Види і форми соціальної допомоги
1. Матеріальна допомога надається в таких формах:
• грошова;
• безготівкова;
• близька до готівки;
• натуральна.
2. Послуги.
Матеріальна допомога спрямована на підвищення рівня добробуту особи. Грошова допомога - форма матеріальної допомоги, що полягає у грошових виплатах готівкою.
Безготівкова допомога - форма матеріальної допомоги, що полягає у зменшенні фінансових зобов'язань особи. Може представляти собою:
• зменшення вартості товарів чи послуг у вигляді пільг на оплату вартості, субсидій;
• зменшення податкових зобов'язань.
Близька до готівки допомога - форма матеріальної допомоги, що передбачає використання певних замінників грошей, як-от спеціальних талонів, карток тощо, які дають право отримати товар чи послугу безоплатно або зі зменшенням вартості.
Пільга - повне або часткове звільнення певних категорій громадян (за ознакою віку, статі, посади, заслуг, місця проживання тощо) від дотримання встановлених законом загальних вимог і правил, виконання певних обов'язків [1, 120].
Надання пільг ґрунтується на принципі відшкодування витрат підприємствам, які надають послуги (житлово-комунальні, транспортні, зв'язку тощо). Розрахунки за зазначеними видатками здійснюються в основному у безготівковій формі [3].
Пільги можна класифікувати за [3]:
• періодичністю їх надання (одноразові, щомісячні);
• ступенем персоніфікації (одноособові, сімейні);
• спрямованістю (категорії населення).
Серед механізмів соціального захисту можна виділити пільгу, як переважне право (привілей) - передбачене законодавством виняткове, особливе право певних категорій громадян на звільнення від дотримання чи виконання загальних вимог, правил, обов'язків [1,120], приміром, позачергове встановлення квартирного телефону, позачергове або першочергове забезпечення житлом, зарахування до навчальних закладів поза конкурсом тощо.
Натуральна допомога - форма матеріальної допомоги, що полягає в наданні індивіду певних товарів (продуктів харчування, одягу, медикаментів), яке не передбачає оплати за них ні в грошовій, ні в близькій до готівки (талони, картки) формах.
Допомога також може надаватись у вигляді послуг. Соціальні послуги -вид діяльності, спрямований на задоволення основних соціальних потреб індивіда (інформаційних, освітніх, у медичній, психологічній допомозі тощо) з метою сприяння його успішному соціальному функціонуванню. Можуть надаватись у вигляді соціального, профорієнтаційного, психологічного та юридичного консультування, допомоги в пошуку роботи, медичної допомоги, а також освітні послуги, побутові послуги по догляду вдома одиноких непрацездатних громадян тощо. Можуть надаватися територіальними центрами обслуговування одиноких непрацездатних громадян, центрами зайнятості, соціальними службами для молоді, реабілітаційними центрами, закладами освіти та охорони здоров'я. Процес надання соціальної допомоги являє собою соціальне обслуговування.
Окремо слід виділити соціальне обслуговування в стаціонарних закладах.
Соціальне обслуговування в стаціонарних закладах - одна з форм соціального захисту населення, яка полягає в специфічній організації соціальної допомоги, ІЦо складається з сукупності дій по забезпеченню притулку, послуг та натуральної допомоги, її особливістю є концентрація різних послуг (побутового, медичного, реабілітаційного характеру), натуральної допомоги (у вигляді харчування, ліків, одягу тощо) і можливість користування інфраструктурою та інвентарем (приміщенням, меблями, електропобутовими приладами) в одному місці. Соціальне обслуговування здійснюється у таких стаціонарних (інтернатних, резидентних) закладах, як психоневрологічні інтернати, дитячі будинки, геріатричні пансіонати, кризові центри тощо.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 1003;