Характеристика основних флористичних царств 4 страница

Ряд Непарнокопитні

Родина Носороги

3-х палі кінцівки. Роги складаються ніби з склеєного волосся. Раніше були широко розповсюджені в лісах Європи та Сибіру, їли хвою, листя берези, верби, злаків.

- чорний носоріг - відтінок залежить від кольору ґрунту, на якому живе, так як любить валятися. Приблизно 2 тони, має 2, рідко 3 чи 5 рогів, інколи ріг має довжину близько 1 м. Знищують заради рогів - у Китаї використовують як жарознижуючий засіб, в Індії - як стимулятор. Допомагають один одному і майже ніколи не б’ються, нападає не самець на самця, а самка на самця. Буйволові птахи лазять по спинах носорогів, викльовуючи кліщів. Допомагають цьому і чаплі. Коли носоріг лежить у багні, то кліщів висмикують водяні черепахи.

- білий - приблизно 3 тони. Два рога. Б’ються між собою. Самець під час спаровування не терпить ніяких суперників і навіть може вбити дитину, яка супроводжує матір. Якщо самець робить спроби спаруватися, коли цього не хоче самка, вона може його вбити.

Родина Коні

- зебри - 3 види, самі примітивні з коней, дуже рідкісні, полювали заради красивої шкіри

-- гірська зебра

-- пустельна

-- саванова - сама звичайна. Живуть табунами, в якому 1 самець і кілька самок з дітьми. Самці - холостяки утворюють інші табуни.

- дикий осел, утворює 2 підвиди:

-- сомалійський

-- нубійський

Ряд трубкозубі - ендемічний

- африканський трубкозуб. Зуби в вигляді трубок без емалі та коренів. Схожі на звичайних свиней, але мають довгу морду та віслячі вуха і сильний хвіст. Мають сильні кігті, які схожі на копита. Скритний, живе в норах. Нічний. Живиться мурахами і термітами, має язик до 30 см. Полюють заради шкіри. В разі небезпеки швидко закопуються.

Ряд Сирени

Родина Ламантини

- африканський ламантин живе в річках та невеликих бухтах навколо Африки.

Ряд Хижі

Родина Вовчі

- шакали

--чепрачний

--полосатий

Живуть в саванах, вдень ховаються в заростях, полюють парами. Постійно супроводжують прайди левів.

- гієновидна собака – ендемік. Плямиста, живе зграями по 40-60 осіб. Страшні хижаки, тварин переслідують до їх повного обезсилення. Зникають.

- великовуха лисиця - ендемік. Вуха широкі і до 15 см в висоту, сама невелика, жовто-чорна. Майже знищена, так як любопитна та необережна. Живиться переважно термітами та рослинами, невеликими ссавцями.

Родина Віверових

- плямиста генета - нічні, добре лазять по деревам. Нападають на курятники.

- цивета - утримують в неволі заради мускусу, який використовують у парфумерії.

- водяна цивета - напівводяна тварина, живиться рибою.

- суріката- рідка кошлата шерсть, тонкі ноги та хвіст.

- мангусти

-- водяний

-- полосатий

-- жовтий – іноді, з’їдаючи отруйних змій, самі гинуть.

Родина Гієнові

- земляний вовк - ендемік. Має гриву, жовтувато-сірий з чорними поперечними смугами на тулубі, на ногах. Щелепи слабкі, погано бігає. Має анальні залози з дуже неприємним секретом. Живиться термітами і жуками-мертвоїдами, яких збирає з трупів, дуже рідко дрібними ссавцями.

- бура гієна. Живе на морських узбережжях південної Африки.

- плямиста гієна. В їх поведінці поєднана боязливість та агресивність. Можуть нападати на старих левів. Основна їжа гієни - трупи.

Родина Котячі

- леопард

- гепард

- сервал

- каракал (степова рись)

- леви

Ряд Примати

Підряд Напівпримати

Родина Лорі - дрібні, опушені, не чіткий хвіст

Рід Галаго

- галаго - має великі вуха, нічний. Вдень, коли спить, загортає вушні роковини в трубочку і затикає зовнішній слуховий прохід.

