Поняття про посередництво
Головним завданням посередника є перетворення опонентів на партнерів з вирішення проблеми. Посередник стає між двома ворогуючими сторонами і допомагає їм знайти варіант вирішення конфлікту. Він прагне бути об'єктивним і нейтральним. Він може переймати на себе цю роль неформально або може бути призначеним на неї.
Зміст посередницьких ролей: Радник-конфліктолог: пропонує альтернативи, демонструє гнучкий підхід, не бере участі в обговореннях, привертає увагу до думки опонента. Неформальне посередництво полягає у дружній підтримці конфліктуючих, стимулює до уважного ставлення опонентів один до одного. При вмілому його використанні сторони навіть не помічають посередницької ролі свого приятеля.
ПЕРЕВАГИ, які надає технологія посередництва:
• посередник не втягнутий у проблему;
• емоційна стабільність посередника, на відміну від напруження, характерного для учасників;
• нейтральність, що дозволяє залучити учасників до об'єктивної оцінки ситуації та позиції опонента;
• збільшення кількості альтернатив;
• зосередження на альтернативах, які одночасно влаштовували б обох опонентів;
• полегшення зближення позицій опонентів;
• наявність спеціальної підготовки до посередництва у розв'язанні конфліктів;
• відсутність бар'єру у спілкуванні зі сторонами. Істотним моментом у технологіях переговорного процесу є оцінка форм і способів участі в конфлікті посередника (медіатора). У літературі виділяють три варіанти посередництва ( Е.Е. Лінчевський):
1. Диз'юнктивний (роз'єднувальний);
2. Кон'юнктивний (об'єднувальний);
3. Змішаний.
Тактичні засоби ведення переговорів Тактичні засоби ведення переговорів тактичні прийоми ведення переговорів
У дослідженнях, присвячених переговірному процесу, особлива увага приділяємося впливу на опонента й використанню при цьому різного роду приймань. Коротко зупинимося на характеристиці основних тактичних приймань, застосовуваних у рамках тієї або іншої стратегії ведення переговорів.
Тактичні приймання при позиційному торзі
Приймання, що ставляться до переговорів цього типу, найбільш відомі й різноманітні.
1 «Завищення вимозі». Суть його полягає в тому, що опоненти починають переговори з висування значно завищених вимог, на виконання яких вони й не розраховують. Після цього опоненти відступають до більш реальних вимог за допомогою серії гаданих поступків. Однак при лом домагаються реальних поступків від протилежної сторони. Якщо первісна вимога надмірна завищене, то воно буде розцінено як неправомірне й не викличе відповідних поступків.
2 «Розміщення неправильних акцентів у власній позиції». Полягає в тому, щоб продемонструвати крайню зацікавленість у розв'язку будь-якого малозначного питання, а надалі зняти вимоги по даному пункту. Такого рола дії виглядають як поступка, що викликає відповідну поступку опонента.
3 «Вижидання» використовується для того, щоб змусити опонента першим висловити своя думка, а потім, залежно від отриманої інформації, сформулювати власну точку зору.
4 «Салямі» виражається в наданні інформації опонентові дуже маленькими порціями. Цей виверт використовується для того, щоб одержати якнайбільше відомостей від опонента або затягти переговори.
5 «Кийові доводи» використовуються в тих випадках, коли один з учасників переговорів зазнає труднощів з контраргументацією або бажає психологічно придушити опонента. Суть цього приймання полягає в тому, що в якості доводу апелюють до вищих цінностей і інтересам, починаючи з висловлень типу: «Ви розумієте, на що заміряєтеся?!».
6 «Навмисний обман» використовується або для досягнення, або для запобігання яких‑ або наслідків і являє собою: викривлення інформації; повідомлення свідомо неправильної інформації; відсутність повноважень для прийняття розв'язків по тем або іншим питанням; відсутність намірів виконувати умови угоди.
7 «Висування вимог по зростаючої». Якщо один з учасників переговорів погоджується із внесеними пропозиціями, інший учасник може вдатися до висування всі нових і нових вимог.
8 «Висування вимог в останню хвилину». Використовується наприкінці переговорів, коли залишається тільки укласти угоду. У цій ситуації один з учасників висуває нові вимоги, розраховуючи на те, що його опонент піде на поступки заради збереження досягнутого.
9 «Подвійне тлумачення» полягає в тому, що при виробленні підсумкового документа одна зі сторін «закладає» у нього формулювання з подвійним змістом. Згодом такий виверт дозволяє трактувати угода у своїх інтересах.
