Фонди пенсійного забезпечення як суб’єкти пенсійної системи
Матеріальною основою пенсійного забезпечення є фонди:
Ø Пенсійний фонд України;
Ø накопичувальний пенсійний фонд;
Ø недержавні пенсійні фонди.
Пенсійний фонд – самоврядна неприбуткова установа, що здійснює свою діяльність на підставі статуту. Пенсійний фонд проводить збір, акумулює та облікує страхові внески, призначає пенсії, оформляє документи на її виплату, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, здійснює контроль за цільовим використанням коштів.
Втім, Законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що з дня набуття чинності закону, впродовж п’яти років Пенсійний фонд функціонує як центральний орган виконавчої влади. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Органи Пенсійного фонду – Головні управління Пенсійного фонду (рис. 21)
Рис. 21. Схема Пенсійного фонду України.
Відповідно до покладених завдань на Пенсійний фонд, правління його визначає поточні та перспективні завдання:
Ø в межах своїх компетенцій розробляє прогнозні показники соціально-економічного розвитку та проекту бюджету України;
Ø планує доходи та видатки Пенсійного фонду: розглядає і затверджує бюджет Пенсійного фонду на наступний період; затверджує документи нормативного характеру, що регламентують діяльність Пенсійного фонду;
Ø визначає порядок надходження та обліку коштів Пенсійного і Накопичувального фондів;
Ø організовує і здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду;
Ø здійснює перерозподіл коштів Пенсійного фонду України між регіонами задля забезпечення виплат коштами, що фінансуються за його рахунок;
Ø забезпечує збирання і акумулювання страхових та інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду; повне та своєчасне фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інше;
Ø проводить перевірки правильності сплати на обов’язкове державне пенсійне страхування;
Ø проводить тендери щодо організацій, які здійснюватимуть виплату та доставку пенсій;
Ø відповідно до міжнародних договорів України здійснює переказування пенсій громадянам за місцем проживання за кордоном;
Ø в межах своєї компетенції співпрацює з міжнародними організаціями, бере участь у підготовці та укладанні міжнародних договорів України в межах пенсійного забезпечення.
Система органів управління Фондом має вертикальну структуру, яка відповідає адміністративно-територіальному устрою: наглядова рада; правління Пенсійного фонду; виконавча дирекція; територіальні органи в АРК, областях, містах Києві та Севастополі; районні та міські управління.
Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою.
Нагляд та контроль з боку держави за ефективним використанням коштів Пенсійного фонду здійснює Міністерство фінансів України та Рахункова Палата, а за діяльністю уповноваженого банку – здійснює Національний банк України.
Накопичувальний пенсійний фонд.Відповідно до закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” ст.1. Накопичувальний пенсійний фонд є цільовим позабюджетним фондом, який акумулює страхові внески застрахованих осіб, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках та інвестуються з метою отримання інвестиційного доходу на користь застрахованих осіб, та суми пені, що нараховуватимуть за несвоєчасну сплату обов’язкових страхових внесків до цього фонду.
Втім, сукупний інвестиційний дохід формується за рахунок:
Ø прибутку, отриманого від інвестування пенсійних активів накопичувального фонду;
Ø відсотків, що нараховуються на пенсійні активи, розміщені на банківських депозитних рахунках;
Ø доходу від інших видів інвестування.
Законом (ст.88, 89) визначені напрями інвестування коштів Накопичувального фонду та граничні межі інвестування коштів в ті чи інші напрями (табл. 19).
Слід відзначити, що страхові внески до Накопичувального фонду (розмір відрахувань не може перевищувати 7 відсотків) та інвестиційний дохід не підлягають оподаткуванню.
Таблиця 19
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 709;