Рід Пото

Підряд Вищі примати

Надродина Вузько носі мавпи

Родина Мартишки - мають хвіст, сідничні мозолі, защічні мішки

Рід Мангобей чи чорномазі мавпи

Рід Павіани (собакоголові)

- павіан-гамадрил

- павіан-бабуїн та ін. Крупні до 25 кг, в зграї строга ієрархія.

- мандрил - крупні, дуже велика голова. По боках носа йдуть вздуття блакитного кольору. Самці дуже яскраві. Агресивні, часто нападають на поля, місцеві жителі бояться їх, як левів. Хвіст ніби обрублений.

Рід Гелади - до 10 кг. Їх фізіономія схожа на цифру 8. Цікава особливість, що вони мають голі ділянки шкіри на грудях та шиї. Соски у самок так близько, що дитина смокче молоко з 2-х разом.

Рід Мартишки - 23 види, живуть в лісах, високо у горах, ієрархія не така сувора, діти можуть забирати їжу у вожака.

Рід Тонкотілі мавпи

Рід Товстотілі мавпи

Надродина Людиноподібні мавпи

Родина Людиноподібні (Понгіди)

- шимпанзе – ендемік. Висота 1,5 м, вага 50-80 кг. Руки значно довші за ноги. Шерсть чорна. Наземно-деревні. Дуже близькі до людини. передні кінцівки хватальні, здатні до різних процесів та використання знарядь праці. Миролюбні. Дуже розвинута логіка. Сплять у гніздах, з підігнутими ногами, чи на спині.

- горили - самі великі, до 250 кг, висота тіла 1,8 м. Хутро чорне, обличчя голе, коричневе. Добре розвинута рука, в зграях ієрархія не строга. Вожак не ревнивий і статеві стосунки вільні. Дуже миролюбиві між собою, на кожну ніч будують нове гніздо.

Птахи- дуже чисельні, багато спільного з Індо-Малайською областю.

Ряд Африканські страуси - ендемічний

Самі великі з сучасних птахів. Самці мають зріст 2,7 м, вага до 75 кг. На ногах 2 пальці - єдиний випадок серед птахів.

Ряд Птахи-миші - ендемічний

Розміром з снігура, дуже довгий хвіст. Дзьоб короткий, сильний, на голові чуб. Дуже спритні, зграйні. Нападають на садки, виїдають фрукти через дірочку, так що залишається одна шкірка.

Ряд Денні хижі птахи

Родина Секретарі - ендемічна.

Дещо схожі на журавлів, висота 1,2 м. Мають чуб з довгого чорного пір’я (звідси назва), а решта пір’їн покриву світла. Живиться гризунами, комахами, рідко зміями, вбиває лапами. На полювання ходить пішки.

Родина Яструби

- орлан-крикун - його голос чути за 1 км, його називають “голос Африки”. Харчується лише рибою.

- пальмовий гриф - зустрічається там, де є маслинична та винна пальми, плоди - їх улюблена страва.

- рудий стерв’ятник - живиться переважно падаллю, любить купатися, використовує знаряддя праці (камінці) для розбиття шкарлупи яєць страусів. камінець бере в дзьоб та кидає.

- орел-скоморох (фігляр) - в період розмноження робить в повітрі акробатичні трюки. Живиться переважно зміями чи заставляє грифів або інших стерв’ятників відригувати їжу.

Ряд Голенасті (Лелекоподібні)

Родина Молотоголові - ендемічна

- молотоголов - схожий на чаплю, коричневий, на голові чуб. Часто сидять на спинах бегемотів та живляться земноводними та комахами. В місцевого населення вважаються провісниками нещастя.

Родина Китоголові - ендемічна

- китоголов - крупний до 1 м. Дуже великий широкий дзюб з загнутим до низу гачком. Живе на болотах чи близько повільнотекучих водоймів. Живиться протоптерусами, рибами, жабами, зміями.

