Вересня 2003 року, Берлін
Третій етап Болонського процесу відбувся в Берліні 18-19 вересня 2003 p., де зібралися міністри вищої освіти з 33 європейських країн для того, щоб оцінити досягнуті успіхи та встановити пріоритети й нові завдання на наступні роки.
Міністри дійшли згоди з приводу загальних завдань для створення узгодженого єдиного загальноєвропейського простору вищої освіти до 2010 р.
Взявши до уваги звіти, представлені групою контролю за розвитком Болонського процесу у період між конференціями в Празі та Берліні, Асоціацією європейських університетів (АЄУ), національні звіти, а також результати семінарів, міністри відмітили значні досягнення у впровадженні принципів Болонського процесу.
Було акцентовано увагу на потребі сприяти розширенню європейського простору вищої освіти, наголошено на проблемі впровадження європейської тематики у вищу освіту. У зв'язку із цим розроблено додаткові модулі, курси та навчальні плани з європейським змістом, відповідною орієнтацією та організацією.
Також було наголошено на важливій ролі, яку мають відігравати вищі навчальні заклади для того, щоб зробити реальністю навчання протягом усього життя. Міністри підкреслили необхідність вироблення кваліфікаційних рамок для європейського простору вищої освіти, щоб розробити широкий спектр гнучких шляхів навчання, можливостей і технологій, а також доцільно використати кредити ECTS.
Зазначено, що європейський простір вищої освіти та європейський простір науково-дослідницької діяльності - дві взаємопов'язані складові спільноти знань. Розуміючи необхідність тісних взаємозв'язків між обома системами в «Європі знань», міністри вважають необхідним розширити межі сучасної системи з двох циклів і включити докторський ступінь як третій цикл Болонського процесу. Встановлено, що в країнах-учасницях Болонського процесу має бути один докторський ступінь — «доктор філософії» у відповідних сферах знань (природничі науки, економічні та ін.). Міністри закликають до підвищення мобільності на докторському і післядокторському рівнях і заохочують університети до зміцнення співпраці у виконанні програм на здобуття докторського ступеня та в підготовці молодих науковців.
З урахуванням цих нових рішень до Болонської співдружності було прийнято Албанію, Андорру, Боснію і Герцеговину, Ватикан, Росію, Сербію, Чорногорію, Македонію.
Беручи до уваги обсяг запланованого на 2010 p., вирішено активізувати зусилля для моніторингу подій і аналізу прогресу, досягнутого в рамках Болонського процесу. Визначено групу контролю для організації перевірки під час підготовки саміту 2005 р. за такими напрямами:
- забезпечення якості;
- двоступенева система;
- визнання ступенів і періодів навчання.
Комісія складатиметься з представників Болонського процесу, Європейської комісії, консультантів Ради Європи, EUA, EURA-SHE, ESIB та UNESCO.
Якщо проаналізувати документи, підписані на трьох зустрічах міністрів освіти у Болоньї (1999 p.), Празі (2001 р.) та Берліні (2003 р.), то легко переконатися в тому, що всі вони стосуються лише вищої освіти і редукуються до таких шести цілей і заходів;
1. Двоступеневість вищої освіти. Учасникам Болонського процесу запропоновано перебудувати свої системи освіти таким чином, щоб у вищій школі молодь отримувала усього два дипломи (академічні ступені) - бакалавра і магістра. Якісь попередні вимоги щодо шляху молоді до вступу у вищий навчальний заклад не ставляться.
Імовірно, це пояснюється тим, що для організаторів європейської інтеграції факт необхідності якісної середньої освіти є самоочевидним. До початку вищої освіти молода людина має успішно завершити навчання в середній школі і скласти випускні іспити. У Болонській декларації наголошено лише на тому, що нормативна тривалість бакалаврської програми триватиме 3-4 роки.
Так само чітко вказано й на те, що для отримання магістерського ступеня необхідно спочатку успішно завершити бакалаврську програму, а надалі навчатися ще 1-2 роки і захистити магістерські тези (дипломну роботу). До цього другого ступеня може долучатися третій - аспірантура й захист дисертації доктора філософії (кандидата наук). У такому випадку «болонська» тривалість навчання студента від вступу до титула доктора філософії має становити не менше 7-8 років.
