Інші акти цивільного законодавства
Укази ПрезидентаУкраїни |
У Цивільному кодексі, поданому на підпис Президентові України, укази Президента України серед актів цивільного законодавства названі не були.
Це викликало зауваження Президента України: оскільки до компетенції Президента входить прийняття рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях надзвичайного, воєнного стану, і саме ним визначається перелік прав, які можуть тимчасово обмежуватися, це значить, що указами Президента можуть регулюватися цивільні відносини.
Зауваження Президента України було прийнято. В результаті, у статті 4 ЦК появилася частина 3 такого змісту: «цивільні відносини можуть регулюватися актами Президента України у випадках, встановлених Конституцією України».
Постанови Кабінету За статтею 113 Конституції України, Ка-
Міністрів України бінет Міністрів України є вищим органом
в системі органів виконавчої влади.
До компетенції Кабінету Міністрів України у сфері регулювання цивільних відносин належить вжиття заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина; забезпечення рівних умов розвитку всіх форм власності; здійснення управління об'єктами Державної власності; забезпечення проведення цінової, інвестиційної політики, політики у сферах культури, охорони природи, природокористування.
У частині 4 статті З ЦК міститься застереження щодо верховенства закону: постанова Кабінету Міністрів України, яка суперечить Цивільному кодексу України або іншому закону, не застосовується.
Інші нормативні Ще У пеРшомУ варіанті проекту Цивіль-
правові акти ного к°ДексУ України містилася норма
про те, що цивільні відносини регулюються однаково на всій території України. Написана професором А- С. Довгертом, вона була своєрідним реагуванням на прояви сепаратистських настроїв в Автономній Республіці Крим.
Українське
оаво
Ця норма містилася у кожному з варіантів проекту, хоча з нею погоджувалися не всі члени Робочої групи, а також у статті 4 Цивільного кодексу, поданого на підпис Президентові України.
Правило про однаковість регулювання цивільних відносин на усій території України означало, що ці відносини не можуть регулюватися ні Верховною Радою АРК, ні обласними радами, ні іншими місцевими органами влади та місцевого самоврядування.
Усунення Верховної Ради АРК від регулювання цивільних відносин Президент України у пропозиціях до Цивільного кодексу вважав таким, що суперечить статті 137 Конституції України. Це зауваження було слушним. Адже за статтею 137 Конституції України Автономна Республіка Крим здійснює нормативне регулювання ремесел, благодійництва, готельної справи, ярмарок, музеїв, бібліотек, транспорту загального користування, мисливства, рибальства тощо, тобто відносин, які є певною мірою цивільного характеру.
Оскільки Верховна Рада АРК у частині 5 статті 4 ЦК включена-таки до органів, що регулюють цивільні відносини, це означає, що Верховна Рада АРК може врегулювати окремі з названих вище відносин відповідно до місцевих умов, тобто не так, як в інших регіонах України.
Чи можуть місцеві органи виконавчої влади та органи самоврядування регулювати цивільні відносини?
Згідно із статтею 43 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», районною, обласною Радою можуть встановлюватися правила користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення питних, побутових та інших потреб населення, тобто прийматися нормативні правові акти у сфері цивільних відносин. Обласною Радою можуть бути встановлені, наприклад, заходи боротьби зі сказом, в яких може бути заборонено продаж тварин, завезених із певної території.
Це дає підставу зробити висновок, що регулювати цивільні відносини можуть і органи місцевого самоврядування. Водночас це означає, що норма частини 6 статті 4 ЦК, за якою «цивільні відносини регулюються однаково на усій території України», втратила свою загальну дію.
Окремої уваги заслуговують акти міністерств, зокрема Міністерства юстиції України. Черговий раз привід до обговорення та смутку дала Інструкція Міністерства юстиції України «Про порядок вчинення нотаріусами нотаріальних дій» (3 березня 2004 p.), у якій, без потреби, віддубльована значна частина Цивільного кодексу України, а також міститься чимало суперечностей із законом. 50
Розділ /• Цивільні відносини. Соціальні регулятори цивільних відносин
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 549;