Родина Ібісові

- священний ібіс - голова та шия голі, чорні, сам білий. Дзьоб довгий загнутий до верху. Часто оселяється в містах, їсть падаль.

Родина Голенасті

- африканський ябіру - дуже гарний, ендемік

- африканський марабу - живиться падаллю разом з грифами причому марабу пробиває шкіру дзьобом, потім їдять грифи. Часто відвідує смітники. Нападає на фламінго, дрібних ссавців.

Ряд Курячі

Родина Цесарки - ендемічна

- звичайна цесарка - своєрідна гарна пташка. Голова та верхня частина шиї більш голі і прикрашені пучками пір’я та шкіряними наростами. Решта опірення однорідне з розкиданими у вигляді перлинок плямами. Лісові, живляться змішано.

Ряд Одудові

Родина Птахи-носороги (спільна з Індо-Малайською областю)

- рогатий ворон - веде наземний спосіб життя, довжина тіла більше 1 м, для гніздування використовує пустоти в стовбурах звалених баобабів, тому його ареал пов’язаний з ростом цієї рослини.

- носоріг-трубач

- токо (червоний, жовтодзьобий) - коли приходить час розмноження самка замуровує себе в дуплі сумішшю слини та землі, яку приносить самець. Залишається невелика дірочка, через яку самець її годує, балує ласощами.

Ряд Зозулеподібні

Родина Бананоїди - ендемічна

Дуже яскраві, їх забарвлення зумовлене пігментами, які містять різні хімічні елементи і більш ніде в світі не зустрічаються. Приблизно 20 видів. Скритні.

- ефіопський турако - живе лише в можевеловому лісі площею 25 км2 в Ефіопії. Дуже малочислений. Його пір’я використовується для прикрас, а з окремих частин тіла готують знахарські ліки (чари).

Ряд Горобині

Родина Ткачикові

- буйволові птахи - ендемічні - гніздяться колоніями, багато птахів на одному дереві. Їхні оселі мають вигляд великої купи гілок, сухої трави, в її середині 4-6 гнізд. Гнізда багаторічні, ремонтують. Часто сидять на спині у буйволів, шукають комах.

- червонодзьобий ткачик - ендем – квелі - гніздо у вигляді витягнутої груші, дуже чисельні, до 5 тис. гнізд на 1 дереві, знищують до 50% урожаю зернових

- вдовушки - ендеми - гніздові паразити, дуже вузько спеціалізовані, їх пташенята імітують забарвлення пташенят нових батьків, малюнок на піднебінні, голос

Родина Нектарниці

Конвергентно схожі на калібрі, навіть кращі. Гнізда як висячі кошелі з павутини та рослинного пуху

Ряд Папуги

Рід Нерозлучники - ендемічний - з горобця, зелені, хвіст займає половину довжини тіла. Назва - ніби у випадку загибелі партнера інший його не кидає. Це неправда. Будівельний матеріал (травинки, гілочки) для будівлі гнізд засовує між пір’ям на спині і летить з вантажем до зворотного місця.

- сірий папуга (жако) - ендем - Лише хвіст червоний. Один з найкращих говорунів.

Плазуни

Ендемічний родин майже немає, багато видів та родів. Спільні з Східною та Неотропічною областями.

Ряд Черепахи

Родина Сухопутні черепахи

Приблизно 20 видів в Африці, також представники родини є в Індо-Малайській та Неотропічній областях. Всі наземні, живуть в степах, пустелях, вологих лісах. Дуже повільні. Багато видів: еластична черепаха, приблизно 20 см, має м’який панцир, він утворений тонкими дірчастими пластинками. В хвилини небезпеки забивається під камінці, де заклинюється ногами, так що її неможливо витягнути.

- шишковата черепаха - панцир у вигляді піраміди з яскраво-жовтими променями

- геометрична черепаха - їх панцирі місцеві жителі використовують як табакерки.

