Державні соціальні гарантії в Україні

Основними державними соціальними гарантіямив Україні відповідно до закону [3] визначені:

- мінімальний розмір заробітної плати;

- мінімальний розмір пенсії за віком;

- неоподатковуваний мінімум доходів громадян;

- розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат.
Інші державні соціальні гарантії[3]:

- рівень життя населення; що постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;

- рівень оплати праці працівників різної кваліфікації в установах та організаціях, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів;

- стипендії учням професійно-технічних та студентам вищих державних навчальних закладів;

- індексація доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін;

- надання гарантованих обсягів соціально-культурного, житлово-комунального, транспортного, побутового обслуговування та обслуговування у сфері освіти, охорони здоров'я, фізичної культури та спорту, торгівлі та громадського харчування;

• забезпечення пільгових умов задоволення потреб у товарах та послугах окремим категоріям громадян, які потребують соціальної підтримки.

1 Держаза гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів [3].

Хоча в Законі України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» і зазначено, що основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом споживання, не можуть бути нижчими про­житкового мінімуму[3], поки що ця норма закону не діє. В Україні діють перехідні положення, згідно з якими Законом України «Про Державний бю­джет» на відповідний рік визначається рівень забезпечення прожитково­го мінімуму (гарантований мінімум) для призначення окремих видів дер­жавної соціальної допомоги, а також визначаються розміри або рівні інших видів державної соціальної допомоги (так, у 2002 р. прожитковий мінімум становив 342 грн, а гарантований мінімум був визначений у розмірі 80 грн на місяць на одну особу). Кабінету Міністрів України надається право збіль­шувати протягом року рівень забезпечення прожиткового мінімуму виходячи з фінансових ресурсів держави. Не краща ситуація і з іншими соціальними гарантіями. Мінімальна трудова виплата (розрахунковий розмір мінімаль­ної пенсії за віком + цільова грошова допомога), що здійснювалася відпо­відно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», на 1 квітня 2002 р. становила 86,9 грн [12, 23]. Встановлений законом розмір мінімальної за­робітної плати на 31.12.2003 р. становив 145 грн (з 01.01.2003 - 165 грн).

Однією із встановлених державних соціальних гарантій є індексація доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня грома­дян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Індексація- механізм підвищення грошових доходів громадян, що дає можливість частково або повністю відшкодувати їм подорожчання спожив­чих товарів і послуг [1].

Індексація може здійснюватися двома шляхами:

1)збільшення доходів на певний відсоток через певний час (раз на рік, на квартал);

2)шляхом коригування доходів відповідно до зростання рівня цін на наперед визначений відсоток [13, 287].

Відповідно до чинного в Україні законодавства індексація грошових доходів громадян провидиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 % [2].

Серед визначених законом державних гарантій передбачено забезпе­чення пільгових умов задоволення потреб у товарах та послугах окремим категоріям громадян, які потребують соціальної підтримки.








Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 1763;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.009 сек.