Степу і Лісостепу на лесах і лесовидних суглинках, м
Мінералізація ґрунтових вод, г/л | Критична глибина РГВ, м |
1…3 | 1,5-2,2 |
3…5 | 2,2-3,0 |
5…8 | 3,0-3,5 |
В солончаках іони Na+ сконцентровані переважно в гумусовому горизонті, де перебувають головним чином у грунтовому розчині. Тому, щоб розсолити солончак, достатньо вимити іони Na+ із кореневмісного шару грунту нижче критичної глибини Нкр. Гіпсування солончаків проводиться у випадку лужної і сильно лужної реакції ґрунтового розчину з метою її нейтралізації.
Засолені грунти - ґрунти, в профілі яких концентрація легкорозчинних солей досягає 0,1-0,3 %. Притаманні засоленим ґрунтам несприятливі фізичні, хімічні та фізико-хімічні властивості негативно впливають на розвиток більшості рослин. Це насамперед висока лужність і наявність соди, яка викликає загибель рослин при її вмісті в ґрунтовому розчині 0,005 %.
Засолені ґрунти поширені в степовій і лісостеповій зонах України і займають близько 2,2 млн га орних земель. Меліорація цих ґрунтів - один з важливих резервів збільшення виробництва зерна і тваринницької продукції.
Крім солонців в Україні розповсюджені солонцюваті ґрунти, які також мають погані фізичні, хімічні та фізико-хімічні властивості. Солонці і солонцюваті ґрунти, як правило, розміщуються в комплексі з іншими типами ґрунтів, займаючи від 4 до 80 % площі. Походження цих ґрунтів пов'язане із поглинанням ГВК обмінного натрію. Такі ґрунти набувають стійкої лужної реакції внаслідок взаємодії іонів Иа+ з іонами Н+, НСО3, СО^~. Продуктами цих реакцій є луг (ИаОН) та сода (ИаНС03 і На2С03), і тому реакція ґрунтового розчину знаходиться в межах рН = 7,5...9,5.
Залежно від вмісту обмінного натрію в солонцевому горизонті солонці, у свою чергу, поділяють на мало-натрісві (вміст натрію <10 % від ємності вбирання), середиьо-натрісві (10-25 %) і багатонатрісві (>25 %). За характером водного режиму солонці бувають автоморфні (ґрунтові води залягають на глибині 6-7 м і нижче), напівгідроморфні (3-6 м) та гідроморфні (1-3 м).
Нижні горизонти солонців можуть бути засолені лужними або нейтральними солями. Тому солонці залежно від якісного складу солей у ґрунті поділяють на содові, содово-сульфатні, сульфатно-содові, хлоридно-содові, содово-хлоридно-суль-фатні (Лісостеп) та хлоридні, сульфатні, хлоридно-сульфатні (Степ).
У першій групі солонців крім обмінного натрію є водорозчинні солі карбонатів і гідрокарбонатів натрію, які зумовлюють високу лужність цих ґрунтів. При річній кількості опадів понад 300 мм основним засобом їх докорінного поліпшення є гіпсуван кість поглинутого натрію. Ці ґрунти можна поліпшувати за рахунок карбонатів кальцію самого ґрунту (самомеліорація).
Найефективнішим заходом поліпшення солонців і солонцюватих ґрунтів є їх хімічна меліорація - знесення в ґрунт гіпсу, фосфогіпсу, сульфату заліза, хлориду або нітрату кальцію, сірчаної та азотної кислот, кислих органічних відходів промисловості (лігнін) тощо. Проте нині вирішується питання про розширення асортименту хімічних меліорантів та застосування екологічно чистіших їх форм.
Практика показує, що на солонцях північного Лісостепу середня норма гіпсу становить 5-6 т/га, на лучно-чорноземних ґрунтах - 1,5-3, на солонцях південного Лісостепу - 10-12, на чорноземах солонцюватих - 2,5-3, на солонцях сухого Степу -3-4, на темно-каштанових ґрунтах - 1,5-2 т/га. Однак норму гіпсу на окремих полях або ділянках у сівозміні краще визначати, враховуючи у ґрунті вміст поглинутого натрію (див. практикум*).