Родина Три кігтеві (спільна з Індо-Малайською областю)

Річкові, майже ніколи не виходять на сушу. Хижаки. Є об’єктом промислу, дуже агресивні, нападають на ловців

- африканська лопатева черепаха

- африканський трионікс - один з гігантів серед прісноводних черепах, до 90 см. Нападають на купальщиків, ловців.

Родина Пеломедузові (спільна з Неотропічною областю)

- африканська пеломедуза - до 25 см, може переходити з водойми в водойму по суші. Якщо водойма пересихає, впадає в заціпеніння. Їх тримають в водоймах з питною водою, де вони знищують личинки комарів.

- складні черепахи - 10 видів - в момент небезпеки голова та ноги ховаються всередину, рухома частина пластрона підіймається вверх і притискується до спинного щита, утворюється ніби коробочка

Ряд Лускаті

Підряд Ящірки

Родина Хамелеони

Дуже спеціалізовані до деревного способу життя. Хвіст чіпкий, закручується в спіраль. Їх великі очі оточені суцільною кільцевою повікою, в центрі якої є невеликій отвір для ока. Рухи очей хамелеонів абсолютно не залежать один від одного і можуть вільно обертатися на 180 градусів. Завдяки цьому хамелеони, сидячи на одному місці, можуть одночасно дивитися в різні боки. Язик за довжиною перевищує голову з тулубом разом, кінець його циліндрично потовщений, середня частина язика порожниста, еластична і, як хохол, може складками збиратися на під’язиковій кістці, коли потрібно язик наливається кров’ю, розпрямляється та викидається назовні - це пристосування до захвату на відстані рухомої здобичі, кінець язика роздоєний, захоплює, як пінцетом. Мінливість забарвлення забезпечується зірчастими клітинами з пігментом, а також наявністю в шкірі кристалів гуаніну, які заломлюють світло. Зміна забарвлення викликається зовнішніми чинниками та внутрішнім станом тварини. Дуже повільно рухається, ноги переміщує без всякої послідовності, самка відкладає яйця в глибоку нору, яку вириває, а потім закопує.

- двохполосний хамелеон

- строкатий

- 4-х рогий

Рід Брукезія - напівназемні

- мала брукезія - ендем - червоподібна - 45 мм - сама маленька рептилія

Родина Сцинки

Рід Аконтії – ендемічний, червоподібні, не мають кінцівок

Рід Сліпі сцинки - не мають очей, кінцівок, все життя проводять в землі, живляться термітами

Родина Поясохвости - ендемічна

Наземні. Тіло вкрите пластинками, які закінчуються шипами.

- звичайний поясохвіст - скельні, ховаються в тріщинах, звідки їх витягнути неможливо, так як роздуваються і чіпляються чисельними шипами за нерівності каміння

- малий поясохвіст - якщо в разі небезпеки немає де сховатися, то він розгортається кільцем і міцно тримає зубами кінець хвоста, захищаючи не вкрите лусками черево

- хамезаура - замість ніг рудименти у вигляді паличок без пальців, тіло зміїновидне

Родина Варани

- нільський варан – ендемік, до 2 м, живе на берегах річок, озер. В разі небезпеки прикидається мертвим. Яйця відкладає в термітниках. Полюють заради м’яса та жиру, самі живляться невеликими крокодилами, черепахами.

Підряд Змії

Родина Несправжньоногі (Удави) - спільна з Неотропічною областю

- королівський пітон - самий дрібний, до 1,5 м, полює, звісившись з дерева, у разі небезпеки згортається в кулю, яку не можна розгорнути. Самка охороняє кладку.

- ієрогліфовий пітон - 3-5 м, деякі до 10 м, полює вночі на крупних тварин, на людей не нападає. В деяких районах Африки вважається священним, для них споруджуються храми, де пітонам поклоняються. Його м’ясо, шкіра, жир вважаються чудодійно лікувальними.

