Містобудівні об'єкти верхніх територіальних рівней
Єдина і регіональні системи розселення
На самому верхньому рівні містобудівного планування розробляється концепція єдиної системи розселення країни, в якій визначається загальна спрямованість формування розселення її населення, містобудівного освоєння її території і розвитку розташованих на ній населених місць. Концепція єдиної системи розселення відображує соціально-економічну стратегію розвитку суспільства, визначаючи задачі такої територіальної організації господарства і розселення, яка зможе найбільш сприяти підвищенню матеріального і культурного добробуту всього народу в різних районах розселення на основі раціонального використання ресурсів, охорони і поліпшення стану навколишнього середовища.
Єдину систему розселення формують системи розселення різних рівней. Прийнято розрізняти регіональні і локальні системи розселення. Містобудівні концепції розвитку регіональних систем розселення розробляються в схемах регіонального розселення. Зміст містобудівних задач на цьому рівні визначається вимогами розвитку і удосконалення територіальної структури єдиного народногосподарського комплексу країни, спеціалізації і пропорційного розвитку господарств крупних економічних районів. При визначенні меж містобудівних систем на регіональному рівні враховуються чинники як економічні - формування територіально-виробничих комплексів макрорівня, так і неекономічні - природні, адміні-стративні.
Регіональні схеми розселення являють собою довгострокові концепції, які визначають загальну спрямованість територіального розвитку розселення і населених місць.
Регіональні системи розселення підрозділяються на системи субрегіонального і локального рівней, котрі являються об'єктами районного планування.
Районе планування
Районне планування здійснюється на двох рівнях (стадіях): схем та проектів. Спочатку розробляються схеми районного планування для областей, потім у більш крупному масштабі -проекти районного планування, які охоплюють частини адміністративних районів.
У схемах районного планування розкриваються можливості територіально-господарського розвитку областей. Охоплюючи усю країну, система схем районного планування дозволяє визначити напрямок у вирішенні крупних економічних проблем, намітити території - місця для головних найбільш значних народногосподарських новобудов.
До основних задач схем районного планування відносять:
виявлення природних, територіальних, економічних і трудових ресурсів, можливостей їх раціонального і комплексного використання;
визначення напрямків взаємозв'язаного розміщення промислового, цивільного сільськогосподарського, транспортного і рекреаційного будівництва;
визначення видів та форм поселень і перспектив їх розвитку;
визначення перспектив водозабезпечення, енергопостачання, розвитку транспортних та інженерних комунікацій міжселищного значення, тобто у системах розселення;
розміщення районів і зон тривалого та тимчасового відпочинку, лікування, туризму;
розроблення комплексу заходів, необхідних для охорони природного середовища;
обгрунтування економічного районування областей та виділення наступного етапу - етапу проектів районного планування.
Виявлені в схемах районного планування можливості економічних районів знаходять конкретну реалізацію в проектах районнного планування. Проекти районного планування здійснюються в першу чергу для найбільш перспективних територій. У них повинні бути відображені наступні задачі:
визначення перспективної чисельності населення району в цілому і його окремих населених пунктів;
розроблення конкретних пропозицій з розвитку культурно-побутового обслуговуванння та масового відпочинку населення;
розроблення конкретних пропозицій з організації водозабірних та очисних споруд, водоводів, трас автодоріг, газопроводів, ліній електропередач та інших інженерних і транспортних комунікацій;
визначення конкретних заходів з очищення і охорони повітряного та водного басейнів району, виділення заповідників, заказників, природних парків, водоохоронних та санітарно-захисних зон.
Схеми та проекти районного планування виконуються для двох етапів: першої черги -7...10 років і розрахункового терміну - 25...30 років. Принципові напрямки народногосподарського розвитку територій, охоплених районним плануванням, визначають і на більш віддалену перспективу. Реалізація задач районного планування для міст та інших населених пунктів здійснюється через генеральні плани, які розробляються на розрахунковий термін - 25 ...30 років.
Комплексна оцінка можливостей економічних районів, яка проведена на стадії схем районного планування, визначає головний народногосподарський напрям і перспективи розвитку того чи іншого району - промисловий, сільськогосподарський, курортний та ін. При складанні проектів районного планування таких територій перевага визначеної галузі народного господарства обгрунтовується на основі комплексного підходу до проблем планування району в цілому.
Промислові райони. З усіх сфер діяльності промисловість є найбільш вагомим чинником, який впливає на формування економічних районів і окремих населених пунктів.
Першорядними задачами районного планування промислових районів є комплексна територіальна організація виробництва та вибір оптимальної системи розселення. Комплексна організація промислових районів виходить з урахування ряду таких найважливіших чинників: близькості до джерел енергії, сировини, районів споживання, а також забезпеченості трудовими ресурсами.
Розміщення промислових комплексів здійснюється з використанням можливості концентрації, спеціалізації, комбінування і кооперування виробництва.
Планування промислових районів повинно передбачати організацію промислової сільськогосподарської бази для забезпечення міського населення продуктами споживання. І нарешті, у задачу районного планування промислових районів входить розроблення і здійснення заходів з охорони природи від забруднення виробничими викидами.
Сільськогосподарські райони. Розроблення районного планування сільськогосподарських районів пов'язане з урахуванням особливостей їх виробництва і розселення. Перш за все встановлюється спеціалізація даного сільськогосподарського району, яка визначається в значній мірі природними умовами, вона поглиблюється зонуванням території району, яке сприяє ефективному використанню земельного фонду. Наступним етапом є комплесне розміщення підприємств, які виробляють та переробляють сільськогосподарську продукцію, з підприємствами інших галузей промисловості.
