Стаття 12
Праця в УРСР є обов'язком і справою честі кожного здатного до праці громадянина за принципом: «хто не працює, той не їсть».
В УРСР здійснюється принцип соціалізму: «від кожного за його здібністю, кожному - за його працею».
У розділі «Держава і особа» містилася ціла система прав громадян УРСР, зокрема право на охорону здоров'я, на житло, на користування досягненнями культури.
«Відповідно до цілей комуністичного будівництва» громадянам гарантувалася свобода наукової, технічної і художньої творчості.
Громадянам УРСР гарантувалася недоторканність особи, житла, особистого життя, таємниця телефонних розмов і телеграфних повідомлень.
За статтею 56, дії службових осіб, які вчинені з порушенням закону, з перевищенням повноважень і які ущемляють права громадян, могли бути «у встановленому законом порядку оскаржені до суду». Правда, на прийняття цього закону, без якого стаття 56 Конституції не розпочинала своєї чинності, довелося чекати надто довго.
Цією ж статтею громадянам було надано право на відшкодування втрат, заподіяних діями державних і громадських організацій, а також службових осіб при виконанні ними службових обов'язків.
§ 3. Система чинного національного цивільного законодавства України
Національне цивільне законодавство є системою нормативних правових актів1 різної юридичної сили.
Словосполучення «національне законодавство» вжито у статті 10
1 У рішенні Конституційного Суду України від 3 жовтня 1997 р. у справі за конституційним зверненням О. Л. Барабаша використано словосполучення «нормативні правові акти», а не «нормативно-правові акти», як це записано у статтях 57, 135 Конституції України та інших законах, зокрема у Цивільному кодексі України. Однак Конституцій Суд України виявився непослідовним.
Розділ /. Цивільні відносини. Соціальні регулятори цивільних відносин
Конституції, отже, є усі підстави для широкого використання цієї авничої конструкції стосовно законодавства, яке регулює цивільні відносини. Можна лише жалкувати за тим, що у назву глави 1 Цивільного кодексу «Цивільне законодавство України» не включено цього важливого за значенням прикметника («національне»).
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 491;