Відношення мети і мотиву

Предмет потреби (мотив діяльності), як правило, не можна досягти відразу, тому для задоволення потреби розгортається діяльність, що складається з низки окремих дій, спрямованих на здійснення цілей, підлеглих у кінець-кінцем завданню досягнення мотиву всієї діяльності в цілому .

Генетично вихідним для людської діяльності є розбіжність мотиву і мети. На відміну від мети, мотиви актуально не усвідомлюються суб'єктом. Коли ми виконуємо ту чи іншу дію, ми можемо не усвідомлювати мотиви, що її спонукують. Правда, ми завжди можемо привести мотивування своїх дій, але воно зовсім не завжди є дійсним мотивом. До певного віку більшість мотивів не усвідомлюються. Усвідомлення мотивів – це спеціальна діяльність, що має свої мотиви: самопізнання і моральне удосконалювання.

Усе це обумовлює досить складні відношення між мотивами і цілями, які ще більш ускладнюються через те, що будь-яка людська діяльність, як правило, полімотивована, тобто задовольняє декільком мотивам:

1. Ціль може набути самостійної спонукальної сили, стати мотивом. Цей процес має назву "зсув мотиву на мету" і є основним механізмом утворення нових мотивів.

2. Мотив може бути усвідомлений і в результаті цього перетворений у мотив-мету.

3. У свідомості може бути відбите відношення мотиву до мети, тобто відображення об'єктивного відношення того, що спонукує людину діяти (мотив), до того, на що дія спрямована як на свій безпосередній результат (мета). Це відбите у свідомості відношення – особистісний сенс, тобто реальне життєве ставлення людини до того, на що спрямовано її дію.

4. Навіть коли мотив не усвідомлюється, він виявляється у вигляді емоційного забарвлення дії.

Одні мотиви, спонукуючи діяльність, разом з тим додають їй особистісний сенс – це змістоутворюючі мотиви. Інші, виконуючи роль спонукальних факторів (позитивних чи негативних), позбавлені функції змістоутворення і є мотивами-стимулами. Таке роздвоєння функцій мотивів обумовлене принциповою структурою людської діяльності, що реалізує подвійне відношення: до продукту діяльності і до інших людей. Саме відношення до інших людей створює упередженість людської свідомості, втілену в особистісних сенсах.

Розподіл функцій змістоутворення і тільки спонукання між мотивами однієї діяльності дозволяє зрозуміти головні відношення, що характеризують мотиваційну сферу особистості: відношення ієрархії мотивів. Змістоутворюючі мотиви завжди займають більш високе положення. Навіть провідні в житті особистості, вони в той же час можуть залишатися прихованими для самої людини, неусвідомленими. Але коли важлива за своїм особистісним сенсом для людини діяльність зітхається з негативною стимуляцією, особистісний сенс її не змінюється, частіше відбувається інше: швидко зростає психологічна дискредитація емоції, що виникла.

Ієрархія мотивів відносна, у структурі однієї діяльності даний мотив може виконувати функцію змістоутворення, в іншій – функцію додаткової стимуляції.

 








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1103;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.