2. Запровадження кредитної системи. У розвинутих країнах Європи вже давно діє система трансферу кредитів ECTS (European Credit Transfer System), яка полягає в зарахуванні певним ВНЗ періодів навчання, які виконав студент в іншому місці, склав відповідні іспити чи пройшов іншу форму перевірки, а також отримав документ (освітню кваліфікацію) про успішне завершення певного періоду навчання.
Болонський процес передбачає поширення здобутків системи трансферу кредитів на системи вищої освіти всіх країн-учасниць. Його організатори підкреслюють, що в майбутньому ця система дасть змогу точно визначати здобутки людини під час навчання впродовж усього свого життя.
3. Контроль якості освіти. Існує багато причин, через які в усіх країнах ускладнюється забезпечення високої якості освіти. Болонська декларація проголошує проблему якості освіти пріоритетною і пропонує загальні підходи і насамперед поєднання державного і громадського контролю, створення акредитаційних агентств, незалежних від національних урядів і міжнародних організацій.
Для більшої об'єктивності загальна оцінка якості дипломів ґрунтуватиметься не лише на врахуванні тривалості і на порівнянні змісту навчання, що забезпечує система трансферу кредитів, а й на точному вимірюванні тих знань, умінь і навичок, які отримали випускники європейських ВНЗ. Окремою і дедалі важливішою проблемою стане забезпечення якості дистанційної і транскордонної («транснаціональної») освіти.
Учасники Болонського процесу вважають, що забезпечення в Європі найвищої у світі якості вищої освіти — головна мета спільних зусиль, поступ до якої триватиме досить довго і передбачає залучення як великої кількості фахівців, так і значних фінансових ресурсів.
Аналіз пов'язаних із Болонським процесом дискусій, конференцій і різноманітних документів засвідчує, що проблема якості навчального процесу і його результатів все більше наближається до центру спільних зусиль і дій. Внесення структурних змін у побудову вищої освіти і вирішення питання уніфікації типів дипломів актуалізуватимуть якість цих дипломів - головну мету, яку на перспективу ставлять перед собою учасники Болонського процесу.
4. Розширення мобільності. Досить поширеним міжнародним терміном стала «мобільність» (від англ. mobility), що означає всі форми навчання і праці студентів і викладачів у зарубіжних вищих школах чи науково-дослідних установах. Ще з часів появи перших університетів Європа має докази позитивного впливу обмінів на прискорення накопичення знань та збільшення кількості можливих вирішень найскладніших проблем.
Підвищення суспільно-економічного значення комплексу з вищої освіти і науки, яке спостерігається у більшості країн світу в останні десятиріччя, робить мобільність і співпрацю головним засобом посилення і поєднання всього інтелектуально-наукового потенціалу Європи, гарантом її успіху на світовому ринку товарів і послуг (передусім, освітніх). Організатори Болонського процесу передбачають домогтися таких змін свого трудового законодавства, які суттєво полегшать ефективне використання навчального і трудового потенціалів студентів-іноземців і викладачів-науковців.
5. Вища орієнтація на ринок праці. В усіх документах, пов'язаних із Болонським процесом, наголошується на тому, що пріоритетом діяльності вищих навчальних закладів має стати орієнтація на кінцевий результат - високу професійну компетентність випускників.
Знання, вміння і навички представників нових генерацій мають працювати на їх особисту користь, а також на розвиток усього континенту. Це можливо лише за умови узгодження змісту навчання і підготовки з потребами континентального ринку праці, полегшення пошуків місця зайнятості та прискорення адаптації молодих працівників до вимог роботодавців. У минулому виникало чимало труднощів у порівнянні зарубіжних дипломів з національними та визначенні спроможності власника зарубіжного документа виконувати певні функції.
Розв'язання цієї складної проблеми відбуватиметься як шляхом заміни сучасної різноманітності ступенів дипломів усього двома (бакалавра і магістра) дипломами, так і через використання нового зразка додатка до диплома. Додаток міститиме уніфіковану і зрозумілу для роботодавців з інших країн інформацію про навчальний заклад, що видав диплом, а також про програму його підготовки (структуру додатка до диплома розглянуто раніше).
