Підтримка чистоти культури
У технологічному процесі використовуються лише корисні властивості штаму, отже, необхідно зберігати й, якщо можливо, поліпшувати його виробничі якості. Тому в біотехнологічному виробництві є відділення чистої культури, завданням якого є постійне й надійне відтворення корисних властивостей продуцента, знайдених або досягнутих у свій час у ході лабораторних досліджень. Таке відділення проводить лабораторні операції по контролю й збереженню чистої культури, а також мало масштабне культивування для постійної передачі штаму на стадію ферментації.
Фактично це мікробіологічна лабораторія, з музеєм штамів-продуцентів. У ході контрольних висівів і мало масштабних ферментацій (у пробірках, колбах і т.д.) контролюється стійкість всіх або набутих ознак, які послужили підставою для рекомендації до промислового застосування цих культур. У міру необхідності з відділення чистої культури надходить задана маса інокуляту, яка використовується у виробництві.
При періодичному процесі культивування (при виробництві метаболітів) у відділенні чистої культури готують засівну дозу клітин для кожної з операцій основного виробництва. При безперервному виробництві кормового білка цього не потрібно, однак для підвищення якості продукту віддають перевагу час від часу вводити клітини штаму-продуцента з відділення чистої культури. Для цього у відділенні є ферментаційна частина, де здійснюється вирощування досить великих партій мікроорганізму продуцента.
Засівні дози вирощуються послідовно в колбах і суліях на 10 – 20 літрів, що знаходяться на качалках або просто в приміщенні з термостатом, і далі в послідовності ферментерів обсягом (по необхідності) 10, 100, 500 й 1000 літрів, у яких здійснюється перемішування, аерація й термостатування культуральної рідини із клітинами.
Відділення чистої культури повинне мати досить велику колекцію штамів продуцентів, тому що можливі тимчасові переходи з одного штаму на іншій, викликані різними причинами. Наприклад, сезонні зміни температури частково компенсуються підбором досить продуктивних термотолерантних штамів. Крім того, мікробіологічна промисловість найчастіше змушена використовувати, як компоненти поживні відходи середовищ сільського господарства й харчової промисловості (мелясу, кукурудзяний екстракт), що веде до сезонних змін сировини й припускає адаптацію продуцента до особливостей середовища. Все це робить роль мікробіологічної служби виробництва досить високою.
Дата добавления: 2015-07-14; просмотров: 760;