ростуть, знищити їх. Це означає, що вирощування маку та коноплі для окремих суб'єктів є забороненим видом Діяльності.
Українське цивільне право
Розділ III. Цивільні правовідносини
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 726;