Цивільні відносини і цивільне законодавство
Цивільні відносини нерідко складаються об'єктивно. Вони не припиняють свого функціонування від того, що законодавець не охопив їх своїм регулюванням. Як пагінець, що затиснутий асфальтовим покриттям, вони продовжують існувати попри законодавчі заборони та бойкоти. Якщо закон своїм промінням «зігріє» ці відносини, вони, розвиваючись, здатні принести взаємну користь і їх учасникам, і державі.
Українське цивільне право
Цивільні відносини є первинними у системі світоглядного сприйняття. Об'єктивний характер цих відносин повинен бути вивчений законодавцем для того, щоб віднайти оптимальний механізм їх регулювання.
Цивільні відносини визначають зміст законодавства. З другого боку, законодавство може гальмувати або стимулювати їх розвиток.
Суспільні відносини, як уже зазначалося, стають цивільними не завдяки «особливому цивільно-правовому методу їх регулювання». Вони є такими незалежно від закону.
Цивілістична суть відносин визначає суть законодавства, яке називається цивільним тому, що регулює цивільні відносини.
Взаємозв'язок цивільних відносин та цивільного законодавства (відносини стають цивільними завдяки тому, що врегульовані цивільним законодавством) у нашій спеціальній літературі стоїть, так би мовити, на голові. Треба поставити його на ноги: цивільно-правового регулювання суспільних відносин немає; є цивільні відносини, характер яких об'єктивно обумовлює специфіку їх законодавчого регулювання1.
Пропозиція законодавчого закріплення такого взаємозв'язку цивільних відносин і цивільного законодавства була підтримана на засіданні робочої групи з підготовки проекту Цивільного кодексу України професором А. С. Довгертом і завдяки цьому проект Цивільного кодексу України (1996 р.) відкривався статтею 1 «Цивільні відносини». І це було правильно: цивільні відносини - первинна, базисна категорія, цивільне законодавство - категорія надбудовна2
Дещо згодом таку позицію підтримав професор О. А. Пушкін. Однак у 2000 р. професор Д. В. Боброва на засіданні робочої групи знову розпочала дискусію з цього питання, результатом якої стала зміна назви статті 1 на «Відносини, що регулюються цивільним законодавством», але викинути з неї та усього Цивільного кодексу категорію цивільні відносини» було уже неможливо.
При підготовці проекту Цивільного кодексу до третього читання із тексту статті 1 була виключена частина друга, яка місти-
1 Ромовська 3. В. Проблеми загальної теорії права у проекті Цивільно
го кодексу України.- С. 65.
2 «Поки нема закону, доти нема цивільних відносин, є лише суспільні
відносини»,- заявила професор Д. В. Боброва на одній із нарад Робочої
групи з опрацювання проекту Цивільного кодексу України. Таку точку
зору професор А. С. Довгерт назвав «соціалістичними вибриками». Свою
позицію Д. В. Боброва відтворила у підручнику «Цивільне право Украї
ни»,- К., 2002. Книга 1.- С. 78: «Суспільні відносини, будучи врегульо
ваними нормами цивільного права, стають цивільно-правовими».
Розділ І. Цив'тьні відносини. Соціальні регулятори цивільних відносин
ла поняття підприємництва. Ті члени робочої групи, зусиллями яких ця частина появилася у статті 1, мали намір відразу задекларувати цивілістичну суть підприємництва і цим перешкодити прийняттю Господарського кодексу. Однак для реалізації цієї мети було обрано невдалий засіб: стаття 1 ЦК - не місце для поняття підприємництва.
Ідея цивілістичної суті підприємництва утверджена у статті З ЦК, у якій серед засад цивільного законодавства названо свободу підприємницької діяльності. І цього було достатньо, адже відносини у сфері підприємництва, зокрема ті, що виникають на підставі договору (господарського договору), мають у собі ті ж ознаки, що сформульовані у статті 1 ЦК України.
Глава 2 Соціальні регулятори цивільних відносин.
Юридичне право як регулятор цивільних відносин
§ 1. Загальні зауваги
Цивільні відносини регулюються, насамперед, правилами поведінки, які встановлені Конституцією України, Цивільним кодексом України, іншими законами, указами Президента України, іншими підзаконними нормативно-правовими актами. У статті 4 ЦК вони в сукупності названі актами цивільного законодавства, основу яких становить Конституція України. Акти цивільного законодавства є основним, але не єдиним, регулятором цивільних відносин.
