СОЦІАЛЬНІ РЕГУЛЯТОРИ ЦИВІЛЬНИХ ВІДНОСИН
Глава 1 Цивільні відносини
§ 1.Особливості цивільних відносин
Людина, щойно народившись, стає учасником цивільних відносин.1 Вони оточуватимуть її впродовж усього життя, і навіть смерть спричинить виникнення нових цивільних відносин.
«І буде початком тоді мій кінець» (Леся Українка).
Учасником цивільних відносин стає і юридична особа. З моменту державної реєстрації, яка є специфічним актом її народження (створення), і аж до можливого припинення діяльності юридична особа буде суб'єктом більш чи менш тривалих або одноразових цивільних відносин.
Цивільні відносини - особливий вид суспільних відносин.
Відповідно до статті 1 Цивільного кодексу України (далі - ЦК), цивільні відносини засновуються на: юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Розділ І. Цивільні відносини. Соціальні регулятори цивільних відносин
Ці три риси становлять генетичний код цивільних відносин, їхню правову сутність.
Юридична рівність учасників цивільних відносин |
Цивільні відносини - це відносини приватні: їх суб'єкти є юридично рівними, це означає: жоден з них не наділений функціями влади щодо другого, не може ним керувати, нав'язуючи свою волю.
У літературі поширена інша точка зору, за якою юридична рівність є «характерною рисою методу цивільно-правового регулювання суспільних відносин» . Звідси робиться висновок, що суспільні відносини стають цивільними завдяки їх цивільно-правовому регулюванню. Отже, рівність трактується як ознака, додана законодавцем, а не як ознака, що об'єктивно притаманна цивільним відносинам.
Така позиція була результатом перебільшення, гіперболізації значення держави і закону у житті людини.
Юридична рівність учасників цивільних відносин, автономність їх волі є засадничою ознакою цих відносин, а не результатом законодавчого впливу на них2.
Наявність владних повноважень суб'єкта завжди є свідченням публічності, а отже, нецивілістичної суті відносин.
Юридична рівність сторін - як якість цивільних відносин - не тотожна рівноправності. Юридична рівність учасників цивільних відносин не лише не виключає, а навпаки, зумовлює наявність у них у різних життєвих ситуаціях різних за змістом прав та обов'язків, тобто специфічноїрізноправності.
І це зрозуміло, адже покупець та продавець, замовник та підрядник не можуть мати однакових прав та обов'язків.
Юридична рівність суб'єктів не виключає їх майнової нерівності та економічної залежності. Оскільки власність - це, окрім усього, і влада над іншими; багатший часто диктує свою волю юридично вільному, але біднішому контрагентові.
Щось подібне ми спостерігаємо і у сфері діяльності монополіста: внутрішньо протестуючи проти встановленої ним ціни на товари та послуги, ми все ж змушені під тиском різних обставин пристати до неї.
1 У Цивільному кодексі 1963 р. терміна «цивільні відносини» не було. У статті 2, яка містила перелік відносин, що регулювалися цим Кодексом, було записано таке: «Сімейні, трудові, земельні, гірничі, водні, лісні відносини ... регулюються відповідно сімейним, трудовим, земельним законодавством, законодавством про надра, водним, лісним законодавством». Це дає підставу вважати, що відсутність у Цивільному кодексі 1963 р. терміна «цивільні відносини» не мала ні наукової, ні ідеологічної підстави.
1 Загальна теорія цивільного права. К., 1992,- С. 12; Цивільне право. Загальна частина / За ред. О. А. Підопригори \Д. В. Бобрової- К., 1995.-С. 12; Цивільне право України: Підручник. У двох книгах. Книга перша / За цед. О. В. Дзери, Н. С. Кузнєцової.- К., 2004.- С. 21.
" Ромовська 3. В. Проблеми загальної теорії права у проекті Цивільного кодексу України // Українське право, 1997. Число З,- С. 65.
