Містобудування і містобудівна діяльність. Містобудівне проектування. Загальні положення

Містобудування і містобудівне проектування.

Структура і об'єкти містобудівної діяльності.

Основні поняття і терміни містобудівної теорії

Містобудування і містобудівна діяльність. Містобудівне проектування. Загальні положення

Містобудування - це особлива галузь багатосторонньої архітектурної діяльності, спрямованої на комплексне формування середовища населених місць - міських та сільських поселень і систем розселення. Містобудування охоплює широке коло питань, пов'язаних із розвитком і реконструкцією існуючих та будівництвом нових поселень, питань по законодавчому регулюванню, соціальному та економічному плануванню, архітектурному та інженерному проектуванню, науковим дослідженням і організації будівельного виробництва.

Згідно з державними будівельними нормами ДБН 360-92** "Містобудівництво. Планування та забудова міських та сільських поселень" і ДБН Б.2.4-1-94 "Планування і забудова сільських поселень" проектування міських та сільських поселень повинно грунтуватися на законах України, які мають основоположне значення для містобудування, і на регіональних програмах з рішення важливих соціальних, економічних та екологічних проблем.

Міські та сільські поселення слід проектувати як елементи єдиної системи розселення України із урахуванням територіально-адміністративного ділення, соціально-економічного та природно-містобудівного районування.

Основою проектування планування та забудови міських і сільських поселень служить попередньо розроблена концепція їх соціально-економічного розвитку, яка забезпечує реалізацію прав і свобод населення у відповідності із Конституцією України.

Містобудівне проектування направлене на комплексну організацію і формування матеріально-просторового і духовного середовища для громадської життєдіяльністі в різних населених пунктах і районах розселення країни. Саме на етапі проектування повинні закладатися повноцінні комплексні умови для організації громадського виробництва, праці, побуту і відпочинку населення, умови для збереження та покращення навколишнього середовища та інш., які, в свою чергу, повинні забезпечити рівні можливості для щасливого життя багатьох поколінь людей.

Сформувавшись як особливий розділ архітектури, пов'язаний з плануванням міст, сільських поселень та їх складових елементів, містобудування і сьогодні зберігає риси, властиві архітектурі як мистецтву.

Користь, міцність, краса, які складають цілі і задачі архітектури і будівництва, зберігають належність і до містобудування.

Але містобудівне проектування все ж таки принципово відрізняється від проектування окремих будівель, споруд та їх комплексів. Відміни містяться як у специфіці об'єктів проектування, так і у самому процесі проектування. Об'єктами містобудівного проектування, як правило, є дуже значні за розміром територіальні системи. Тому, вирішуючи просторово-планувальну організацію середовища таких систем і об'єктів, з урахуванням особливостей їх форми, переважно распластаної у горизонтальному напрямку, містобудівне проектування традиційно виконують у вигляді двомірних креслень - планів територій. Через це застосовується і інша назва містобудівного проектування - планування населених місць.

Крім того, специфічною рисою містобудівного проектування, на відміну від "об'ємного", виступає те, що містобудівні об'єкти завжди включають до себе елементи навколишнього природного середовища. Тому при містобудівному проектуванні особливу увагу приділяють питанням рівноваги природних і техногених складових у процесі розвитку міст, сільських поселеннь або районів розселення.

Отже, містобудівне проектування — це галузь архітектурної діяльності, яка пов'язана з організацією середовища в межах певних територій. У поняття "організація середовища" входять:

формування функціональної структури міських та сільських поселень, тобто розподіл містобудівного простору на різні функціональні зони згідно з їх призначенням;

просторово (об'ємно)-планувальна організація структури забудови поселень;

утворення систем інженерної підготовки та обладнання територій поселень, систем архітектурного благоустрію та озеленення;

формування мережі вулиць і доріг для транспорту і пішоходів;

формування системи культурно-побутового обслуговування населення поселень;

утворення системи заходів по збереженню і раціональному використанню цінних природних ресурсів та охороні навколишнього середовища, охороні пам'ятників історії і культури та інш.

Містобудівне проектування як галузь архітектурної діяльності має подвійний характер. З одного боку, воно пов'язане з вирішенням композиційно-художніх задач містобудування, з другого - з інженерно-технічними проблемами, які включають підготовку проектної документації для будівництва. Художньо-композиційна сторона містобудівного проектування є головною в освіті архітекторів, а інженерна - в освіті інженерів-будівельників. Тому в даному виданні основна увага далі приділяється розгляданню інженерно-технічих аспектів містобудівного проектування, що відповідає специфіці фахової підготовки спеціалістів - будівельників.

 








Дата добавления: 2015-06-12; просмотров: 3218;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.