Богословсько-теологічний і науковий підходи

до питання про генезис релігії.

 

В рішенні проблеми походження релігії можна виділити два протилежні підходи: богословсько-теологічний і науковий.

Прихильники першого спираються на викладену в перших двох главах Біблії розповідь про те, як Бог створив людину з праху земного, вдихнув в неї „душу живу” і дав віру в себе.

Аж до середини ХІХ ст. Біблія як священна, богодуховенна книга мала своєрідний імунітет від критики науки, що був затверджений суворими правилами церковних установ. Будь-які спроби розглянути біблейський текст під лінгвістичним або історичним кутом зору тривалий час вважалися святотатством і замахом на релігійні вірування.

Зовсім іншу на відміну від богослов’я трактовку виникнення релігії дає наука. Наука розглядає релігію як важливий складовий елемент культури і застосовує при вивченні питання про її походження всі наукові методи дослідження.

Історичні факти свідчать, що приблизно на протязі 3 млн. років відбувався процес становлення людства.

Цей процес пройшов ряд важливих етапів і приблизно 35-40 тис. років тому завершився формуванням сучасного типу людини, людини роду Homo Sapiens (людини розумної).

Ця людина досить різко відрізнялася від своїх попередників фізичною побудовою, фізіологічними та психологічними характеристиками, була здатна до створення понять і певного рівня абстракцій.

На основі історичних фактів, досягнень археології, антропології, етнографії, порівняльного мовознавства та інших наук були зроблені висновки, що вже в цей період історії можна говорити про наявність релігії.

Таким чином, релігія існує з того часу, як сформувалась людина сучасного типу, людина мисляча. Релігія формувалась разом з формуванням людства як частина його життя, його культури.

Про наявність релігійних вірувань в цей період історії говорить практика поховань первісних людей.

Вона свідчить, що первісні люди мали уявлення про те, що поряд з реальним світом був світ інший, де проживали померлі.

Релігійні вірування відображені і в печерному живописі.

Аналіз цих малюнків дозволив вченим зробити висновок про те, що первісна людина вірила в існування особливого роду зв’язку між людьми і тваринами, а також в можливість впливу на поведінку тварин з допомогою деяких магічних прийомів.

І все ж археологічних та етнографічних фактів для відповіді на питання про походження релігії явно недостатньо.

І тут наука вступає на хиткий ґрунт, а вчені вимушені звернутися до гіпотез, для підтвердження яких недостатньо емпіричного матеріалу.

 








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 722;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.