Українське цивільне право |
Вольовий характер цивільних відносин |
Цивільні відносини складаються за волею осіб. До участі у цивільних відносинах ніхто нікого не має права залучати силоміць. Тому Цивільний кодекс передбачає можливість визнання недійсним договору, укладеного під впливом насильства.
Лише в окремих випадках, в інтересах держави та суспільства, можуть бути встановлені винятки з цього загального правила, наприклад, щодо поставки для державних потреб чи страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів.
Вольовий характер цивільних відносин проявляється і у вимозі щодо усвідомлення особою тих дій, які вона вчиняє, та їх наслідків. Тому передбачається недійсність договору, стороною якого є недієздатний чи особа, яка через інші причини не усвідомлювала значення своїх дій або не могла керувати ними.
Вольовий характер цивільних відносин зумовлює повне знання особи про предмет, про зміст прав і обов'язків та бажання їх настання.
Саме тому слід говорити про вільну та повну згоду особи на виникнення, зміну чи припинення цивільних відносин.
Вольовий характер цивільних відносин не заперечує впливу на особу різноманітних життєвих ситуацій. Так, продаючи половину будинку, щоб поліпшити матеріальний стан сім'ї, особа все ж діє вільно. Вільно діє і той, хто погоджується на низьку плату за виконану роботу. Водночас, слід мати на увазі, що у цьому випадку Цивільний кодекс передбачає і противагу: можливість визнання договору недійсним, якщо він був укладений особою під впливом важкої для неї обставини.
Вольовий характер властивий не лише договірній, а й недого-вірній сферам цивільних відносин, хоча недоговірні відносини, пов'язані із заподіянням шкоди, виникають помимо волі потерпілого. Заподіяння шкоди особі на її прохання може бути в окремих випадках кваліфіковано як злочин не лише з боку заподіювача, а й з боку потерпілого, якщо це вчинено, наприклад, з метою ухилення від військової служби.
Вольовий елемент у поведінці заподіювача шкоди засвідчується його виною - умислом або необережністю.
Якщо шкода заподіяна випадково, тобто помимо волі заподіювача шкоди, закон, за загальним правилом, не встановлює обов'язку її відшкодування. Однак це не виключає права заподіювача такої шкоди відшкодувати її за власною волею, за велінням власної совісті, незалежно від позиції закону щодо цього. Тому цивільні відносини між ним та потерпілим можуть виникнути без будь-яких зако-
Розділ І. Цивільні відносини. Соціальні регулятори цивільних відносин
нодавчих умов та застережень. При цьому слід зауважити, що шкода, яка була відшкодована потерпілому тим, хто не мав відповідного юридичного обов'язку, не підлягатиме поверненню в майбутньому. Вольовий характер властивий і одностороннім правочи-нам, зокрема заповіту.
Майнова самостійність учасників |
Кожен учасник цивільних відносин здатний бути власником і є ним. Майно, яке йому належить, не лише задовольняє його потреби, а й є гарантом його свободи. Щоправда, ця остання теза може бути з сумом сприйнята тими, хто злидарює і тому не може вважати себе вільною людиною.
Утвердженням майнової самостійності фізичної особи є визнання дитини власником речей, придбаних батьками, усиновлювача-ми для забезпечення її фізичного та духовного розвитку (стаття 174 Сімейного кодексу України).
Майнова самостійність фізичної особи забезпечується її правом брати участь у цивільному обороті, а також індивідуальним характером її цивільної відповідальності.
Щодо юридичної особи, то її майнова самостійність також забезпечується правом бути учасником цивільного обороту, забороною органам державної влади та органам місцевого самоврядування втручатися у їхню господарську діяльність.
Юридична особа не відповідає за зобов'язаннями держави, а держава, за загальним правилом, не відповідає за забов'язаннями юридичних осіб.
Отже, майнова самостійність, майнова відокремленість учасників цивільних відносин полягає у тому, що кожен з них:
- має своє майно;
- може зобов'язуватися лише своїм майном;
- відповідає за невиконання юридичного обов'язку лише своїм
майном.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 1290;