Категорія „розвитку”.
Як і будь-яка справді наукова теорія, діалектика повинна сформулювати свої основні закони і визначити свої основні наукові поняття і категорії.
Однією з найважливіших таких категорій є категорія „розвитку”.
Зрозуміло, що розвиток в живій природі відрізняється від розвитку космологічного, який містить в собі зміни у Всесвіті. Так само розвиток окремої людини відрізняється від розвитку суспільства в цілому.
Не дивлячись на ці відмінності, люди вміють якимось чином відрізняти процеси і явища, що розвиваються (навіть в будь-якій формі) від тих, що не розвиваються.
Риси і особливості, що характерні для будь-якої форми і виду розвитку, охоплюються і відображуються саме філософською категорією „розвитку”.
По мірі того як поглиблюються і поповнюються наші знання відносно законів діалектики, і наше розуміння розвитку стає більш складним і глибоким.
Але для того, щоб почати обговорення основних законів діалектики, нам необхідно мати якесь попереднє розуміння розвитку.
Воно виділяє і фіксує особливості розвитку, що відрізняють його від усіх інших форм руху і змін, які відбуваються у світі.
Ці основні риси і особливості всякого розвитку вбачаються у слідую- чому:
1. В процесі розвитку, на відміну від інших форм руху, з’являється щось таке, чого не існувало раніше.
2. Процес розвитку незворотний.
3. Кожний конкретний процес розвитку має свої власні джерела і властиву йому форму.
4. Розвиток має напрямок у часі: від минулого через теперішнє до майбутнього.
5. Кожний момент або етап цього процесу розвитку обумовлений попереднім становищем і в свою чергу обумовлює наступне становище.
Перелічені ознаки розвитку, баченого в узагальненій формі, утворюють зміст філософської категорії „розвитку”.
Саме ця категорія лежить в основі діалектичної концепції розвитку, тобто розробленого, аргументованого філософського вчення, що спирається на досягнення науки.
Це вчення протистоїть метафізичній концепції, яка розглядає розвиток спрощено, зводячи його до простих видів і типів руху.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 558;