- карликовий пітон - 1 м

Родина Вужеподібні

Підродина Несправжні вужі

- африканський бумсланг – ендемік, до 2 м, дуже чисельна, тримається кущистих заростей, де імітує гілки, так що інколи на них сідають птахи. На землі полює на ящірок, жаб, птахів ловить на льоту. Небезпечна для людини. Загинув зоолог Шмідт, який до останніх часів життя описував свій стан.

- сіра деревна змія - небезпечна для людини

Підродина Яйцеві змії

- африканська яйцева змія – ендемічна, живляться лише яйцями, сама до 80 см, а може ковтати навіть курячі яйця. Остисті відростки хребців дуже довгі, вони виходять в просвіт стравоходу і розрізають яйце, вміст яйця виливається у шлунок, а шкарлупа випльовується.

Родина Аспідові

Приблизно 30 видів. В Африці центр походження і різноманітності

- ангольська кобра

- чорношия кобра - вистрелює отруту в очі супернику. Дуже збуджена вона може вистрелити отруту 28 разів підряд

- чорно-біла кобра

- водяна кобра - населяє водойми

- деревна кобра

- мамби - 4 види, дуже сильна отрута, людина гине за 30 хв.

- строкаті аспіди - напівпідземні

Родина Гадюкові

Близько 35 видів, Африка - центр походження і різноманітності

- жаб’ячі гадюки - живляться жабами

- земляні гадюки - підземнориючі

- африканські гадюки

Ряд Крокодили

- нільський крокодил – ендемік, до 6 м, 600 кг, можуть нападати на буйволів, носорогів, небезпечний для людини. Для полювання можуть об’єднуватися в групи. Турбуються про потомство. Риють нори.

- африканський вузькорилий крокодил - 2,5 м

- тупорилий крокодил - приблизно 2 м, живляться молюсками, рибою

Земноводні

Ряд Безногі земноводні

Родина Справжні червуги - без ніг, очей

Ряд Безхвості земноводні

Родина Піпи (спільна з Неотропічною областю), 11 видів

- шпорцева жаба - на 3-х пальцях задніх лап мають кігті. При заплідненні самці і самки зближуються клоаками. Після розмноження линяють, шкіру з’їдають.

Родина Ропухи

- живородна ропуха - живе в горах, вагітність 9 місяців.

Родина Вузькороті квакші - ендемічна

- східноафриканський вузькорот - схожий на м’яч. Самка відкладає яйця між листя бананів чи в стовбури бамбуків.

Родина Справжні жаби - Африка - центр походження

- жаба - голіаф - до 25 см, 3,5 кг

- волосата жаба - в шлюбний період по боках та стегнах утворюються довгі волосовидні сосочки шкіри, які виконують роль органів дихання.

Родина Гіпероліїди - ендемічна

- бананова жаба - виділення шкіри дуже отруйні, ікру відкладають в згорнуті листки. Дуже красива - шоколадного кольору. Вночі самці співають, при цьому штовхаються, пританцьовують і б’ють себе по морді задніми лапами.

Риби - представлені великим числом ендемічних родин.

Надряд Дводишні

Родина Дволегеневі

4 види, що відносяться до роду протоптерус – ендемічні, дуже близькі до лепідосирена та рогозуба. Ловлячи, б’ють в барабан і імітують звук падаючих крапель дощу, протоптеріуси вилазять з коконів. В сплячці до 9 місяців, втрачають в вазі до 20%, сечовина, що накопичується, становить до 2 % від маси тіла.

Ряд Осетроподібні

Родина Багатоперові - ендемічна

На спині від 5 до 18 спинних плавців. Плавальний міхур виконує функцію легенів, дихають атмосферним киснем.

