Стічні води, їх класифікація та методи очищення
Стічні води - це комунальні та промислові стоки населених місць (побутові, виробничі, дощові з вулиць, промислових майданчиків, районів усіх типів забудов), що використані людиною і відведені після користування.
За походженням стічні води поділяють на промислові (дуже різноманітні за спектром забруднювачів: наприклад, стічні води металургійних комбінатів містять важкі метали, нафтопродукти, зависі тощо, целюлозно-паперових виробництв - целюлозні волокна, солі амонію, хлор, сульфати і сульфіти тощо), сільськогосподарські (утворюються переважно на тваринницьких фермах; у них високий вміст органічних сполук, суспендованих часток, сполук азоту і фосфору; надходження їх у водойми надзвичайно небезпечне для водних екосистем внаслідок токсичності аміаку, можливості евтрофікації водойм) та побутові (містять органічні речовини, сполуки азоту, фосфору, поверхнево-активні речовини).
Промислові стічні води частково очищують в цехових чи заводських очисних спорудах, а потім разом з побутовими їх направляють на міську станцію водоочищення. До їх якості висувають певні вимоги. Так, виробничі стічні води, що приймаються в міську каналізацію Києва, не повинні перевищувати певні граничні норми по кількості сухого залишку, зависей, сульфатів і сульфітів, хлоридів, жирів рослинних і тваринних; і зовсім не допускаються кислоти, токсичні речовини, мастила, смоли, мазут, будівельне, господарське сміття, ґрунт, абразивні матеріали, радіоактивні речовини, епідеміологічно небезпечні бактеріальні та вірусні забруднювачі тощо.
Методи очищення стічних вод класифікують за процесом, що лежить в їх основі, на:
♦ механічні (відстоювання фільтрування);
♦ фізичні (виморожування, обробка ультразвуком, ультрафіолетове опромінення тощо);
♦ фізико-хімічні (електроліз, коагуляція, екстракція тощо);
♦ хімічні (осадження у вигляді малорозчинних сполук, озонування і хлорування - окиснення, відновлення);
♦ біологічні (аеробне та анаеробне окиснення, використання ланцюга живих організмів від найпростіших до вищих тварин - бактерії, дріжджі, прості черви, личинки комах, рачків, водорості тощо). Біологічне очищення проводять і в природних умовах на полях зрошення та в біологічних ставках. Активними учасниками очищення вод, які знешкоджують органічні речовини, поглинають важкі металі, використовують нітрати і фосфати для збільшення біомаси, є очерет, рогіз, комиш та ін. рослини. Наприклад, водяний гіацинт, який у Південній Америці згодовують худобі, очищає воду від сульфітів, фосфатів, нафтопродуктів тощо. Відстійники, 50% поверхні яких засаджено цією рослиною, знищили запас гною тваринницьких ферм упродовж тижня, а за 20 днів гіацинт очистив воду від ракетного палива до граничнодопустимих концентрацій;
♦ термічні (спалювання);
♦ радіаційні методи використовують для очищення поверхневих та стічних вод, обробки осадів, що утворилися під час очищення стічних вод та надлишкового активного мулу; радіаційно-флотаційний метод використовують для очистки вод від поверхнево-активних речовин; радіаційно-полімеризаційний - для видалення мономерів, які при опроміненні полімеризуються і осаджуються; води, що містять нафтопродукти, після опромінення 60Со стають стерильними.
Дата добавления: 2015-05-21; просмотров: 1760;