Конференція міністрів вищої освіти Європи «На шляху до європейського простору вищої освіти», 19 травня 2001 року, Прага
Наступний етап Болонського процесу відбувся у Празі 19 травня 2001 p., де зібралися міністри вищої освіти з метою проаналізувати досягнення і визначити напрями та пріоритети дій на наступні роки. Вибір Праги для проведення цієї зустрічі символізував їх наміри залучити до цього процесу всю Європу у світлі розширення ЄС [11]. Представники 33 країн Європи підписали Празьке Комюніке. Отже, як бачимо, до Болонської співдружності на Празькому саміті приєдналися ще чотири країни - це Кіпр, Ліхтенштейн, Туреччина і Хорватія.
У ході зустрічі учасники знову підтвердили свою позицію щодо цілей, окреслених Болонською декларацією. Вони відмітили конструктивну допомогу з боку Європейської комісії, схвально висловились із приводу активної участі в Болонському процесі Європейської асоціації університетів і національних студентських спілок Європи; оприлюднили свої зауваження щодо подальшого процесу, враховуючи різні цілі Болонської декларації. Міністри окреслили такі завдання у ході подальшого розвитку процесу:
— прийняття системи легкозрозумілих та порівнюваних ступенів;
— прийняття системи, базованої на двох основних циклах;
— заснування системи кредитів;
— сприяння мобільності;
— сприяння європейському співробітництву у забезпеченні якості;
— сприяння європейському підходу до вищої освіти;
— сприяння забезпеченню інтересу до Зони європейської вищої освіти;
— активне продовження Болонського процесу.
На саміті було виділено важливі складові європейського простору вищої освіти, а саме:
— постійне навчання протягом усього життя;
— мотивоване залучення студентів до навчання;
— сприяння підвищенню престижу та конкурентоспроможності європейського простору вищої освіти для інших регіонів світу, в тому числі з аспектами транснаціональної освіти.
Учасники підтримали тезу, згідно з якою вища освіта мусить розглядатись як суспільне благо, вона є і залишатиметься громадянським обов'язком, а студенти - повноправними членами спільноти ВНЗ.
Вони підтвердили потребу в структурі, яка надалі складатиметься з робочої та підготовчої груп. У робочу групу входитимуть представники країн-учасниць договору, нові учасники і представники Європейської комісії. Головувати буде представник ЄС. Підготовча група складатиметься з представників тих країн, які вже проводили або які організовуватимуть наступну зустріч, представника Європейської комісії, двох держав - членів ЄС і двох країн, що не входять до ЄС. Останні чотири обирає робоча група. Очолить підготовчу групу представник країни, яка наступною прийматиме зібрання. Європейська асоціація університетів, Європейська асоціація вищих навчальних закладів, національні студентські спілки Європи і Рада Європи отримуватимуть поточну інформацію про виконання рішень саміту.
З метою сприяння процесу міністри порекомендували робочій групі організувати семінари для вивчення таких тем: співробітництво, що стосується акредитації та забезпечення якості; питання визнання та використання системи оцінювання у Болонському процесі; розроблення спільних ступенів; соціальні питання з акцентом на завади мобільності, а також розширення Болонського процесу; післядипломне навчання; участь студентства в поглибленні та розвитку інтеграції вищої освіти у Європі й усуненні бар'єрів для молоді у виборі місця навчання та праці.
Міністри вирішили, що нова зустріч відбудеться в Берліні у 2003 р. Було заплановано здійснити аналіз попередніх результатів і накреслити напрями та пріоритети для наступних стадій процесу входження до простору європейської вищої освіти.
Комюніке конференції європейських міністрів,
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 825;