Родина Щетинозубові

- риби-метелики - дуже яскраві - вздовж океанічних узбереж, по повітрю можуть пролітати 4-6 м

Ряд Араваноїдні

Родина Дзьоборилі - ендемічна

Приблизно 110 видів

- нільська щука (морміропс) - придонна, розривають в придонній багнюці личинок, черв’яків

- слонорил - має рило, як хобот у слона

Ряд Коропоподібні

Родина Харацинові

- зграйні, регулятором поведінки є особлива “речовина переляку”, яку виділяють клітини шкіри. Багато з них тримають у акваріумах. Приблизно 100 видів в басейні Конго

- конго - акваріумна

Ряд Сомоподібні

Родина Електричні соми - ендемічна

- електричний сом - населяє Ніл. Виробляють стум спеціальні студенисті органи, що лежать під шкірою вздовж тіла, сила струму до 360 В.

Родина Перистовусі соми - ендемічна

Плавають черевом доверху, живляться комахами, які падають у воду

Ряд Окунеподібні

Родина Цихлідові

Приблизно 600 видів, в Африці - центр різноманітності. Особливо відомі тилапії. Їх широко акліматизують, непримхливі, 100% виживання молоді (ротова вагітність), швидко ростуть, стали об’єктами промислу.

Надряд Китичнопері

- латимерія - біля берегів Коморських островів, ендемік

Безхребетні

Дуже багато представлені терміти, приблизно 700 видів, будують надземні башти до 6 м заввишки.

З жуків:

- жуки - голіафи - до 10 см

- чорнотілки

- скарабеї

Перетинчастокрилі - мурахи-кравці - будують гнізда, склеюючи павутиною листки

-мурахи-бродяги

Двокрилі - муха-цеце (сонна хвороба)

4. Характеристика підобластей Ефіопської області та генезис фауни.

Вцілому ефіопська фауна досить однорідна на всій великій території, за виключенням фауни Мадагаскару та прилеглих островів, які деякі дослідники виділяють в окрему область.

В межах Африканського континенту виділяють 3 підобласті, чіткі межі між якими виділити важко:

- західноафриканська

- східноафриканська

- південноафриканська (капська)

Східноафриканська підобласть- в основному країна саван, а також гірських ландшафтів (переважно в Ефіопії). Трав’янистий покров містить небагато видів, дерева розкидані невеликими групами чи стоять по одинці. Трав’янистий покрив досягає висоти кількох метрів. В суху пору року савана палає спекою, виглядає голою та мертвою. Комахи зникають, птахи та копитні відкочовують. Земля вкривається сажею від згорілої трави, а дерева стоять з обгорілими, закопченими стовбурами. Коли ж починається період дощів, трава виростає ніби миттєво, дерева вкриваються листям, стрекочуть комахи, кричать птахи, пасуться антилопи, зебри.

Фауна цієї підобласті дуже багата та різноманітна. Характерні антилопи, жирафи, буйволи, бегемоти, слони, носороги, леви, страуси тощо.

Південноафриканська підобласть - має різноманітні ландшафти. Це і савани, і субтропічні ліси. Однак основний ландшафт - напівпустелі і пустелі, який досягає найбільшого розвитку в Калахарі. Фауна дуже подібна до попередньої підобласті, хоча є і деякі ендемічні групи - як довгоногі та золотокроти, гірська зебра тощо. Дуже негативний наслідок спричинила фауні європейська колонізація.

Західноафриканська підобласть має своїм осередком вологолюбні ліси басейнів Конго та Нігера. Ліс часто представляє собою колонаду з великих голих стовбурів, інколи до 30 м, а лише потім ідуть гілки. Великі ліани, як товсті канати, обвивають дерева, однак і вони без листя. В глибині лісу завжди сиро та темно, тому підлісок розвинутий слабко. Зате вздовж берегів річок тропічний ліс постає у всій своїй величі. Тваринний світ лісів бідний. Однак характерні мавпи, карликовий бегемот, папуги.

Мадагаскарська підобласть:включає острови: Мадагаскар, Сейшельські, Амірантські, Коморські, Маскаренські.

Фауна Мадагаскару – “музей древності”, похідна древньої фауни Африки. Вона характеризується:

1) різноманітною ендемічною родиною щетинистих їжаків, або тенреків.

