Введення поправок до цін продажів аналогів
Після того як визначено і проаналізовано всі елементи порівнянь між зіставними продажами і оцінюваною нерухомістю, необхідно ввести відповідні поправки (грошову або відсоткову) в ціни продажів.
Якщо зіставний продаж кращий за оцінювану нерухомість, то до її ціни вводять від’ємну поправку; якщо зіставний продаж гірший від оцінюваної нерухомості – додатну поправку.
Більшість оцінювачів вважають за краще (по можливості) розраховувати поправки в грошовому виразі.
У минулому багато поправок основувалися не більше, ніж на наукових припущеннях. Серйозна оцінна практика вимагає, щоб поправки були засновані на даних ринку.
У методі зіставлення цін продажів важливим процесом є приведення ціни уже проданих об’ктів до ціни, яка відповідала б цінам на момент оцінки.
Величина поправки, яка виникає у зв’язку з цим, визначається наступними методами:
- аналізу пар продажу;
- аналізу повторного продажу;
- аналізу зміни темпу цін;
- аналізу багатоступеневої регресії.
Суть методу аналізу пар продажу («зіставних пар») полягає в тому, що вартість нерухомості визначають на підставі проданих інших подібних нерухомостей.
Якщо за певний час проміжок часу були продані нерухомості, подібні до оцінюваної, і між ними є незначні фізичні відмінності, то з урахуванням цих різниць коригують ціни проданих об’єктів, вводячи поправки за проміжок часу – продаж-оцінка.
Так, наприклад, два співставимі будинки, які розташовані недалеко один від одного, продані з різницею в п’ять місяців відповідно за 96000 і 96600 грн. При цьому перший будинок має огорожу, вартість якої на 100 грн. вища, ніж у другого.
Технологічна схема рішення даної задачі наступна:
- приводять ціну першої нерухомості до ціни другої з врахуванням фізичних відмінностей (огорожі):
96000 – 100 = 95900 грн.;
- визначають середню місячну зміну ціни:
(96600 – 95900) : 5 = 140 грн.,
- визначають середню зміну ціни за місяць у відсотках:
.
Якщо відомі результати оцінки з багатьох угод, то можна за наведеною вище схемою розрахувати середнє значення зміни ціни в часі.
Маючи це середнє значення, можна коригувати ціни нерухомості на момент оцінки, згідно з формулою
, (8.8)
де Сt – ціна, відкоригована на момент оцінки;
С – ціна продажу;
ч – середнє значення зміни цін, що припадає на одиницю часу (місяць, рік);
t – проміжок часу (продаж-оцінка).
Так, наприклад, відповідно до формули (8.8) відкоректована ціна об’єкта вартістю 96000 грн., проданого за п’ять місяців перед іншою нерухомістю при середньому значенні зміни цін за місяць рівному 0,15 %, на дату оцінки буде:
.
Якщо відомі ціни перепродажу нерухомості, використовують метод аналізу повторного продажу. Технологія оцінки в даному методі простіша, порівняно з методом аналізу пар продажу. Однак цей метод має певні обмеження в зв’язку з невеликою кількістю угод перепродажу.
Суть методу аналізу зміни темпу цін полягає в тому, що на основі досліджень залежності ціни С продажу нерухомості і її вартості V визначають коефіцієнти К темпу зміни цін, які являють собою функцію часу t (рис. 8.5), тобто:
(8.9)
Рисунок 8.5 - Графік зміни темпу цін
Використовуючи даний графік (рис 8.5), знаходять середню зміну ціни за місяць:
.
У даному випадку приведення ціни продажу на момент оцінки виконують за формулою (8.9), тобто:
.
Якщо коефіцієнти зміни цін є різними в певних часових інтервалах, то можна використати залежність:
, (8.10)
де – зміни цін відповідно за час .
Так, наприклад, якщо припустити, що оцінюється нерухомість вартістю 96000 грн., яка була продана 12 місяців перед тим і в перші два місяці після оцінки коефіцієнт k1 складав 2 відсотки (k1=2%), в наступні чотири місяці - k2=5 % і в останні місяці коефіцієнт k залишався без змін, відповідно до формули (8.10), отримаємо:
.
Перевагою даного методу є те, що його результати можна використати для аналізу нерухомості значної кількості угод. Одночасно графічне представлення дозволяє прогнозувати поведінку ринку.
У випадках великої кількості угод і суперечливих вихідних даних можуть використовуватись статистичні методи і, особливо, регресійний аналіз.
Застосування методу регресії для оцінки нерухомості дозволяє достовірніше визначити ціну, а також встановити взаємозв’язок між різними чинниками, які впливають на оцінку.
У найпростішому вигляді дану залежність можна представити виразом:
, (8.11)
де У – ціна об’єкта;
в – коефіцієнт одиниці порівняння;
х – кількісні параметри оцінюваної нерухомості.
В більшості випадків використовують залежність:
, (8.12)
де а, с, …n – поправки.
Покажемо практичну реалізацію даної методики. Нехай вартість 1 кв.м площі становить 800 грн, площа будівлі – 100 м2. Оцінювана будівля на 4200 грн дорожча від базової вартості завдяки кращому стану та дешевша на 2200 грн через гірше розташування.
У цьому випадку вартість оцінюваної будівлі, згідно формули (8.12), складе:
.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 935;