6. Підвищення міжнародного рейтингу європейської вищої освіти. Виконання уже зазначених кроків істотно поліпшить якість європейських дипломів і полегшить зарубіжним студентам вступ до вищих навчальних закладів Європи. На цьому шляху вища освіта Старого Світу стане престижнішою, а кількість студентів-іноземців значно збільшиться, засвідчивши перевагу європейських університетів над навчальними закладами усього світу. Реальність подібних планів підтверджує досвід, накопичений у 1990-х роках Великобританією, яка створила сприятливі умови для студентів-іноземців і випередила у змаганні на світовому ринку освітніх послуг США та інших своїх конкурентів.
На нашу думку, виконання всіх шести завдань є цілком можливим, оскільки Західна Європа досягла помітних успіхів у модернізації системи середньої освіти і поліпшенні підготовки її випускників до продовження навчання у вищих школах - як академічних, так і професійно орієнтованих.
При зіставленні текстів документів конференцій міністрів освіти країн Європи в Болоньї, Празі та Берліні легко виявити ще одну корисну тенденцію: відбувається не тільки розширення територіальних меж європейського простору вищої освіти (The European Higher Education Area), а і його поглиблення.
Йдеться про те, що спочатку як у Болонській декларації, так і в Празькому Комюніке йшла мова лише про університети і заклади аналогічного рівня, які пропонують для молоді програми підготовки бакалаврів і магістрів. У переліку цілої низки запланованих заходів ми знаходимо уніфікацію структурної побудови і засобів визначення обсягу програм навчання, моніторингу якості дипломів і модернізації змісту предметів, розширення обмінів студентами й викладачами тощо. Серед центральних завдань — порівняння, оцінювання та визнання всіх європейських дипломів.
Тим часом логіка розвитку Болонського процесу ще до Берлінської конференції примусила його учасників додати до двох рівнів запланованої структури ще й третій — докторський.
Це не лише збільшило кількість ступенів, але й перетворило європейський простір вищої освіти у простір «освіти і науки». Більш вагомим стало твердження, що Болонський процес має на меті перетворити Європу у світового лідера не лише за якістю дипломів про вищу освіту, а й у створенні нових технологій та виробництві найбільш конкурентоспроможних товарів.
Наступним кроком у поглибленні Болонського процесу стало намагання долучити до нього не лише широко відомі університети, а й тисячі вищих навчальних закладів, що пропонують молоді професіоналізовану вищу освіту, програми якої можуть бути і коротшими від визначеного Болонською декларацією мінімального терміну — три роки.
Відомо, що цей варіант неуніверситетської освіти вже десятки років успішно розвивався і вдосконалювався у Німеччині. Головним є те, що навчання в потоці вищої професійної освіти в Німеччині та інших країнах, які застосовують бінарну модель вищої освіти, удвічі коротше і в 2-3 рази дешевше, ніж у потоці вищої академічної освіти, яку, вочевидь, пропонують класичні і технічні університети.
Названа перевага настільки істотна, що майже всі розвинуті країни збільшують доступність вищої освіти для молоді за рахунок розширення «дешевого» неуніверситетського сектора. У Фінляндії, наприклад, за 1990-ті роки цей сектор розвинувся так, що за кількістю студентів майже втричі перевищив сектор академічної вищої освіти. Не дивно, що саме в столиці Фінляндії місті Гельсінкі ще в середині лютого 2001 року у рамках Болонського процесу і за участі його учасників відбувся надзвичайно важливий семінар на тему «Університетські ступені короткого циклу». Висновки цього семінару та пропозиції різних робочих груп стали підставою для включення в Комюніке Берлінської конференції (вересень 2003 р.) такого абзацу: «Міністри запрошують Комісію розглянути питання щодо того, у який спосіб і чи може менш тривала вища освіта бути пов'язана з першим ступенем структури кваліфікацій, створеної для загальноєвропейського простору вищої освіти» [38]. Це цілком очевидний крок у поступі до того, що учасники Болонського процесу намагатимуться поліпшити якість не лише академічної вищої освіти, а й професіоналізованих навчальних програм з коротшими термінами навчання, за якими готують не магістрів-теоретиків, а компетентних професіоналів для більшості секторів виробництва і послуг.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 701;