2) виключним багатством напівмавп, представлених тут ендемічними родинами лемурів, індрі, руконіжки.

3) наявністю ендемічних примітивних вівер, наприклад, фоси

4) відсутністю копитних (крім 1 виду – річкової свині), мавп, хижих (крім вівер)

5) велика подібність до неотропічної фауни (ігуани, удави)

Внутрішні частини Мадагаскару зайняті плоскогір’ям, а простір між ним і береговою лінією покритий тропічними лісами. У флорі нараховується до 9 ендемічних родин. Найбільш відома ендемічна родина Дідієревих - це дерева чи кущі, що ззовні дуже схожі на кактуси. Також широко представлені родини орхідних, складноцвітих, молочайних, чим флора Мадагаскару принципово відрізняється від Африки. Виключно багато представлені пальми. На Сейшельських островах росте ендемічна сейшельська пальма, що має висоту 30 м, з плодами діаметром 0,5 м, та вагою 25 кг. На Мадагаскарі росте цікаве “дерево мандрівників”, крона якого нагадує хвіст павича.

Ссавці

Ряд Комахоїдні

Родина Тенреки - ендемічна

Одні з самих примітивних та древніх ссавців. Схожі на землерийок чи їжаків, зайняли всі екологічні ніші острова. Відбулася екологічна та морфологічна дивергенція (є водні, гірські, підземні тощо). Приблизно 28 видів

- довгохвостий тенрек

- безхвостий

Ряд Рукокрилі

Родина Мадагаскарські присосконоги - ендемічна

1 вид - конвергентно подібний до американських присосконогів

Родина Крилани

- летюча лисиця - зникає

Ряд Хижі

Родина Віверові

7 ендемічних родів.

- фоса- самий великий місцевий хижак (до 1,5) м. Нападає на лемурів, поросят

- мунго

- фаналока

Ряд Гризуни

Підродина Мадагаскарські хом’яки - ендемічна

Займають екологічні ніші тушканчиків, пацюків, сонь, набувають конвергентної подібності до них

- великоногі хом’ячки - нагадують тушканчика

- соневидні хом’ячки

- воалаво - схожі на зайця

Ряд Парнокопитні

Родина Свині

- річкова свиня (вважається, що перепливла Мозамбікську протоку)

Родина Бегемоти

- карликовий бегемот - відомий лише з викопних решток, вважається, що переплив Мозамбікську протоку

Ряд Примати

Підряд Напівмавпи

Родина Лемури - ендемічна

- лемур варі

- карликовий лемур - 10 см, хвіст -15 см

Родина Інді - ендемічна

- індрі - люблять сидіти на сонці, виставляють вперед руки, тому аборигени думають, що індрі вклоняються сонцю і вважають їх священними

Родина Руконіжки - ендемічна

- руконіжка - айє-айє- зуби, як у гризунів. Середній палець передніх кінцівок дуже довгий та тонкий, видобувають ним м’якуш з плодів, комах з-під кори дерев. На межі повного зникнення, приблизно 50 особин.

Птахи

Фауна не багата, але своєрідна

Ряд Журавлині

Родина Пастушкові куріпки - ендемічна

До 30 см, нелітаючі

- одноколірна пастушкова куріпка

Ряд Горобині

Родина Вангові - ендемічна

13 видів. Дуже широка різноманітність форм в результаті адаптації - схожі на сорокопуда, тукана. Хижаки.

Ряд Голубині

Родина Дронтові - ендемічна

Знищені в 17 ст. Приблизно 20 кг, не літали, довірливі, Мореплавці часто зупинялися на острові заради поповнення провіанту дронтами

Епіорніс - 70-80 тис років тому були чисельні. До 3 м, вага 300-350 кг. Причина зникнення - знищення лісів, переслідування людиною. Систематична приналежність не з’ясована.