Рис.2.1. Схема районного планування Донбасу, яка включає 17 промислових районів (система розселення субрегіонального рівня)
Рис.2.2. Проект районного планування агломерації Донбасу
Важливим питанням районного планування сільськогосподарських районів є розробка заходів з поліпшення якості земель - їх осушення або зрошування, створення лісозахисних смуг, водосховищ та інш., що сприяє підвищенню врожайності та розширенню територій, які використовуються.
Курортно-туристські райони. Організація відпочинку і укріплення здоров'я працюючих є одною з найважливіших соціально-економічних проблем, рішення якої здійснюється на основі Конституції нашої країни.
Питаннями формування системи рекреаційного обслуговування і рекреаційної організації займається районне планування. Поняття "рекреаційне обслуговування" включає усі види обслуговування, що зв'язані з життям відпочиваючих, - готельне, видовищне, побутове, транспортне, харчування та ін.
Рис 2.3. Приклади схем районного планування для місць різної господарської орієнтації:
а - район з переважним розвитком промисловості;
б - сільськогосподарський район;
в - курортний район;
г - район великої агломерації;
1 - межі району; 2 - межа зони обмеженого промислового будівництва; 3 - зона переважного розвитку; 4 - зона розповсюдження матеріально-сировинних ресурсів; 5 - існуюча забудова; 6 -перспективна забудова; 7 - резервні майданчики; 8 - зона масового відпочинку населення; 9 -зона зернового господарства; 10 - зона твариництва; 11 - зона розвитку приміського сільського господарства; 12 - природні парки; 13 - гідроелектростанція; 14 - підприємства обробляючої промисловості; 15 - підприємства добувної промисловості; 16 - неперспективні населені пункти, що підлягають поступовому переселенню; 17 - районні агропромислові об'єднання; 18 - комплекси твариництва на промисловій основі; 19 - сади; 20 - межі курортної зони і лісопаркового захисного поясу; 21 - нові промислові підприємства; 22 - підприємства позаміського розташування; 23 - існуючі дороги; 24 - дороги, що проектуються
До першої задачі, яка вирішується на етапі районного планування, відносять визначення курортологічних і бальнеологічних ресурсів району, в які входять його клімат, наявність гір, моря, цілющих джерел та інш.
Рис.2.4. Приклад схеми районного планування області (система розселення локального рівня):
1 - адміністративні межі; 2 - приміські зони великих міст; 3 - міські землі; 4 - території промислових підприємств; 5 - резервні території міста; 6 - сільські населені пункти; 7 - лісові масиви; 8 - землі сільськогосподарського призначення; 9 - природні національні парки, заповідники і заказники; 10 - унікальні природні об'єкти; 11 - унікальні пам'ятники історії і культури; 12 - основні об'єкти туризму; 13 - курортні місцевості; 14 - зони відпочинку; 15 -контури родовищ корисних копалин; 16 - залізничні магістралі; 17 - автомобільні дороги; 18 - аеропорти; 19 - магістральні межі ліній електропередач, нафтопроводи, газопроводи; 20 - будівельні бази; 21 - лінія рівня проектуємого (майбутнього) штучного водоймища
Задачі наступного етапу районного планування полягають в доцільному розміщенні курортних комплексів, туристських зон, господарств з обслуговування, тобто на цьому етапі здійснюється функціональне зонування території району. У задачу районного планування входить також розселення і громадське обслуговування тих, що тимчасово перебувають на лікуванні і відпочинку, а також постійного населення.
Загальне зонування території в умовах курортних районів будується на основі системи взаємопроникнення природних та культурних ландшафтів. Задача збереження натурального природного середовища тут тісно пов'язана з його використанням відпочиваючими. Тому важливо визначити місця для розміщення видових площадок, кафе, процедурних об'єктів, зв'язати їх продуманою мережею пішохідних троп, що мають виходи до зупинок громадського транспорту.
Специфіка курортно-туристських районів висуває підвищені вимоги до організації їх транспортної мережі. Головні автомобільні та залізничні дороги не повинні проходити безпосередньо через курорти, щоб уникнути забруднення повітря і створення незручностей в русі пішоходів. Для внутрішньокурортних зв'язків звичайно використовують електротранспорт: тролейбуси, електрокари, підвісні дороги та інш. Тобто такий що не виділяє вихлопних газів і створює менше шуму. Районне планування намічає заходи, які забезпечують високий рівень інженерного обладнання курортного району - централізованого водопроводу і каналізації,
водостічної, теплової та газової мереж. Все це теж сприяє покращенню санітарно-гігієнічних умов курортного району.
Отже, до містобудівних систем найбільших масштабів - об'єктів верхніх територіальних рівней в містобудуванні і містобудівному проектуванні відносять дуже значні за розмірами територіальні системи:
всю територію країни;
території великих економічних районів країни;
території окремих областей адміністративних районів, агломерацій або групових систем розселення.
Окремі приклади графічних матеріалів верхніх за ієрархією містобудівних систем, розробляємих на початкових стадіях містобудівного проектування, наведені на рис.2.1.-2.4.
Питання самоконтролю до лекції №2
1.Наведіть головні чинники, які впливають на формування та розвиток розселення.
2.Наведіть назви типів та форм розселення, їх приклади.
3.Наведіть види класифікаційних ознак різних об'єктів розселення.
4.Наведіть види об'єктів містобудівного проектування в порядку їх ієрархічних рівней та відповідних до них стадій проектування.
5.Визначіть основні задачі, які виконуються при розробці проектних рішень верхніх рівней містобудівного планування.
Дата добавления: 2015-06-12; просмотров: 1986;