Захист об’єктів інтелектуальної власності митним законодавством

Важливу роль у гармонізації національного законодавства зокрема у сфері захисту інтелектуальної власності, відіграє митне законодавство (Митний кодекс України), яке спрямоване на розв’язання таких основних завдань:

– забезпечення організації та функціонування єдиної, узгодженої, стабільної митної системи;

– захист економічних інтересів України, забезпечення виконання зобов’язань, що випливають із міжнародних договорів України щодо митної справи;

– встановлення правових норм, які забезпечать захист інтересів споживачів на зовнішньому ринку;

– створення умов для ефективної боротьби з контрабандою, порушення митних правил, підвищення рівня організаційних і правових гарантій суб’єктів митних відносин, удосконалення системи їх відповідальності.

Відповідно до Указу Президента України від 24 серпня 2000 року „Питання Державної митної служби України” одним із завдань митних органів визначено здійснення заходів щодо захисту прав інтелектуальної власності в процесі зовнішньоекономічної діяльності [175].

Боротьба з правопорушеннями у сфері права інтелектуальної власності на митному кордоні набула особливої актуальності для України.

Світова практика свідчить про те, що митні органи відіграють важливу роль у захисті прав власників на об’єкти інтелектуальної власності, ефективно перешкоджаючи переміщенню контрафактної продукції. За даними Бюро по боротьбі з контрафактною продукцією Міжнародної торговельної палати, контрафактні товари становлять 8 % світового торговельного обороту.

За даними ЄС, щорічно підробляється 25 млн товарів. З розвитком технологій удосконалюються підробки, тому постає питання про налагодження постійного підвищення кваліфікації митників, удосконалення засобів контролю, створення спеціальних підрозділів на митному кордоні для боротьби з контрафактними товарами.

Митниці є найбільш зручним місцем, де можливо контролювати питання, пов’язані з порушенням прав інтелектуальної власності. Завдяки своєму місцезнаходженню – у портах, аеропортах і на наземних кордонах, співробітники митних органів як офіційні особи, уповноважені державами, мають право перевіряти вантаж і опитувати пасажирів під час їх в’їзду чи виїзду. Кордони, без сумніву, мають бути найбільш надійним місцем для перехоплення партій товарів, які порушують права інтелектуальної власності, до того, як такі товари будуть вивезенні або ввезенні на митну територію з метою подальшого розповсюдження.

Митні органи України вживають різних заходів щодо захисту прав інтелектуальної власності на митному кордоні. Існуючий механізм має як переваги, так і недоліки, виявлені під час практичного застосування.

МК передбачені різні види порушення митних правил і відповідальність за такі правопорушення, чинне вітчизняне законодавство передбачає різні види відповідальності за підробку контрафактної продукції, це адміністративна відповідальність (накладання штрафу і конфіскацією такої продукції) та кримінальна відповідальність.

Стаття 345 „Переміщення товарів через митний кордон України з порушенням прав інтелектуальної власності” Митного кодексу передбачає адміністративну відповідальність за ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території товарів, призначених для виробничої або іншої підприємницької діяльності, з порушенням прав інтелектуальної власності, що охороняються законом, – тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від десяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією товарів, що переміщуються з порушенням права інтелектуальної власності, а на посадових осіб підприємств – від тридцяти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією товарів.

Дана стаття передбачає порядок притягнення до адміністративної відповідальності за скоєне правопорушення щодо об’єктів інтелектуальної власності, а тому притягнення до адміністративної відповідальності винної особи за вчинення вищезазначених дій – це захист порушених прав власників об’єктів інтелектуальної власності від протиправних посягань.

Але для того, щоб притягнути особу (посадову особу) до адміністративної відповідальності, кваліфікація правопорушення відповідно до ст. 345 МК повинна характеризувати притаманні цій статті ознаки:

– винна особа повинна здійснити ввіз (вивіз) на митну територію України товарів з порушенням прав інтелектуальної власності;

– ввіз (вивіз) на митну територію України таких товарів повинен здійснюватисядля виробничої або іншої підприємницької діяльності;

– такі об’єкти інтелектуальної власності повинні бути охороноздатними.

