Розгляд і затвердження річного фінансового звіту підприємств
Типи підприємств | Хто розглядає і затверджує звіт |
Державні підприємства | Загальними зборами трудового колективу і затверджуються вищим органом управління |
Акціонерні товариства, включаючи дочірні підприємства | - розглядається правлінням акціонерного товариства; - затверджується загальними зборами акціонерів |
Сільськогосподарські підприємства | Розглядаються і затверджуються загальними зборами (зборами уповноважених) членів СП чи пайовиків |
Товариства з обмеженою відповідальністю, включаючи дочірні підприємства | Розгляд і затвердження річного звіту здійснюють збори учасників (засновників) цього товариства |
Приватні підприємства | Затвердження річного звіту здійснює власник (засновник) |
Спільні підприємства (відкриті акціонерні товариства — ВАТ) | Рада засновників |
Приклад 1. Оголошення в газеті “Голос України” про загальні збори акціонерів, на яких буде затверджуватися річна фінансова звітність та прийматися рішення про розподіл прибутку.
Фінансова звітність подається зовнішнім користувачам із супровідним листом:
— органам, до сфери управління яких належить підприємство;
— трудовим колективам на їх вимогу;
— власникам (засновникам) відповідно до установчих документів.
Іншим органам та користувачам, а саме:
— органам державної статистики;
— органам Державного казначейства при одержанні фінансувань з державного бюджету;
— фінансовим відділам райдержадміністрацій, міськвиконкомів та фінансовим управлінням обласних, Київської і Севастопольської держадміністрацій при одержанні асигнувань з місцевих держадміністрацій.
Терміни подання підприємствами фінансової звітності установлює міністерство або інший орган виконавчої влади, до сфери управління якого належать підприємства, або органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління майном підприємств комунальної власності.
Датою подання фінансової звітності для підприємства вважається день фактичної її передачі за належністю, а в разі надсилання її поштою — дата одержання адресатом звітності, що зазначена на штемпелі підприємства зв’язку, що обслуговує адресата.
Квартальна фінансова звітність (крім зведеної та консолідованої) подається підприємствами за передбаченими адресами не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна
— не пізніше 20 лютого року, що настає за звітним.
Місячний звіт про використання бюджетних асигнувань подається підприємствами не пізніше 5 числа місяця, що настає за звітним, квартальний — не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річний — не пізніше 22 січня року, що настає за звітним.
Установи та організації, основна діяльність яких фінансується за рахунок бюджету та які перебувають на казначейському обслуговуванні кошторисів, подають погоджену з органами Державного казначейства фінансову звітність органам, до сфери управління яких вони належать.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади подають зведену фінансову звітність про використання кошторисів доходів і видатків розпорядниками бюджетних коштів Державному казначейству та Рахунковій палаті щокварталу не пізніше 30-го числа місяця, що настає за звітним кварталом, та щороку 1 березня року, що настає за звітним.
У разі, коли дата подання звітності випадає на неробочий день, термін подання переноситься на перший після вихідного робочий день.
Підприємства, що мають дочірні підприємства, крім фінансових звітів про власні господарські операції, подають консолідовану фінансову звітність власникам (засновникам) у визначенні ними терміни, але не пізніше 45 днів після закінчення звітного кварталу та не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.
Фінансова звітність може надсилатися через відділення зв’язку.
Порядок оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій визначений постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.1997р. № 799.
Звіти, розрахункові документи і декларації приймаються до відправлення листами (посилками, бандеролями) з оголошеною цінністю з позначкою “Звіт” та з рекомендованим повідомленням про вручення.
Поштові відправлення з вкладенням звітів приймають поштами, вузли та відділення поштового зв’язку.
Фінансова звітність підлягає оприлюдненню.Вперше оприлюднення річної бухгалтерської звітності було передбачене Положенням про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні (Постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 р № 250) де зазначалося, що з метою забезпечення доступності, гласності та відкритості для зацікавлених користувачів (бірж, покупців, постачальників, інвесторів та ін.) річна бухгалтерська звітність підприємств про наслідки фінансово-господарської діяльності, майновий і фінансовий стан є відкритою для опублікування, крім випадків, передбачених законодавством.
Достовірність звітності, що публікується, підтверджується аудиторською організацією.
Законом “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (стаття 14) передбачено, що фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, крім випадків, передбачених законодавством.
Відкриті акціонерні товариства, підприємства — емітенти облігацій, банки, довірчі товариства, валютні та фондові біржі, інвестиційні фонди, інвестиційні компанії , кредитні спілки, недержавні пенсійні фонди, страхові компанії та інші фінансові установи зобов’язані не пізніше 1 червня наступного за звітним року оприлюднювати річну фінансову звітність та консолідовану звітність шляхом публікації у періодичних виданнях або розповсюдження її у вигляді окремих друкованих видань.
Закон України “Про цінні папери і фондову біржу” (стаття 24) зазначає, що емітент зобов’язаний не менше одного разу на рік інформувати громадськість про своє господарсько-фінансове становище і результати діяльності (надалі — річний звіт).
Річний звіт публікується не пізніше десяти місяців року, наступного за звітним, і надсилається держателям іменних акцій та реєструючого фінансового органу.
У річному звіті повинні міститися такі дані про емітента:
а) інформація про господарювання за попередній рік;
б) підтверджені аудитором (аудиторською фірмою) річний Баланс та довідка про фінансовий стан;
в) основні відомості про додатково випущені цінні папери;
г) обґрунтування змін у персональному складі службових осіб.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1277;