Електричні методи дослідження свердловин
Електричні методи дослідження розрізів свердловин базуються на відмінності електричних властивостей гірських порід. До таких властивостей відносяться питомий електричний опір ρ (або електропровідність σ); діелектрична (абсолютна) проникність eа, природна електрохімічна активність А, компонентами якої можуть бути дифузійно-адсорбційна Аqa, фільтраційна Аф і окисно-відновна Аов активність, електрична поляризованість (сприйнятливість) æe, або викликана електрохімічна активність Ав і час релаксації τв; об’ємна æ магнітна сприйнятливість.
Електричні методи дослідження розрізів свердловин базуються на вивченні електричних полів різної природи в гірських породах. Електричні поля діляться на природні і штучні. Природні електричні поля зумовлені електрохімічними процесами, магнітотелуричними струмами та іншими явищами. Штучні електричні поля створюються в гірських породах генераторами змінного чи постійного струму різної потужності. За характером зміни в часі розрізняють статичні, стаціонарні (постійні), квазістаціонарні (квазіпостійні - частота поля до сотень герц) і змінні електромагнітні поля. Змінні поля діляться на низькочастотні (частота поля від сотень герц до сотень кілогерц) і високочастотні (частота поля від сотень кілогерц до сотень мегагерц).
7.3.1 Метод потенціалів власної поляризації (ПС)
Величина Uпс замірюється у свердловині за допомогою вимірювальних електродів М і N. Електрод М, з’єднаний кабелем з вимірювальною апаратурою, поміщається у свердловину і пересувається вздовж її осі, а електрод N закріплюється нерухомо поблизу устя свердловини. Різниця потенціалів ∆Uпс, яка виникає між електродами М і N ∆Uпс=Uпс,М-Uпс,N, де Uпс,М і Uпс,N-потенціали природного електричного поля в точках М і N реєструється наземною апаратурою.
Точкою запису кривої ПС є електрод М. Різниця потенціалів записується в мілівольтах.
Виникнення потенціалів власної (спонтанної) поляризації обумовлені такими фізико-хімічними процесами:
1) дифузією солей із пластових вод у промивну рідину і навпаки, а також адсорбцією іонів на поверхні мінералів, що складають гірську породу;
2) фільтрацією води із промивної рідини в породи і пластових вод у свердловину;
3) реакціями окислення і відновлення, що відбуваються у породах і на контакті їх з промивними рідинами, а також металами.
В результаті цих процесів виникають дифузійно-адсорбційні Uда, фільтраційні Uф і окисно-відновні потенціали Uов. Величина і знак потенціалів Uда, Uф і Uов визначаються співвідношенням мінералізації пластових вод і фільтрату промивної рідини (ПР), мінеральним складом і структурою гірських порід та іншими факторами. Таким чином, вимірювання потенціалів природного електричного поля дає можливість одержати інформацію про літологію розрізу свердловин і колекторські властивості порід, про наявність в них корисних копалин.
Дифузійно-адсорбційні потенціаливиникають при наявності контактних розчинів електролітів пластової води концентрації Cв і фільтрату промивної рідини концентрації Сф. Величина дифузійної електрорушійної сили (ЕРС) визначається формулою Нернста
де: - коефіцієнт дифузійної ЕРС
×
У цьому рівнянні lк, lа - рухливість катіона і аніона; nк, nа, zк, zа - число катіонів і аніонів на які дисоціює одна молекула електроліту; T - абсолютна температура; P - універсальна газова постійна, що дорівнює 8,3 Дж/0 С×М; F - число Фарадея, що дорівнює 96 500 Кл.
При зростанні вмісту в породі глинистого матеріалу Ада зростає. У свердловині проти однорідних високодисперсних глинистих порід виникає найбільша додатна величина різниці потенціалів Uда. Найменшими значеннями Ада характеризуються чисті піщанисті і карбонатні породи з високою пористістю і проникливістю, де переважають потенціали дифузії.
Фільтраційні потенціаливиникають як результат течії рідини через гірські породи при певних умовах. Такі потенціали ще мають назву потенціалів течії. Потенціал фільтрації для гірських порід в умовах свердловини
де: Аф - фільтраційна активність досліджуваної породи, rф питомий опір промивних рідин, m - показник степені, який залежить в оберненій пропорційності від ємності обміну qn породи; n - емпіричний коефіцієнт, що змінюється від 0,5 до 1; величина ∆Р=Рс-Рпл – перепад тисків між свердловиною Рс і пластовим Рпл.
Потенціали фільтрації виникають при значно прісних промивних рідинах (ρф>10 Ом×м) і однорідній глинистій корці, досягаючи при цьому декількох десятків мілівольт.
Окисно-відновні потенціали Uов виникають у свердловинах при наявності хімічних реакцій, що відбуваються між тілами з електронною провідністю та електролітами промивної рідини і пластових вод. Такі потенціали виникають в сульфідах, кам’яному вугіллю, графіті і інших гірських породах. Під час оксидації речовини відбувається втрата електронів і тіло заряджується позитивно - так утворюються окисно-відновні потенціали. Наприклад, при наявності піриту в породі виникають позитивні аномалії, теж саме спостерігається напроти вугілля. У випадку реакції відновлення картина зворотна: тверда поверхня набуває додатній заряд, а водний розчин - від’ємний.
Отже, джерелами потенціалів природної електричної поляризації Uпс є диференційно-абсорбційні потенціали, потенціали фільтрації і окислювально-відновні потенціали.
Для геологічної інтерпретації діаграм ПС використовують як абсолютні значення амплітуд ∆Uпс проти окремих пластів, так і відносні значення
,
де: ∆Uпс,max - максимальне значення амплітуди ПС у розрізі, який вивчається.
За даними методу ПС виділяються проникні пласти; визначаються границі пластів; проводиться кореляція пластів; виділяються у розрізі свердловини шари антрацитів, графітів, сульфітів та ін.
Для пористих і проникних шарів, які ненасичені мінералізованою пластовою водою (rв<rф), характерні від’ємні потенціали. Лінія, яка відповідає потенціалу в глинах, має назву “нульова лінія глин”. Крива Uпс не має нуля і розміщується довільно у відведеній для неї смузі діаграми.
“Нульова лінія глин” проводиться як дотична до максимальних значень потенціалу Uпс проти потужніх однорідних глинистих товщ. Ця умовна лінія, звичайно, знаходиться на діаграмі ліворуч (рис. 7.2).
Величина і знаки потенціалів визначаються співвідношенням мінералізації пластових вод і промивної рідини, мінеральним складом і структурою гірських порід, товщиною пластів та інших факторів.
Проти руд, які характеризуються електронною провідністю спостерігаються високі додатні потенціали власної поляризації.
Рисунок 7.2 Криві ПС
1 – проникний шар, 2 – непроникний шар
Границі пластів, товщина яких більше 2-4 діаметрів свердловини, на діаграмі потенціалу Uпс визначаються по точках аномалії Uпс , які рівні половині максимальної аномалії, що відповідає центру пласта.
Дата добавления: 2015-06-27; просмотров: 1885;