Норму гіпсу визначають з урахуванням заміщення тільки активного натрію. При першому разовому внесенні гіпсу в ґрунт за межу неактивного натрію приймають 10 % ємності поглинання, а в хлоридно-сульфатних солонцях Степу - 5 %.
Ефективність гіпсування залежить переважно від наявності вологи в ґрунті, реакції ґрунтового розчину, глибини залягання ґрунтових вод, м'якості помелу гіпсу тощо. Активна дія гіпсу виявляється тільки у вологому ґрунті. Тому його в першу чергу вносять на ділянках, які зрошуються. Найкращим місцем для цього в сівозміні є чорний пар і просапні культури (кукурудза, цукрові буряки), а в сівозмінах з багаторічними бобовими травами - поле, яке відводиться для їх сівби.
Важливим заходом поліпшення солонців є самомеліорація за допомогою.
Самомеліорація – агротехнічний захід меліорації солонців, який полягає у перемішуванні сильнозасоленого шару грунту із нижче розміщеним 5-10 см шаром, який містить карбонати кальцію і гіпс за допомогою плантажної або ярусної оранки. Якщо гіпс і карбонати розміщені глибше, ніж може проникнути лезо плантажного або ярусного плуга, то самомеліорація неможлива.
Плантажна оранка - це оранка на глибину 55-56 см з таким розрахунком, щоб перемістити на поверхню 5-10-сантиметровий шар ґрунту, який містить карбонати кальцію і гіпс. Оранку проводять восени в тому полі, яке в наступному році відводиться під чорний пар або просапні культури. Плантажна оранка ефективна тільки на лучно-степових або степових солонцевих комплексах і малоефективна на лучних солонцях з високим заляганням дуже мінералізованих вод та на ґрунтах содового засолення у разі глибокого залягання солей кальцію і близького залягання сольового горизонту.
Ярусну оранку проводять на глибину 40-50 см. За такої оранки гумусовий горизонт ґрунту залишається на поверхні, а солонцевий та розташований нижче карбонатний горизонти міняються місцями і частково перемішуються.
Для поліпшення агрохімічних, мікробіологічних і агрофізичних властивостей солонців на них вирощують такі солестійкі культури, як буркун та люцерна (фітомеліорація). Добре розвинена коренева система цих культур проникає в ілювіальний горизонт солонцю, розпушує його, створюючи умови для вимивання легкорозчинних солей з ґрунту.
Найскладнішим завданням є окультурення ґрунтів солонцюватого комплексу з перевагою солончакових (гідроморфно засолених) солонців. Перш ніж вирощувати сільськогосподарські культури на таких ґрунтових комплексах, треба протягом 3-4 років проводити систему агротехнічних, меліоративних та агрохімічних заходів.
Хімічну меліорацію солонців і засолених ґрунтів та меліоративну оранку слід поєднувати з внесенням органічних добрив і сівбою культур на зелене добриво та сівбою трав, снігозатриманням на богарних землях і додатковими поливами при зрошувальному землеробстві. Це сприяє підвищенню біологічної активності ґрунту, інтенсивному утворенню вугільної кислоти і, як наслідок, збільшенню розчинності гіпсу та кальцієвмісних сполук у ґрунті. Витрати на проведення хімічної меліорації солонців окуплюються за 3-4 роки, а на меліоративну оранку -за 2-3 роки.
Для докорінного поліпшення солонців у засушливих незрошуваних умовах необхідно застосовувати агробіологічний метод, який включає такі заходи: спеціальний, меліоративний обробіток ґрунту (переміщення в орний шар карбонатів ґрунту або гіпсу), систему вологонагромаджувальних заходів, сівбу культур - фітомеліорантів, внесення органічних і мінеральних добрив.
На содових і содово-сульфатних солонцях гіпсування малоефективне. Це пояснюється тим, що розчинність гіпсу при рН=8,5 знижується, а ці ґрунти завжди мають рН=9-11. Ефективним заходом підвищення родючості содових і содово-сульфатних солонців є кислування, яке проводять технічною сірчаною кислотою.
Значна кількість меліорантів, які використовують для окультурення засолених ґрунтів, потребує збалансованого їх застосування і проводиться лише в тих випадках, якщо інші методи не дозволяють забезпечити продуктивне використання засолених і лужних грунтів.
Дата добавления: 2015-05-05; просмотров: 1140;