Мале крило; 4-велике крило; 5-верхня щілина очної ямки; 6-канал зорового нерва; 7-круглий отвір; 8-овальний отвір.
Клиновидна кістка (мал. 5) спереду прилягає до очноямкових частин лобової кістки і до гратчастої кістки, а ззаду — до тіла потиличної кістки. Кістка має потовщену середню частину — тіло і три пари відростків, що відходять від нього: малі крила, великі крила і крилоподібні відростки. Верхня частина тіла, названа турецьким сідлом, несе ямку для гіпофіза (залоза внутрішньої секреції). Усередині тіла є повітроносна пазуха.
В основі малих крил знаходиться зоровий канал, через який проходить зоровий нерв, а в основі великих крил розташовані три отвори, які служать для виходу нервів з мозку і входу судин в мозок. Між малими і великими крилами утворюється верхня очноямкова щілина. Крилоподібні відростки служать для фіксації жувальних м'язів.
Мал.6. Гратчаста кістка (вигляд зверху): 1-гратчаста пластинка; 2-перпендикулярна пластинка; 3-лабіринт; 4-півнячий гребінь; 5-комірки лабіринту гратчастої кістки; 6-очноямкова пластинка.
Гратчаста кістка (мал. 6) складається з горизонтальної, або гратчастої, пластинки, двох лабіринтів і перпендикулярної пластинки. Гратчаста пластинка закриває гратчасту вирізку лобової кістки. Через отвори в гратчастій кістці в череп проходять нюхові нитки. Лабіринти є комплексом повітроносних осередків, які звішуються в порожнину носа. На медіальній поверхні кожного лабіринту виділяють верхню і середню носові раковини.
Перпендикулярна пластинка разом з сошником утворює кісткову перегородку носа.
Мал.7. Потилична кістка:
А-внутрішня поверхня; Б-зовнішня поверхня; 1-потилична луска;
2-великий (потиличний) отвір;
3-базилярна частина (тіло);
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1856;