Проблема межі законодавчого регулювання цивільних відносин
Чине завеликим є вплив закону та інших актів цивільного зако-опавства на сферу цивільних відносин? Чи не «зарегульованими»
вони є? . .
Іншими словами, чи не надто глибоко і широко закони та інші
нормативні правові акти проникли в матерію цих відносин?
Проникнення законодавства вшир означає «освоєння ним нових територій», тобто поширення на такі сфери цивільних відносин, які раніше ним оминалися, хоча об'єктивно потребували приходу закону і до них.
На момент початку роботи над проектом Цивільного кодексу України недостатнім був вплив законодавства на сферу особистих немайнових відносин. Бракувало законодавчого регулювання відносин щодо володіння та користування чужою річчю, спадкових відносин.
Довгий час уперто не визначалися правові наслідки одержання каліцтва чи навіть заподіяння смерті у зв'язку з рятуванням життя іншої особи.
Перелік таких прикладів можна б продовжити. Отже, існувала специфічна царина, яка потребувала законодавчого освоєння і щодо якої брак законодавчого регулювання відчувався особливо гостро.
Проникнення законодавства вглиб цивільних відносин здійснюється завдяки детальній їх регламентації. Прикладом такого глибинного впливу в радянський період нашої історії було законодавство про господарські договори, яке майже не залишало щонайменшого місця для власної ініціативи сторін.
Зміна соціально-економічної ситуації викликала актуальність проблеми межі законодавчого регулювання цивільних відносин.
Ця проблема має кілька проявів. По-перше, межа законодавчого регулювання цивільних відносин має трактуватися як чітко визначена сфера цих відносин, які можуть регулюватися виключно законом, і отже, не можуть регулюватися іншими нормативно-правовими актами.
По-друге, межа законодавчого регулювання цивільних відносин має трактуватися і як специфічний бар'єр, за яким відносини не можуть бути об'єктом регламентації з боку держави. Це стосується, насамперед, сфери особистого життя людини.
Законодавче регулювання цивільних відносин не може сковувати особистої ініціативи їх учасників, якщо остання не суперечить суспільним інтересам.
раїпське цивільне право
По-третє, межа законодавчого регулювання дотична до проблеми балансу імперативних та диспозитивних правових норм.
У всіх цих трьох випадках потреба і межа законодавчого регу-І лювання цивільних відносин визначається наявністю чи відсутністю! суспільного інтересу.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 540;