На рівні сільськогосподарської культури
Як зазначалося вище, технологія вирощування кожної культури визначає тип агротехнічних заходів, до яких належать системи: обробітку грунту, застосування добрив та засобів захисту рослин.
Механічний обробіток за своєю дією є вагомим фактором регулювання вмісту гумусу, тому що розміри мінералізації гумусу при механічному обробітку можуть в 10-15 разів перевищувати мінералізацію для задоволення потреб культур у поживних речовинах. Найбільш застосованими типами обробітку грунту є: відвальний (звичайна оранка плугом),
мілкий, безполицевий.
Мілкий обробіток грунту при дискуванні знижує мінералізацію, що свідчить про більш раціональне використання продуктів мінералізації органічної речовини грунту польовими культурами.
Безполицевий обробіток грунту на глибину 40 см, є найбільш нераціональним з точки зору гумусового балансу (коефіцієнт мінералізації сягає 2,07). При такому обробітку відбувається зменшення глибини біологічно активного шару грунту (до 10 см) одночасно із зменшенням вмісту гумусу в нижчих горизонтах. Але в досягненні високого рівня врожаїв та їх стабільності повинен бути створений якомога глибший гумусований кореневмісний шар грунту, а не тонкий шар грунту навіть високої гумусованості.
Найбільш доцільним з точки зору стабілізації гумусного стану є раціональне поєднання мінімального обробітку з оранкою і удобренням.
Система застосування добрив (СЗД) є потужним регулятором балансу гумусу, основні фактори впливу якої висвітлено на рис.14.4
Мінеральні добрива виступають досить суперечливим фактором регулювання балансу гумусу. Мінеральні добрива класифікують на види (залежно від кількості і виду елементів живлення, що містяться в них), а види – на форми – залежно від молекулярно-іонної форми, в які й перебувають елементи живлення (див. розд.14.2).
Серед мінеральних добрив найпомітніше впливають на гумусний стан азотні добрива, які регулюють вміст гумусу безпосередньо. Це пов’язано з тим, що мінералізація гумусу відбувається головним чином в умовах нестачі легкодоступного азоту в грунту.
На ґрунтах із стабільним вмістом гумусу невеликі норми азотних добрив (30- 45 кг/га), стимулюючи розвиток мікроорганізмів, зменшують вміст гумусу на 0,2-0,4 т/га за рік. Підвищення норм внесення добрив залежно від структури посівних площ більшою або меншою мірою зрівноважує вміст гумусу або навіть збільшує його кількість. Механізм дії цього явища різнофакторний - збільшення гумусу відбувається внаслідок:
- зростання біомаси післяжнивних решток і коріння під впливом поживних речовин добрив (але збільшена біомаса кореневих і післяжнивних решток рослин кількісно значно поступається гною (табл. 14.8));
- потреба у азоті гумусу в рослин відпадає, оскільки вносяться легкодоступні мінеральні форми азоту в грунт;
- азот в помірних кількостях стимулює розвиток мікроорганізмів, що забезпечують гуміфікацію органічної речовини;
Рис.14.4. Основні фактори впливу СЗД на баланс гумусу
Проте в умовах надмірної кількості мінерального азоту в грунті посилюється розвиток мікроорганізмів, що споживають азот, в результаті посилюється мінералізація гумусу.
При гуміфікації кореневих та післяжнивних решток зернових культур у зв'язку з відносно низьким вмістом в їх складі азоту процеси мінералізації переважають над процесами гуміфікації, оскільки безазотисті гумусові сполуки нестійкі й досить швидко мінералізуються. Тому в плодозмінних сівозмінах в умовах більшого надходження рослинних решток порівняно з просапною сівозміною підвищення норм азоту сприяє більшому виходу новоутвореного гумусу. До речі, краща здатність багаторічних трав (люцерни, конюшини) до гумусоутворення пов'язана ще й з тим, що співвідношення С : N в їх корінні дорівнює 10 : 1 -15 : 1 (є оптимальним), тоді як у корінні й соломі зернових культур суцільного висіву співвідношення вуглецю й азоту значно ширше - С : N = 35 : 1—50 : 1. Широке співвідношення вуглецю і азоту є причиною зниження врожаю тих культур, під які у грунт заорюють солому, тому що
Таблиця 14.8.
Дата добавления: 2015-05-05; просмотров: 830;