10 «Надання тиску на опонента» використовується з метою Добитися від нього поступків і змусити погодитися на пропонований розв'язок. Він може реалізовуватися через: вказівка на можливість припинення переговорів; демонстрацію сили; пред'явлення ультиматуму; попередження про наслідки, неприємні для опонента.
Тактичні приймання при веденні переговорів на основі інтересів
Якщо використання першої групи приймань демонструє відношення до опонента як до супротивника, то друга група приймань орієнтована на партнерський підхід.
1 «Поступове підвищення складності обговорюваних питань». Суть цього приймання полягає в тому, щоб починати обговорення з тих питань, які викликають найменші розбіжності. А потім учасники переговорів переходять до більш складних проблем. Використання цього приймання дозволяє уникнути активної протидії сторін із самого початку переговорів і сформувати сприятливу атмосферу.
2 «Поділ проблеми на окремі складові» полягає в тому, щоб не намагатися відразу розв'язати всю проблему, а, виділивши в ній окремі аспекти, поступово досягати взаємної згоди.
3 «Винесення спірних питань « за дужки»» використовується в тому випадку, якщо виникають труднощі з досягненням угоди по всім комплексу проблем. Приймання полягає в наступному: спірні питання не розглядаються, що дозволяє досягти часткових домовленостей.
4 «Один ріже, іншої вибирає». Приймання засноване на принципі справедливості роздягнула: одному надається право розділити (пиріг, повноваження, територію, функції і т.д.), а іншому – вибрати із двох частин одну. Зміст цього приймання полягає в наступному: перший, побоюючись одержати меншу частку, буде прагнути до того, щоб розділити максимально точно.
5 «Підкреслення спільності». Приймання полягає в тому, щоб указати на ті аспекти, які поєднують опонентів: зацікавленість у позитивному результаті переговорів; взаємозалежність опонентів; прагнення уникнути подальших матеріальних і моральних втрат; наявність тривалих відносин між сторонами до виникнення конфлікту.
Тактичні приймання, що носять двоїстий характер
Можна виділити й третю групу приймань, які подібні по своєму прояву, але мають різний сенс залежно від того, у рамках якої стратегії використовуються.
1 «Випередження заперечень». Приймання зводиться до того, що учасник переговорів, початківець обговорення, указує на свої слабкі сторони, не чекаючи, коли це зробить опонент. Використання цього приймання в рамках торгу в певній мері вибиває в опонента ґрунт із‑ під ніг і викликає необхідність коректування доводів « на ходу». При прагненні вести переговори на основі інтересів метод сигналізує про бажання уникнути гострої конфронтації, визнанні певної правомірності претензій опонента.
2 «Економія аргументів» полягає в тому, що всі наявні аргументи висловлюються не відразу, а поетапно. Якщо учасники переговорів орієнтуються на позиційний торг, то це приймання дозволяє їм «притримати» частина аргументів, щоб використовувати їх у скрутній ситуації. При переговорах на основі інтересів має місце інший варіант даного приймання. «Економія аргументів» полегшує сприйняття інформації, дозволяє уникнути ігнорування того або іншого доводу опонентом.
3 «Повернення до дискусії». Приймання зводиться до того, що питання, які вже обговорювалися, знову виносяться на порядок денний. У ситуації торгу це приймання використовується для того, щоб затягти переговірний процес і уникнути прийняття угоди. Учасники переговорів, що орієнтуються на партнерський підхід, використовують це приймання в тому випадку, якщо для кого‑ те з них питання дійсно залишилося неясним.
4 «Пакетування». Полягає в тому, що кілька питань погоджуються й пропонуються до розгляду разом ( у вигляді «пакета»). «Пакет» у рамках торгу включає як привабливі, гак і малоприемлемые для опонента пропозиції. Таку «пакетну угоду» називають «продажем у навантаження». Сторона, що пропонує «пакет», виходить із того, що опонент, зацікавлений у декількох пропозиціях, прийме й інші. У рамках переговорів на основі інтересів це приймання має інший зміст. Тут «пакет» орієнтований на вв'язування інтересів з можливим виграшем для всіх учасників.
5 «Блокова тактика». Використовується на багатобічних переговорах і полягає в узгодженні своїх дій з іншими учасниками, що виступають єдиним блоком. Якщо опоненти орієнтуються на партнерський підхід, то це приймання дозволяє спочатку знайти розв'язок для групи учасників і тим самим полегшити пошук кінцевого розв'язку. При позиційному торзі приймання « блокової тактики» використовується для об'єднання зусиль, що блокують реалізацію інтересів протилежної сторони.
