Сутність проекту, його ознаки та мета
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧУВАННЯ
ТА ТОРГІВЛІ
УПРАВЛІННЯ
ІНВЕСТИЦІЙНИМИ ПРОЕКТАМИ
Текст лекцій
ХАРКІВ 2013
Тема 1. КОНЦЕПЦІЯ ПРОЕКТУ
Лекція 1
1.1. Сутність проекту, його ознаки та мета.
1.2. Види проектів та їх основні класифікаційні ознаки.
1.3. Зовнішнє та внутрішнє середовище проекту.
1.4. Учасники проекту.
Сутність проекту, його ознаки та мета
Об’єктом дослідження у системі проектного аналізу є певний проект. Форми та зміст інвестиційних проектів можуть трансформуватися, але є дещо притаманне всім видам – це наявність часового лагу між моментом початку інвестування та моментом одержання першого доходу. Поняття «проект» об’єднує різноманітні види діяльності, що характеризуються рядом загальних ознак, найбільш загальними з них є наступні:
– спрямованість на досягнення конкретних цілей, певних результатів;
– координоване виконання багатьох взаємопов’язаних дій;
– обмеженість часом, з певним початком і кінцем.
Проект як система діяльності існує рівно стільки часу, скільки його треба для одержання кінцевого результату. Концепція проекту не протистоїть концепції фірми або підприємства та сумісна з ним.
У сучасній економічній науці у залежності від завдань, що стоять перед спеціалістами, існує декілька визначень поняття проекту, кожне з яких має право на існування:
– у самому загальному вигляді проект (project) – це «щось, що замислюється або планується, наприклад, велике підприємство» (тлумачний словник Webser);
– з точки зору системного підходу проект можна визначити як процес переходу із початкового стану в кінцевий – результат при участі ряду обмежень та механізмів (рис. 1.1)
– у «Кодексі знань про управління проектами» проект – деяке завдання з певними вихідними даними та необхідними результатами (цілями), що обумовлюють засоби її рішення. Проект містить у собі проблему, засоби її реалізації та результати, що одержані у процесі її реалізації (рис. 1.2);
– з позиції його природи проект можна визначати як сукупність певних елементів (матеріальної і нематеріальної природи) і зв’язків між ними, що забезпечують досягнення поставлених цілей.
На основі приведених вище визначень поняття проекту та опираючись на визначення Всесвітнього банку можна зупинитися на тому, що:
«Проект – це комплекс взаємопов’язаних заходів, розроблених для досягнення певних цілей протягом заданого часу при встановлених ресурсних обмеженнях»
ОБМЕЖЕННЯ
- фінансові
- правові
- етичні
- оточення
- методи активізації
- час
- рівень якості
- непрямий вплив
- логістичні
ВХІДВИХІД
ПРОЕКТ
потреби задоволення потреб
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
- кадри
- знання та досвід
- інструменти та техніка
- технологія
Рис. 1.1. Проект з позицій системного підходу
ПРОЕКТ
|
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1859;