Інші акти цивільного законодавства

Укази ПрезидентаУкраїни

У Цивільному кодексі, поданому на під­пис Президентові України, укази Прези­дента України серед актів цивільного за­конодавства названі не були.

Це викликало зауваження Президента України: оскільки до компетенції Президента входить прийняття рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях надзвичайного, воєнного стану, і саме ним визначається перелік прав, які можуть тимчасово обмежуватися, це значить, що указами Президента можуть регу­люватися цивільні відносини.

Зауваження Президента України було прийнято. В результаті, у статті 4 ЦК появилася частина 3 такого змісту: «цивільні відноси­ни можуть регулюватися актами Президента України у випадках, встановлених Конституцією України».

Постанови Кабінету За статтею 113 Конституції України, Ка-
Міністрів України бінет Міністрів України є вищим органом

в системі органів виконавчої влади.

До компетенції Кабінету Міністрів України у сфері регулювання цивільних відносин належить вжиття заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина; забезпечення рівних умов розвитку всіх форм власності; здійснення управління об'єктами Державної власності; забезпечення проведення цінової, інвести­ційної політики, політики у сферах культури, охорони природи, природокористування.

У частині 4 статті З ЦК міститься застереження щодо верховен­ства закону: постанова Кабінету Міністрів України, яка суперечить Цивільному кодексу України або іншому закону, не застосовується.

Інші нормативні Ще У пеРшомУ варіанті проекту Цивіль-

правові акти ного к°ДексУ України містилася норма

про те, що цивільні відносини регулю­ються однаково на всій території України. Написана професором А- С. Довгертом, вона була своєрідним реагуванням на прояви сепаратистських настроїв в Автономній Республіці Крим.


Українське


оаво


 


Ця норма містилася у кожному з варіантів проекту, хоча з нею погоджувалися не всі члени Робочої групи, а також у статті 4 Ци­вільного кодексу, поданого на підпис Президентові України.

Правило про однаковість регулювання цивільних відносин на усій території України означало, що ці відносини не можуть регу­люватися ні Верховною Радою АРК, ні обласними радами, ні ін­шими місцевими органами влади та місцевого самоврядування.

Усунення Верховної Ради АРК від регулювання цивільних від­носин Президент України у пропозиціях до Цивільного кодексу вважав таким, що суперечить статті 137 Конституції України. Це зауваження було слушним. Адже за статтею 137 Конституції України Автономна Республіка Крим здійснює нормативне регу­лювання ремесел, благодійництва, готельної справи, ярмарок, му­зеїв, бібліотек, транспорту загального користування, мисливства, рибальства тощо, тобто відносин, які є певною мірою цивільного характеру.

Оскільки Верховна Рада АРК у частині 5 статті 4 ЦК включена-таки до органів, що регулюють цивільні відносини, це означає, що Верховна Рада АРК може врегулювати окремі з названих вище відносин відповідно до місцевих умов, тобто не так, як в інших регіонах України.

Чи можуть місцеві органи виконавчої влади та органи самовря­дування регулювати цивільні відносини?

Згідно із статтею 43 Закону України « Про місцеве самовряду­вання в Україні», районною, обласною Радою можуть встанов­люватися правила користування водозабірними спорудами, при­значеними для задоволення питних, побутових та інших потреб населення, тобто прийматися нормативні правові акти у сфері ци­вільних відносин. Обласною Радою можуть бути встановлені, на­приклад, заходи боротьби зі сказом, в яких може бути заборонено продаж тварин, завезених із певної території.

Це дає підставу зробити висновок, що регулювати цивільні від­носини можуть і органи місцевого самоврядування. Водночас це означає, що норма частини 6 статті 4 ЦК, за якою «цивільні відно­сини регулюються однаково на усій території України», втратила свою загальну дію.

Окремої уваги заслуговують акти міністерств, зокрема Мініс­терства юстиції України. Черговий раз привід до обговорення та смутку дала Інструкція Міністерства юстиції України «Про поря­док вчинення нотаріусами нотаріальних дій» (3 березня 2004 p.), у якій, без потреби, віддубльована значна частина Цивільного ко­дексу України, а також міститься чимало суперечностей із законом. 50


Розділ /• Цивільні відносини. Соціальні регулятори цивільних відносин








Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 558;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.