Плазуни

Немає отруйних змій

Ряд Лускаті

Підряд Ящірки

Родина Агами - 2 види ендемічні (характерні для Старого світу)

Родина Ігуани - 6-7 видів (характерні для Нового світу)

Родина Гекони

- мадагаскарські денні гекони – ендеміки, на пальцях немає кігтів, а є плоскі пластинки з щіточками. Деревні, зеленого кольору.

- плоскохвості гекони – ендеміки, здійснюють плануючі польоти з дерева на дерево.

Родина Хамелеони- дуже чисельні. Мадагаскар - центр походження і різноманітності.

Підряд Змії

Родина Удави

- мадагаскарський удав – ендемічний, 3 м, живе в лісах недалеко води

- мадагаскарський деревний удав - ендемічний

Ряд Крокодили

- нільський крокодил – ендемічний, особливо великих розмірів

Ряд Черепахи - чисельні

- пеломедузові черепахи (водяні)


- павукова черепаха - 10 см

- плоска черепаха - ендемік

- гігантська черепаха - 1 м 30 см, залишилися лише на невеликих островах Мозамбікської протоки, ендемік

- промениста черепаха - ендемік

Земноводні

представлені майже виключно справжніми жабами

- жаба-помідор – ендемік, густа сітка капілярів в шкірі, індикатор чистоти середовища

Риби

Всього 16 видів, з них 7 належать до бичків

Безхребетні

Представлені африканськими формами (скорпіони, метелики), легко долають Мозамбікську протоку.

Лекція №7

Східна (Індо-Малайська) область

 

1. Загальна характеристика області

2. Огляд основних груп фауни Східної області

3. Характеристика підобластей Східної області та генезис фауни.

 

1. Загальна характеристика області

Індо-Малайська область займає тропічну частину азіатського материка. Сюди входять територія Індії з Цейлоном та прилеглими островами (Андаманські, Нікобарські, Мальдівські, Локадівські), Індокитай та Малайський архіпелаг, включаючи острови Балі , Суматру та Філіппіни.

На півночі межа Індо-Малайської області перетинає пустелю Тар і далі проходить по південних схилах Гімалаїв. На сході вона простягається до Тихого океану, між долинами рік Хуанхе та Янцзи. До цієї ж області належить острів Хайнань та острови Рюкю. Південна межа Індо-Малайської області проходить по Зондському архіпелагу до острова Лембок. Слід сказати, що західні і північні кордони області досить умовні і пустеля Тар, північний Китай та острови Рюкю становлять перехідну смугу.

Ландшафти Індо-Малайської області, хоч вона і не виходить за межі тропіків і субтропіків, досить різноманітні. На заході тут справжні пустелі, центральну частину займають плоскогір’я, на яких розкинулися трав’янисті савани, а поверхня більшої частини Індокитаю являє собою гори, нагір’я та плоскогір’я, прорізані родючими долинами.

Великий Гімалайський хребет, займаючи відносно невелику частину Індо-Малайської області, має істотне значення у формуванні клімату і гідрографії цієї області.

Клімат на значній території області тропічно-мусонний. Чергування мусонів зумовлює зміну посушливих і дощових сезонів на більшій частині області. Головну масу вологи приносять літні південно-східні мусони. Від вторгнення холодних мас повітря з півночі Індо-Малайську область захищають високі гірські масиви, в зв’язку з чим в найбільшій частині області температура повітря висока протягом цілого року. Лише в умовах високогірних районів бувають сурові зими, нерідко з сніжними буранами.

Типовим рослинним покривом є тропічні ліси. Значно меншу територію займають савани, які нагадують африканські. Над трав’яним покривом саван здіймаються акації , деревоподібні молочаї, колючі чагарники , та дрібні пальми.

Фауна східної області має материковий характер: вона дуже різноманітна і багата, біоценози її дуже насичені.

Основні риси фауни:

1. Має два ендемічні ряди ссавців: шерстокрили та довгоп’яти, ендемічні родини - тупайї та гібони.








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1174;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.137 сек.