Тільки при наявності таких ознак дії суб’єктів адміністративної відповідальності можуть кваліфікуватися митними органами чи судом як переміщення товарів через митний кордон України з порушенням прав інтелектуальної власності.

Санкції у вигляді штрафу та конфіскаційних заходів застосовуються до винної особи одночасно. Таким чином, конфіскація товарів для виробничої або іншої підприємницької діяльності (контрафактних товарів) і штрафних санкцій мають основний характер, що прямо передбачено Митним кодексом.

Відповідно до ст. 319 МК адміністративним правопорушенням є порушення митних правил, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів і за які передбачена адміністративна відповідальність.

У разі порушення правил переміщення товарів через митний кордон України з порушенням прав на об’єкти інтелектуальної власності особами, які мають право на складання протоколів про адміністративне правопорушення, відповідно ст. 359 МК є уповноважені посадові особи митного органу.

Посадові особи митних органів є cуб’єктами застосування заходів адміністративного припинення та відповідальності в обсязі та порядку, передбачених Митним кодексом та іншими нормативно-правовими актами.

Заходи адміністративного припинення та адміністративної відповідальності за порушення прав на об’єкти інтелектуальної власності здійснюються відповідно до ст. 345 МК.

Митні органи у межах своїх повноважень, передбачених главою 8 Митного кодексу, мають право:

– застосовувати примусові заходи до порушників прав на торговельну марку (зупиняти транспортні засоби, громадян, які без дозволу митних органів увійшли або вийшли із зони митного контролю без дозволу на те митного органу);

– здійснювати огляд і додатковий огляд товару і транспортних засобів, які можуть бути контрафактними, чи перевезення його;

– для отримання інформації щодо контрафактного товару посадові особи митних органів з оформленням протоколу можуть проводити усний допит громадян і посадових осіб підприємств;

– здійснювати огляд території та приміщень складів тимчасового зберігання товару та накладати заборону щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України.

Крім того, ст. 424, 425 МК посадовим особам митних органів надане право застосування фізичної сили та спеціальних засобів, підставами для чого можуть бути:

– припинення порушень митних правил, затримання осіб, які їх вчинили;

– забезпечення доступу в приміщення або на територію, де знаходяться товари і транспортні засоби (на нашу думку, у тому числі і товари, призначені для виробничої або іншої підприємницької діяльності, з порушенням прав інтелектуальної власності, що охороняються законом, що перебувають під митним контролем;

– затримання правопорушників, їх доставляння в службове приміщення митного органу, якщо ці особи чинять опір та іншу протидію (на нашу думку, у тому числі за порушення ст.345 МК);

– зупинення транспортного засобу (а також на нашу думку, транспортний засіб, який перевозить товари, призначені для виробничої або іншої підприємницької діяльності, з порушенням прав інтелектуальної власності, що охороняються законом, водій якого не виконав вимогу посадової особи митної служби України про зупинення.

Відповідно до ст. 320 МК суб’єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а також посадові особи підприємств.

Крім того, митні органи України здійснюють заходи щодо захисту прав інтелектуальної власності господарюючих суб’єктів у процесі зовнішньоекономічної діяльності під час митного оформлення товарів, коли вже заповнена вантажна митна декларація, декларант несе юридичну відповідальність за повноту та достовірність даних, внесених до неї, та супровідних документів.

Відповідно до статей 257, 257-1 МК призупинення митного оформлення товарів, що містять об’єкти інтелектуальної власності, може відбутися на підставі даних митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності або за власної ініціативи.

Таким чином, адміністративний захист прав щодо об’єктів інтелектуальної власності, що здійснюються митними органами при порушенні митних правил, є складовою єдиного механізму адміністративного захисту порушених прав, та являє собою сукупність заходів адміністратив­ного припинення та застосування адміністративних стягнень відповідними компетентними органами.

 

 








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 891;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.012 сек.