Поняття матерії.
Людину оточує безліч найрізноманітніших речей, процесів, явищ.
І все ж, не дивлячись на цю різноманітність, в них є одна загальна відмінна риса, яка їх об’єднує: вони існують поза свідомістю людини і незалежно від неї.
Ми кажемо, що вони матеріальні. Що ж ми розуміємо під категорією „матерія”?
Матерія є філософська категорія для визначення об’єктивної реальності, яка дана людині в її відчуттях, яка копіюється, фотографується, відображується нашими відчуттями, існуючи незалежно від них.
З цього визначення виходить, що:
1. Значення категорії „матерія” охоплює весь оточуючий людину світ, все, що не є свідомістю і знаходиться поза нею;
2. Розуміння категорії „матерія” вбачається в тому, що єдиною, основною і найважливішою ознакою будь-якого матеріального предмету, властивості або процесу є їх об’єктивність, незалежність від свідомості;
3. Категорія „матерія” може бути вжита, не тільки стосовно явищ природи, але й по відношенню до суспільства, до суспільних процесів, що відбуваються та існують поза свідомістю людини і незалежно від неї;
4. Всі матеріальні процеси і явища пізнаються людиною, або відображуються в її свідомості, на основі відчуттів, чуттєвого сприйняття.
Отже, матерія – це об’єктивна реальність, яка існує поза свідомістю людини і незалежно від неї.
На протязі багатьох століть не вщухала боротьба думок щодо визначення матерії.
Суб’єктивний ідеалізм взагалі заперечує існування матеріального світу.
Об’єктивний ідеалізм визнає існування матерії поза і незалежно від свідомості людини, але при цьому стверджує, що матерія вторинна, похідна по відношенню до абсолютної ідеї, світового духу, або божого замислу, який утворив світ.
Принципова відмінність діалектико-матеріалістичного розуміння матерії від ідеалістичного полягає в тому, що матерія визнається існуючою поза і незалежно від людської свідомості, вічною, ніким не створеною, такою, яку неможливо знищити, нескінченою в часі і просторі.
Саме тому свідомість, яка не є вічною, залежить від матерії, тоді як матерія від свідомості не залежить.
В цьому розумінні свідомість і є вторинною, похідною по відношенню до матерії.
Найважливіші властивості матерії та основні форми її існування – це рух, час, простір і відображення.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 730;