Цивільні відносини регулюються також договором.
У статті 7 вперше в Цивільному кодексі регулятором цивільних відносин названо звичай.
Встановлюючи певні вимоги до статутів юридичних осіб, зокрема тих, які займаються підприємництвом, закон тим самим визнає ці статути актами локального (місцевого) регулювання цивільних відносин.
Цивільні відносини між монастирями, священнослужителями, парафіянами можуть регулюватися канонічним правом.
Певна сфера цивільних відносин може бути врегульована актами керівних органів господарських товариств та інших юридичних осіб.
Цивільні відносини можуть регулюватися нормами моралі (моральним правом).
Українське цивільне право |
Система соціальних регуляторів цивільних відносин могла би схематично виглядати так: |
право юридичне |
право моральне |
право канонічне акти органів юридичної особи |
право договірне |
право звичаєве |
право статутне
Ця схема допоможе зробити висновок, що держава з її юридичним правом не є монополістом у сфері регулювання цивільних відносин.
Держава є монополістом у сфері продукування законів та інших нормативних правових актів загальної дії. Але не є ним у сфері творення права, у тому числі цивільного.
«Державні урядовці (судді, нотаріуси) та корпорація адвокатів, посередників,- писав професор Микита Шаповал,- пишливо називають правом лише норми поведінки, установлені державою». Але це, на його думку, не все право, а лише право «в юридичному смислі». Пропагуючи погляди професора - Льва Петражицького, М. Шаповал вважав, що твердження, за яким правові норми походять лише від держави, суперечить дійсності та логіці. Теорію про державне походження права вважав безглуздою. «Дійсність є та, що кожна людина у взаєминах із людьми творить право. Навіть діти, граючись, творять своє, дитяче право».1
' Микита Шаповал. Загальна соціологія,- К„ 1966.- С. 330; Микита Юхимович Шаповал (1882-1932), член Української Центральної Ради, Генеральний Секретар і Міністр Урядів УНР, доктор соціології, професор. Емігрувавши до Чехословаччини, разом із близькими йому людьми, заснував «Український громадський комітет», що ним були створені Українська Господарська Академія та Педагогічний інститут ім. М. Дра-гоманова.
Розділ І. Цивільні відносини. Соціальні регулятори цивільних відносин
Можна вважати, що тривалий період ототожнення права та закону нарешті офіційно припинено. Конституційний Суд України У рішенні від 2 листопада 2004 р. у справі за конституційним поданням Верховного Суду України зазначив «... право не обмежується лише законодавством як однією із його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України. Таке розуміння права не дає підстав для його ототожнення із законом...».
§ 2. Юридичне право як регулятор цивільних відносин
Законодавчі акти, які регулюють суспільні відносини, у тому числі приватні, цивільні, академік Станіслав Дністрянський називав юридичним правом, а професор Олександр Огоновський - законним правом. Оскільки в латинській мові juris - це сукупність законів, то виходить, що обидва автори займали одну і ту ж позицію: юридичне (законне) право - це сукупність законів.
З точки зору сьогоднішнього дня, можна зробити лише два уточнення:
1) правильніше говорити не про сукупність, а про систему;
2) юридичне право - це не лише закони, а й підзаконні норма
тивні правові акти загальної дії.
Юридичне право часто називають системою загальнообов'язкових правил поведінки. Але до цивільного юридичного права ця теза не стосується повною мірою, адже у ньому є і значна частина диспозитивних норм, від яких сторони у договорі можуть відступити, і тих, які надають особі відповідні права, котрі вона може здійснювати на власний розсуд.
«До соціалістичної революції Україна не мала власної державності, а отже, і права». На цьому обмані, що містився у Тезах ЦК КПРС до 300-річчя возз'єднання України з Росією, виховувалося кілька поколінь. Плоди такого виховання ми пожинаємо і досі1.
«Ой не топчіть, чорні ворони, поле моєї пам'яті» {Андрій Деми-денко).
Мала енциклопедія етнодержавознавства.-К., 1996.-С. 169.
Українське цивільне право
Розділ І. Цивільні відносини. Соціальні регулятори цивільних відносин
Український народ має право пишатися потужним історичним корінням у сфері регулювання суспільних відносин, у тому числі цивільних,
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 1305;