6 «Відхід» (тактика уникнення) може виражатися в перекладі обговорення на іншу тему або інше питання, у проханні відкласти розгляд проблеми. У рамках позиційного торгу застосовується з метою;
• не дати опонентові точної інформації;
• не вступати в дискусію, якщо, наприклад, позиція по даному питанню погано пророблена;
• відхилити в непрямій формі небажана пропозиція;
• затягти переговори.
Учасники переговорів на основі інтересів використовують «відхід» у тих випадках, коли необхідно: 1) обміркувати пропозицію: 2) погодити питання з іншими особами.
Характеристика тактичних приймань, використовуваних на різних етапах ведення переговорів, дозволяє звернути увагу на важливий аспект, що відрізняє одні приймання від інших. Цей критерій – ціль, заради досягнення якої використовується той або інше приймання. І ці мети полягають або 1) у бажанні полегшити досягнення взаємовигідного результату. 2) у прагненні до однобічного виграшу.
У першому випадку дії учасників переговорів відрізняють скоріше щирість і відкритість, а використовувані при цьому тактичні приймання коректні. Якщо ж опоненти орієнтовані на одержання однобічних переваг, то їх дії найчастіше носять схований характер. Приймання, які при цьому використовуються, називають по‑ різному: неприпустимими, спекулятивними, недозволенними. Але точніше всього їх суть відбиває термін «маніпулятивні». Маніпуляцію можна визначити як вид психологічного впливу, використовуваного для досягнення однобічного виграшу за допомогою схованого спонукання іншого до здійснення певних дій. Для того щоб нейтралізувати маніпулятивний вплив, насамперед, необхідне знання приймань такого впливу й своєчасне їхнє виявлення.
Посередництво в переговірному процесі
У тих ситуаціях, коли можливості однобічних дій учасників конфлікту практично вичерпані або ціна продовження конфлікту стає занадто високої, в опонентів залишається шанс розв'язати проблему шляхом переговорів. Однак не завжди ситуація складається таким чином, що країни готові вести прямі переговори. У цьому випадку вихід може бути знайдений через залучення до взаємодії нейтральної третьої сторони. Її участь доцільна й тоді, коли прямі переговори між конфліктуючими сторонами зайшли в тупик.
Форми участі третьої сторони
Термін «третя сторона» – широкий і збірний. Можна виділити три основні форми участі третьої сторони в урегулюванні й розв'язанні конфлікту.
1) Суд – його відрізняє чітко розроблена, законодавчо закріплена процедура розгляду, а також обов'язковість для виконання учасниками конфлікту прийнятих третьої стороною розв'язків. У цьому випадку участь третьої сторони характеризується максимальним ступенем втручання в конфлікт.
2) Арбітраж – характеризується відсутністю строгих норм, що регулюють процес обговорення проблеми; правом вибору третьої сторони самими учасниками конфлікту; обов'язковістю розв'язків, винесених третьої стороною.
3) Посередництво – це особлива форма участі третьої сторони в урегулюванні й розв'язанні конфлікту з метою надання сприяння процесу переговорів між учасниками конфлікту. Сприяючи конструктивному обговоренню й пошуку розв'язку проблеми, посередник не може разом з тим визначати вибір остаточного розв'язку, який є прерогативою конфліктуючих сторін. Тому посередник повинен відразу ж підкреслити той факт, що відповідальність за невдачу на переговорах і подальшу ескалацію конфлікту несе не третя сторона, а самі учасники конфлікту.
Важливо звернути увагу на те, що серед позначених вище форм участі третьої сторони в урегулюванні й розв'язанні конфлікту лише остання орієнтована на використання переговірного підходу.
Втручання посередника доцільно в наступних випадках:
• конфліктуючі сторони проявляють готовність до спільного пошуку розв'язку проблеми, але не можуть знайти точок дотику;
• безпосереднє спілкування учасників конфлікту серйозно ускладнене або припинене, і участь третьої сторони може сприяти зміні цієї ситуації;
• для конфліктуючих сторін важливе збереження й продовження взаємин;
• учасники конфлікту зацікавлені в контролі над прийнятими розв'язками;
• конфліктуючим сторонам важливо «зберегти особу», тобто зробити так, щоб завершення конфлікту не виглядало як поразка для жодної з них, і допомога в цьому посередника може виявитися вагомою;
• для опонентів важливим є такий аспект подолання розбіжностей, як конфіденційність.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1326;