Механізми організації рухів і дій
У працях М. О. Бернштейна (1896–1966) вивчена проблема механізмів організації рухів і дій людини. Основна його книга – “Про побудову руху” (1947).
Остаточна мета руху може бути досягнута, якщо в нього будуть вноситься виправлення. А для цього центральна нервова система (ЦНС) повинна знати, яка реальна доля поточного руху. Іншими словами, у ЦНС повинні безупинно надходити аферентні сигнали, які містять інформацію про реальний перебіг руху та переробляються потім у сигнали корекції – це принцип сенсорних корекцій, тобто корекцій, внесених у моторні імпульси на підставі сенсорної інформації про перебіг руху.
На перебіг руху впливають такі додаткові фактори:
1) реактивні сили;
2) інерційні сили;
3) зовнішні сили;
4) вихідний стан м'язів.
Інформація про ці додаткові фактори одержала назву “сигнали зворотного зв'язку”.
З принципу сенсорних корекцій випливає схема рефлекторного кільця (рис. 1).
Рис. 1. Схема рефлекторного кільця за М. О. Бернштейном
У програмі записані послідовні етапи складного руху. У кожен даний момент відпрацьовується якийсь її частковий етап або елемент, і відповідна часткова програма спускається в прилад, що задає.
З приладу, що задає, сигнали надходять на прилад звірення (SW від німець. Soll Wert - “те, що повинно бути”). На той же блок від рецепторів надходять сигнали зворотного зв'язку, що повідомляють про стан робочої точки (IW - Ist Wert - “те, що є”). У приладі звірення ці сигнали порівнюються і в разі їх розходження до програми вносяться корекції.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 622;