Перспективи розвитку біотехнології

Основне завдання біотехнології – інтенсифікація біопроцесів як за рахунок підвищення потенціалу біологічних агентів та їх систем, так і за рахунок удосконалення устаткування, застосування біокаталізаторів (іммобілізованих ферментів і клітин) у промисловості, аналітичній хімії, медицині.

В основі промислового використання досягнень біології лежить техніка створення рекомбінантних молекул ДНК. Конструювання потрібних генів дозволяє управляти спадковістю й життєдіяльністю тварин, рослин і мікроорганізмів і створювати організми з новими властивостями. Зокрема, можливе керування процесом фіксації атмосферного азоту й перенесення відповідних генів із клітин мікроорганізмів у геном рослинної клітини.

Як джерела сировини для біотехнології все більшого значення будуть набувати відтворювальні ресурси нехарчових рослинних матеріалів, відходів сільського господарства, які служать додатковим джерелом як кормових речовин, так і вторинного палива (біогазу), органічних добрив.

Однією з галузей, біотехнології яка швидко розвивається є технологія мікробного синтезу поживних для людини речовин. За прогнозами, подальший розвиток цієї галузі спричинить перерозподіл ролей рослинництва й тваринництва з одного боку, і мікробного синтезу – з іншого, у формуванні продовольчої бази людства.

Не менш важливим аспектом сучасної мікробіологічної технології є вивчення участі мікроорганізмів у біосферних процесах і спрямованій регуляції їхньої життєдіяльності з метою вирішення проблеми охорони навколишнього середовища від техногенних, сільськогосподарських і побутових забруднень.

Із цією проблемою тісно зв'язані дослідження з виявлення ролі мікроорганізмів у родючості ґрунтів (гумусоутворення й поповненні запасів біологічного азоту), боротьбі зі шкідниками й хворобами сільськогосподарських культур, утилізації пестицидів й ін. хімічних сполук у ґрунті. Наявні в цій області знання свідчать про те, що зміна стратегії господарської діяльності людини від хімізації до біологізації землеробства виправдовується як з економічної, так і з екологічної точок зору. У даному напрямку перед біотехнологією може бути поставлена мета регенерації ландшафтів.

Ведуться роботи зі створення біополімерів, які будуть здатні замінити сучасні пластмаси. Ці біополімери мають істотну перевагу перед традиційними матеріалами, тому що нетоксичні й піддаються біодеградації, тобто легко розкладаються після їхнього використання, не забруднюючи навколишнє середовище.

Біотехнології, засновані на досягненнях мікробіології, найбільш економічно ефективні при комплексному їхньому застосуванні й створенні безвідхідних виробництв, які не порушують екологічної рівноваги. Їхній розвиток дозволить замінити багато величезних заводів хімічної промисловості екологічно чистими компактними виробництвами.

Важливим і перспективним напрямком біотехнології є розробка способів одержання екологічно чистої енергії. Одержання біогазу й етанолу були розглянуті раніше, але є й принципово нові експериментальні підходи в цьому напрямку. Одним з них є одержання фотоводню. Якщо із хлоропластів виділити мембрани, які містять фотосистему 2, то на світлі відбувається фотоліз води – розкладання її на кисень і водень. Моделювання процесів фотосинтезу, які відбуваються в хлоропластах, дозволило б запасати енергію Сонця в паливі – водні. Переваги такого способу одержання енергії очевидні: наявність надлишку субстрату, води; нелімітуюче джерело енергії – Сонце; продукт (водень) можна зберігати, не забруднюючи атмосферу; водень має високу теплотворну здатність (29 ккал/г) у порівнянні з вуглеводнями (3,5 ккал/г); процес відбувається при нормальній температурі без утворення токсичних проміжних продуктів; процес циклічний, тому що при споживанні водню регенерується субстрат – вода.

Інший механізм перетворення енергії в галофітних бактеріях Halobacterium halobium, які використовують енергію сонця, яку поглинають пурпурним пігментом бактеріородопсином, що міститься в мембрані клітини. Поглинання світла викликає хімічні й фізичні зміни в мембрані, які призводять до спрямованого транспорту протонів водню з однієї сторони мембрани на іншу й створенню електрохімічного градієнта. Наслідком цього є синтез аденозинтрифосфорної кислоти. H.halobium можна культивувати в невеликих водоймах із високим змістом NaCl й інших мінеральних солей. З 10 літрів бактеріальної культури можна одержати 0,5 грама мембран, що містять до 100000 молекул пігменту. Пігмент можна фіксувати на підкладках, які володіють фізичними й хімічними властивостями для транспорту протонів.








Дата добавления: 2015-07-14; просмотров: 752;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.