Характеристика елементів податку

Вияснення суті податків нерозривно пов'язане з характерис­тикою понять, які відносять до податкової термінології:

1) об'єкт податку (податкова база);

2) суб'єкт податку (платник і носій);

3) джерело сплати;

4) ставка податку;

5) одиниця оподаткування;

6) податкові пільги;

7) норма оподаткування;

8) інші.

1. Об'єкт податку – це явище чи процес, наявність якого зо­бов'язує сплачувати обов'язкові платежі до централізованого фо­нду грошових коштів держави. В основу розрахунку належної до сплати суми податку покладено величину об'єкту оподаткування чи його розмір.

2. Суб'єкт податку – це та особа, на яку покладено податко­ве зобов'язання перед державою і яка несе на собі тягар по сплаті податку. До суб'єктів відносять платників і носіїв. Платник – особа, яка перераховує суму податкових зобов'язань до бюджету держави, носій – особа, на яку покладається тягар по сплаті по­датку в результаті процесу перекладання податків.

3. Джерело податку – фонд чи дохід, з якого податок спла­чується і проводяться розрахунки з бюджетом.

4. Ставка податку – офіційно встановлений розмір податку, що забезпечує обчислення належної до сплати суми податку. Іс­нує три методи побудови податкових ставок:

1) інтуїтивний – органи державної влади, які запроваджу­ють податок, встановлюють ставку на власний розсуд (інтуї­тивно);

2) емпірично-аналітичний – законодавець запроваджує став­ки на основі аналізу за попередній період і певних емпіричних висновків;

3) економіко-математичного моделювання – забезпечує встановлення ставок на основі побудови моделей і врахування впливу основних факторів (інтереси держави, платників, суспіль­ства).

5. Одиниця оподаткування – своєрідний масштаб вимірю­вання податкової бази, що закладається в основу розрахунку на­лежної до сплати суми податку. Вона виражається в грошовому і абсолютному виразі.

6. Податкові пільги – це використання законних форм зме­ншення податкових зобов'язань перед державою. Існує чотири їх види:

1) повне звільнення платників від оподаткування;

2) повне або часткове звільнення об'єкта оподаткування чи податкової бази та використання неоподаткованого мінімуму;

3) зниження податкових ставок і використання нульової ставки;

4) зменшення належної до сплати суми нарахованого податку.

7. Норма оподаткування – встановлення певного співвід­ношення між сумою податкових надходжень за певний період і податковою базою або іншим показником.

 


 








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 460;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.